جنگل های ارسباران قربانی بدهی ۳۰ میلیاردی شدند

شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۳ | کد مطلب: ۲۲۲۲۳
جنگل های ارسباران قربانی بدهی ۳۰ میلیاردی شدند
اسکان نيوز: به‌گفته عباس‌نژاد منطقه صعب‌العبور است و باد هم در حال شعله ور کردن آتش افتاده به‌جان یکی از مهم‌ترین جنگل‌های کشور است. او هم مثل «علی امیری راد» فرماندار خدابنده معتقد است که نیروهای انسانی به حد کافی وجود دارد. هم مأموران یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها هستند هم از مدیریت بحران آمده‌اند.

ارتش و سپاه و نیروهای مردمی هم پای کار ایستاده‌اند. اما توپوگرافی منطقه اجازه حرکت به آنها نمی‌دهد. باد می‌وزد و شعله روی شعله می‌اندازد تا بخش دیگری از جنگل‌های ارسباران یا آنطور که کارشناسان یونسکو می‌گویند:«زیست کره» را طعمه حریق کند. بیل و آتشکوب‌ها مثل همه جنگل سوزی‌ها در کارند اما از پس آتشی که بی‌توجه به ارزش گونه‌های گیاهی و جانوری، ارسباران را خاکستر می‌کند، برنمی‌آیند.

تصاویر منتشر شده از اطفای حریق توسط بیل‌ها، دوباره بر آتش اعتراض افکارعمومی در شبکه‌های اجتماعی می‌دمد. آنها می‌پرسند چرا ارزشمندترین لکه‌های سبز کشور باید با بیل خاموش شود؟ اعتراض به تجهیزات اطفای حریق که شامل بیل، آتشکوب، دبه آب، شاخه‌های درختان می‌شود و...، اعتراض تازه‌ای نیست.

در تمام سال‌هایی که جنگل‌ها می‌سوخت این تجهیزات آه از نهاد بسیاری برآورد. همین اعتراض‌ها باعث شد تا بالاخره سازمان جنگل‌ها صاحب یک پایگاه اطفای حریق شد اما از آن یک پایگاه هم آبی برای خاموشی آتش خزیده بر تن جنگل‌ها، گرم نشد.

افکارعمومی می‌پرسند، سرنوشت پایگاه اطفای حریق سازمان جنگل‌ها و خرید هواپیما توسط سازمان حفاظت محیط زیست در دوره‌های گذشته چه شد؟ پایگاه‌های اطفای حریق با‌ وجود افتتاح یک پایگاه در کرمانشاه در دولت احمدی‌نژاد هرگز پا نگرفتند. اولین سقوط یکی از بالگردهای محیط زیست هم پرونده خرید پرماجرای هواپیما و بالگرد را برای پردیسان در دولت دهم بست.

در تمام سال‌هایی که جنگل‌ها می‌سوزد، دو سازمان متولی همواره با رایزنی، بالگردهایی را اجاره می‌کردند.

هزینه‌ای که البته این دو سازمان از پس پرداخت آن برنمی‌آمدند. رایزنی‌ها معمولاً آنقدر طول می‌کشید و می‌کشد که بخشی از جنگل‌ها خاکستر می‌شد. چون آتش هرگز معطل رایزنی مسئولان نمی‌ماند. در نهایت مأموران یگان حفاظت مجبور می‌شوند برای اطفای حریق آنقدر بیل به کمر زمین بکوبند که آه کارشناسان جنگل و منابع طبیعی بلند شود. کارشناسان بارها هشدار داده‌اند که کوبیدن بیل به تن جنگل باعث می‌شود تا زمین زایشش را از دست دهد و عقیم شود.

«علی عباس نژاد» فرمانده یگان حفاظت جنگل‌ها هم قبول دارد با بیل و آتشکوب نمی‌توان به مقابله با آتشی رفت که درختان منطقه‌ای صعب العبور و کوهستانی را می‌بلعد. او بحث را به یک تفاهمنامه بین وزارت دفاع، سازمان مدیریت بحران و جهاد کشاورزی می‌کشاند. براساس این تفاهمنامه دولت باید بودجه‌ای را برای اجاره بالگرد از دستگاه‌هایی چون هلال‌احمر یا نهاد نظامی اختصاص دهد اما عباس‌نژاد می‌گوید: «در طول سه سال گذشته این اعتبار و بدهی پرداخت نشد.» نتیجه آن عقب نشینی دستگاه‌های مسئول بود. آنها پشت جنگل‌ها را خالی کردند.

عباس‌نژاد می‌گوید: «با توجه به بدهی 30 میلیاردی دولت به آنها، آنها حاضر نشدند امسال قرارداد ببندند.» او می‌گوید: «جنگل مال سازمان جنگل‌ها نیست یک ثروت و دارایی ملی است، باید این بودجه توسط دولت پرداخت شود.» رئیس سازمان جنگل‌ها به‌همراه عباس‌نژاد، اعتراض خود را به کمیسیون اصل 90 و کمیسیون بودجه بهارستان برده‌اند. شکایت را به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشانده‌اند.

عباس‌نژاد  در ادامه می‌گوید: «براساس قانون مصوب سازمان‌ها موظف هستند در زمان آتش‌سوزی جنگل‌ها همکاری کنند اما یک دستگاه مسئول در آتش‌سوزی یک ماه گذشته کرمان هم پشت ما را خالی کرد.»

به گفته او یک دستگاه دولتی در منطقه بالگرد داشت اما حاضر نشد در عملیات اطفای حریق شرکت کند. او و مدیریت بحرانی‌ها چهار روز تلاش کردند تا توانستند یک بالگرد را به سمت جنگل‌های ارسباران بیاورند.  

آتش دامن ثبت جهانی ارسباران را نگرفت

 جنگل‌های ارسباران از مهم‌ترین جنگل‌های کشور است که پرونده ثبت جهانی آن سال گذشته به‌دلیل وجود یک روستا توسط کارشناسان یونسکو رد شد اما یونسکویی‌ها به دولت ایران فرصت دادند تا با جا به جایی روستا، جایی در میان فهرست جهانی میراث طبیعی دنیا برای این جنگل ارزشمند باز کند. «انوشیروان شیروانی» مجری تهیه پرونده ثبت جهانی ارسباران در گفت‌و‌گو با «ایران»، آتش‌سوزی را خارج از عرصه و عیان منطقه‌ای که شانس جهانی شدن خود را در سال‌های آتی می‌آزماید، می‌داند. آتش به جان منطقه حفاظت شده «دیزمار» افتاده که به گفته شیروانی خارج از پرونده ثبت جهانی است اما این موضوع چیزی از اهمیت حفاظت از ارسباران کم نمی‌کند.

آنطور که پیشتر شیروانی گفته بود که مناطقی ثبت جهانی می‌شوند که در رهگذر توسعه‌ها و ساخت و سازها کمتر آسیب دیده باشد. به عبارت دیگر زخم‌های متعدد و تخریب بسیار باعث شد پرونده ثبت جهانی شامل تمام جنگل ارسباران نشود و تنها منطقه حفاظت شده قره داغ را روی میز مذاکره ببرد. یکی از زخم‌ها، آتش‌سوزی‌هاست. پیش از تهیه پرونده ثبت جهانی ارسباران، یونسکو بخشی از آن را به‌عنوان منطقه «زیست کره» انتخاب کرد تا اهمیت آن را به همگان یادآوری کند. هرچند شیروانی آتش‌سوزی را خارج از عرصه و عیان منطقه انتخاب شده برای ثبت جهانی می‌داند.

دود سیاه دوباره بلند شد

همزمان با رسیدن یک بالگرد، «علی امیری راد» فرماندار خدا بنده در گفت وگو با «ایران» هم از پایان اطفای حریق سخن می‌گوید اما حرف‌های او به معنای پایان آتش‌سوزی‌ها نیست. در یک هفته گذشته استان توانسته است چند بار آتش را اطفا کند اما شعله‌های آتش هر بار زیرکانه در بخش دیگری از جنگل سر برآورده‌اند. درست زمانی که امیری راد از اطفای حریق سخن به میان می‌آورد دود سیاهی از بخش دیگری از جنگل سرک می‌کشد و به انتظار وزش باد می‌نشیند. اگر باد بوزد درختان دیگری از گونه‌های بومی خاکستر می‌شوند.

بـــرش
اعزام 3 فروند بالگرد به جنگل‌های ارسباران

در پی درخواست مسئولان استان آذربایجان شرقی از وزیر دفاع‌، سه فروند بالگرد به منطقه اعزام شد و امیر سرتیپ امیر حاتمی برای بسیج ‌امکانات نیروهای مسلح جهت اطفای حریق جنگل‌های ارسباران دستورات لازم را داد. به‌گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، به‌دنبال آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران و به‌دلیل صعب‌العبور بودن منطقه برای اطفای حریق‌ و پیرو تماس «حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم» امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با «امیر سرتیپ امیر حاتمی‌» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ‌ضمن ابراز نگرانی‌ از ادامه آتش‌سوزی در ارسباران، خواستار به‌ کارگیری امکانات و تجهیزات نیروهای مسلح برای خاموش کردن سریع آتش ‌شد. وزیر دفاع نیز طی دستوری خواستار همکاری و بسیج ‌نیروهای سپاه، ارتش و مرزبانی با همه امکانات برای اطفای حریق جنگل‌های منطقه ارسباران شد. براساس این گزارش، حاتمی طی دستوری از ‌معاونت مهندسی ‌وزارت دفاع‌ و مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی کشور خواست با هماهنگی یگان‌های پروازی هلال احمر و هوانیروز، سه فروند بالگرد به منطقه اعزام کنند که دو فروند برای جابه‌جایی و هلی‌برد نیرو و یک فروند بالگرد آب‌پاش با بسکت ۴۰۰۰ لیتری آب به منطقه‌آتش‌سوزی مورد استفاده قرار گرفت.
مرجع: ایران