نبود امکانات کافی برای حفاظت از حیات وحش در استان گلستان

توله خرس جاده زیارت گرگان در "کلینیک حیات وحش پردیسان"جان داد

جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۵ | کد مطلب: ۲۲۲۱۷
توله خرس جاده زیارت گرگان در "کلینیک حیات وحش پردیسان"جان داد
اسکان نيوز- الهه موسوی : معلوم نیست باید به این شرایط گریست یا خندید. استان گلستان با داشتن بزرگ ترین زیستگاه ها و ذخیره گاه های جنگلی و حیات وحش کمیاب و منحصر به فرد، حتی یک "کلینیک حیات وحش" ندارد و هر بار که حیات وحش  استان به درمان نیاز داشته باشند، برای درمان و بررسی آسیب های رسیده باید آنها را به تهران و "کلینیک حیات وحش پردیسان" منتقل کرد.

این یعنی حداقل 7 ساعت راه با خودرو که تازه تکان های آن باعث عذاب و گاه تشدید خونریزی ها و از دست رفتن حیوان می شود.

توله خرس مصدومی که در جاده زیارت گرگان مشاهده و جهت درمان به کلینیک حیات وحش پردیسان تهران منتقل شده بود، صبح امروز در اثر جراحات ناشی از اصابت گلوله اسلحه شكاری یا چهار پاره جان خود را از دست داد. بر اساس شواهد، طی روزهایی که توله خرس در اثر گلوله شکارچیان زخمی بوده و توانایی حرکت نداشته و احساسی درد نیز در اندام تحتانی خود نداشته است، پنجه پای راست خود را خورده است. متاسفانه این توله خرس ساعتی پیش، جان خود را از دست داد.

این توله خرس در روز سه شنبه 29 مرداد در مسیر جاده زیارت مشاهده شد و به دلیل نبود امکانات درمانی کافی در گلستان، پس از بیهوشی جهت اقدامات تشخیصی و درمان،  به کلینیک حیات وحش پردیسان تهران منتقل شد. نتیجه سی تی اسکن و MRI بیانگر این بود که متاسفانه گلوله باعث قطع نخاع توله خرس شده است.

این در حالی است که استان گلستان یکی از سه استان شمالی کشور است که در دامان پهنه های سرسبز جنگل های هیرکانی گسترده شده است. این جنگل ها که زیستگاه گونه های متعدد و ارزشمند حیات وحش هستند در قلب خود گاه حیوانات در معرض خطر انقراض و گونه های کمیاب بسیاری را جای داده اند که نسل شان در سراسر جهان در حال انقراض است؛ با این همه این استان کلینیکی متناسب با نیازهای حیات وحش و زیستگاه های منحصر به فرد خود ندارد.

بخش بزرگی از جنگل های هیرکانی که اخیرا در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده اند در این استان قرار گرفته که یکی از آنها "منطقه حفاظت شده جهان نما" است. همچنین جنگل های "افراتخته"، "سیاه رودبار" و "پارک ملی و ذخیره گاه زیستکره جهانی گلستان" که مهم ترین پارک ملی خاورمیانه و نخستین منطقه ارزشمند در ایران است که به عنوان "پارک ملی" در ایران ثبت شده نیز در گلستان قرار دارند.

این جنگل ها که زیستگاه گونه های ارزشمند و کمیابی چون پلنگ، قوچ ومیش، کل وبز، روباه، روباه ترکمنی، گرگ، گراز، انواع عقاب، کاراکال، انوار مارها و ..... است اما نه از بودجه مناسب برای حفاظت برخوردارند و نه امکانات لازم و درخور جایگاه خود به عنوان میراث جهانی.
هر بار که حیات وحشی در یکی از مناطق استان گلسیتان نیاز به کمک های درمانی پیدا می کند باید ساعت ها در جاده تا تهران حمل شود تا به "کلینیک حیات وحش پردیسان" برسد و گاه در راه بمیرد.
 
به نظر می رسد ضرورت های مناطق اکولوژیک ایران باید دوباره توسط متخصصان بی طرف، تعریف شوند و متناسب با این ضرورت ها، ردیف های بودجه ای، امکانات درمانی و تجهیزات حفاظتی برای آنها تامین شود. سرنوشت تلخ توله خرس قهوه‌ای زيارت، سرگذشت بسیاری از حیات وحش مظلوم سرزمین ماست که هر روز قربانی خودخواهی برخی از افراد می شوند. در این جنایت ها تنها شکارچیان سهم ندارند؛ بلکه مسوولان و متولیان این حیوانات و دولت ها که بودجه و امکانات متناسب برای این مناطق تامین نمی کنند نیز سهیم هستند.