سایت موزه شدن تپه سرسختی شازند در دست اجراست/ لزوم آزادسازی عرصه اطراف تپه

چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۲ | کد مطلب: ۲۱۷۲۲
سایت موزه شدن تپه سرسختی شازند در دست اجراست/ لزوم آزادسازی عرصه اطراف تپه
اسکان نيوز: محسن کریمی، معاون حفظ و احيا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی در خصوص سایت موزه شدن تپه سرسختی پس از کشف اسکلت 7500 ساله در مرداد ماه 95، بیان کرد: سایت موزه شدن چنین تپه‌ای نیازمند ملزوماتی است که باید فراهم شود.

وی مشکل کنونی سایت موزه شدن این تپه را خانه‌های مسکونی اطراف عرصه تپه دانست و افزود: برای سایت موزه شدن تپه باید آزادسازی اطراف تپه انجام گیرد که بر همین اساس طرح سایت موزه تهیه و بخشی از آن اقدامات لازم برای اجرا طرح نیز به انجام رسیده است.

کریمی تصریح کرد: برای این تپه باید تابلو راهنما نصب شود، مسیر بازدید طراحی شود، اقدامات حفاظتی و مرمتی به انجام برسد که تا به امروز اقداماتی در این راستا انجام شده است و بخشی از اقدامات نیز امسال انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که تاکنون 30 درصد طرح انجام و حدود 60 میلیون تومان نیز هزینه شده است، افزود: در سال جاری زیرساخت‌های لازم، امور حفاظتی و مرمتی تپه و نصب تابلوهای راهنما در منطقه مدنظر است که اجرایی خواهد شد.

معاون حفظ و احيا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: اعتبار لازم برای سایت موزه شدن این تپه به صورت کامل برآورد نشده است، اما برای انجام اقدامات مدنظر در سال جاری 50 میلیون تومان درخواست شده است که با تخصیص آن کار پیگیری می‌شود.

کریمی با بیان این‌که تپه نیازمند کاوش نیست و کاوش‌های تعیین حریم، لایه‌نگاری و دوره‌ تاریخی به انجام رسیده است، افزود: با تکمیل این سایت موزه می‌توان اسکلت 7500 ساله کشف شده در تپه که در حال حاضر در موزه چهارفصل اراک در معرض نمایش گذاشته شده است، به موزه منتقل شود که البته باید شرایط لازم مهیا باشد.
مرجع: ایسنا