بافت 6 روستا در اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد

دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱ | کد مطلب: ۲۱۶۳۶
بافت 6 روستا در اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد
اسکان نيوز- میراث فرهنگی: امید قادری، مدیرکل میراث‌ فرهنگی کرمانشاه افزود: با تلاش‌های پایگاه حریم منظر فرهنگی تاریخی اورامانات و همکاران معاونت میراث فرهنگی استان پرونده ثبت ملی بافت روستاهای هجیج، داریان، شرکان، نجار و نروی شهرستان پاوه و روستا بشی نوخاص شهرستان ثلاث باباجانی منتج در فهرست آثار ملی ایران قرارگرفت.

او با اشاره به نگاه ویژه سازمان میراث فرهنگی به توسعه گردشگری استان کرمانشاه، بیان کرد: با تلاش کارشناسان پایگاه، شش روستا دیگر منطقه شناسایی شده و با تکمیل پرونده‌ها به زودی آن ها هم در فهرست آثار ثبتی قرار می گیرند.

قادری گفت: از این پس بافت تاریخی این روستاها تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجربه تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب، مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد،مرمت و بازسازی اثر نیز صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در ادامه توضیح داد: در جلسه سال قبل دفتر ثبت آثار ملی، نواقصی به پرونده  شش روستا منطقه اورامانات وارد و منجر به تائید نشدن آن‌ها شد، اما با تلاش کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی اورامان و همکاری و حمایت اداره‌کل میراث فرهنگی، کرمانشاه در سه ماه اخیر ثبت ملی روستاها به نتیجه رسید.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه، او افزود: این رویداد منجربه معرفی هرچه بیشتر کرمانشاه و نیز توسعه زیر ساخت‌های اورامان می‌شود و نیز مسیر ثبت جهانی اورامان را تسریع می کند.