دغدغه‌های «هیرکانی» را دریابید

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۴ | کد مطلب: ۲۱۴۷۳
دغدغه‌های «هیرکانی» را دریابید
اسکان نيوز:محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست خبری ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی که با حضور استاندار مازندران، استاندار گلستان، معاون سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری و مدیران کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان‌های مازندران، گیلان، سمنان، خراسان شمالی و گلستان و همچنین معاون میراث فرهنگی کشور در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، با اشاره به همگرایی بین دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف که به واسطه ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی اتفاق افتاده، به بیان فعالیت‌هایی که می‌تواند به همگرایی بین دستگاه‌ها برای حفاظت و احیا جنگل‌های هیرکانی کمک کند، پرداخت.

او جابه‌جا کردن جاده ترانزیتی گلستان در پارک ملی گلستان و توجه به یکپارچگی منطقه را از مهمترین این فعالیت‌ها دانست و افزود: با جابجایی این جاده ترانزیتی که در ضلع شمالی پارک ملی و حریم این مجموعه قرار دارد، باتوجه به طرح مصوب و پیگیری‌های انجام شده، به تدریج مسیر این جاده تغییر می‌کند تا مسیر درست آن درون عرصه پارک ملی گلستان قرار گیرد و از این جهت می‌توان با این جایگزین کردن گردشگری کویر و کار تخصصی، اکوسیستم جنگل  در مسیری درست قرار گیرد.

وی با اشاره به این‌که ساماندهی خروج دام و دامسراها از محدوده حریم حفاظتی سایت‌های ثبت شده جهانی هیرکانی مدنظر قرار گرفته‌اند، ادامه داد:‌ ترسیم تجهیز پایگاه‌های ملی ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به تکنولوژی‌های روز مانند گشت هوایی، نصب دوربین‌های خاص پایش، دوربین مداربسته، پهپاد، پایش هوایی و سنسورهای حساس به دود و آتش نیز در لیست فعالیت‌هایی قرار گرفته است که حتما باید به آن‌توجه کرد.

او با تاکید بر لزوم گرفتن یک ردیف اعتباری خاص و مستقل برای جنگل‌های هیرکانی از سوی سازمان برنامه و بودجه، تاکید کرد: باید تامین منابع اعتبار لازم توسط دستگاه‌های ذیربط برای ساماندهی و کنترل قاچاق چوب، افزایش نیروهای حفاظتی و طرح خروج و دام و دامسراها، با کمک‌ استانداری‌ها نیز انجام شوند.

وی با اشاره به لزوم استفاده از خدمات اکوسیستمی جنگل، حذف بهره‌برداری چوب و توسعه اکوتوریسم مدیریت شده برای جایگزینی درآمد ناشی از فروش چوب اشاره کرد و افزود: ساماندهی مدیریت گردشگران در سایت‌های ثبت شده و متناسب با افزایش ظرفیت بُرد گردشگری و طرح کلی گردشگری برای ساماندهی مدیریت این محوطه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی ساماندهی و مدیریت پسماندهای زباله‌ها در جنگل‌های هیرکانی، توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت آن‌ها، حمایت از طرح‌های نوین، اطلاع‌رسانی روش‌های حفاظتی از هیرکانی را نیز از مواردی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و ادامه داد: باید ایجاد سامانه اطفا حریق در هر سایت جهانی ثبت شود، همچنین مدیریت پسماند زباله‌های شهری، روستایی، گردشگری، توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت آن‌ها در بحث حفاظت در جنگل‌های هیرکانی و حمایت از طرح و پروژه‌های تحقیقاتی نوین در سایت‌های ثبت شده مدنظر است.

طالبیان، نامگذاری یک روز به نام جنگل‌های هیرکانی و برگزاری جشن ملی هیرکانی را از جمله مباحثی دانست که باید در خصوص این میراث جهانی مدنظر قرار گیرد و تاکید کرد: باید یک روز در تقویم ایران به نام «جنگل‌های هیرکانی» ثبت شود و از سوی دیگر می‌توان با ایجاد جشنواره «جایزه ملی هیرکانی»، این جایزه را به کسانی داد که در حوزه هیرکانی کاری شاخص انجام داده‌اند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – همچنین بار دیگربه پیشنهادش برای تبدیل نام استان گلستان به نام باستانی آن اشاره کرد و افزود: برای نهایی شدن این کار باید نخست روی این پیشنهاد کار تحقیق و مطالعه انجام داد تا یک فرهنگ عمومی در کشور رخ بدهد.از طراحی بسته حفاظتی «هیرکانی» تا هکتارهایی که بدون نیروی یگان سردر گم‌اند

همچنین احمد حسین‌زادگان، استاندار مازندران معتقد است، حفاظت از جنگل‌های هیرکانی نیازمند طراحی یک بسته کامل از تمام ملزوماتی است که باید تمام ارگان‌ها به آن ورود کنند؛ از قاچاق چوب گرفته تا نیاز به نیروهای حراست کننده که برای هر ۱۰۰۰ هکتار یک نفر در اختیار داریم تا طرح جامع گردشگری که باید بر توسعه پایدار تعریف شود.
 
 حسین‌زادگان به نقش مردم و رسانه‌ها در حفاظت جنگل‌های هیرکانی اشاره کرد و گفت: هر جا که از ظرفیت NGOها و سمن‌ها استفاده شده، نتیجه‌ بهتری به دست آمده است، این در حالی است که در بیشتر مواقع از این ظرفیت غافل می‌شویم.

وی با بیان این‌که جنگل‌های هیرکانی از ساده‌ترین امکانات اطفا حریق محروم‌ هستند، ادامه داد: باید سنسورهای هوشمند و سیستم‌های نظارتی اطفا حریق در این جنگل‌ها تعبیه شوند. همچنین در اجرایی کردن طرح خروج دام از جنگل و ایجاد طرح تنفس در جنگل می‌توانیم از کمک‌های مردمی استفاده کنیم.

او با اشاره به این‌که باید حساسیت‌های موجود در خصوص ثبت جنگل‌های هیرکانی به مردم اطلاع‌رسانی شود، افزود: ممکن است اطلاعات خود ما نیز در این خصوص کم باشد و نیازمند کسب اطلاعات بیشتر هستیم.

حفاظت از هیرکانی نیاز به بسته کامل از همراهی همه ارگان‌ها دارد

استاندار مازندران با تاکید بر این‌که ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی درهای کمک‌های مالی و کارشناسی بین‌المللی را به سوی این بخش هموار می‌کند، گفت: امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ساماندهی فاضلاب، پسماند و زباله‌های همیشگی شمال از جمله نیازمندی‌ها و رسیدگی‌هایی است که باید درباره‌ی جنگل‌های هیرکانی باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع حفاظت از جنگل‌های هیرکانی نیازمند طراحی یک بسته کامل از تمام ملزومات است که باید تمام ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط به آن ورود کنند.

برای هر ۱۰۰۰ هکتار یک نیروی حراست کننده داریم

او با تاکید بر لزوم مبارزه با قاچاق چوب در جنگل‌های هیرکانی به عنوان یکی از مباحث اساسی در جنگل‌ها ادامه داد:‌ این در حالی است که برای هر هزار هکتار یک نفر حافظ و حراست‌کننده داریم. این نشان می‌دهد که باید تعداد سمن‌ها افزایش یابد تا موثرترین و کاربردی‌ترین حفاظت را در خصوص جنگل‌های هیرکانی اعمال کنیم.

حسین‌زادگان با تاکید بر محدود شدن اجازه برداشت از جنگل‌ها به دنبال طرح تنفس جنگل‌ها، به خصوص برای جنگل‌های هیرکانی، اظهار کرد: عزم و حساسیت برای حفاظت در جنگل‌ها بیشتر شده و در این راستا نیازمند تامین منابع مالی و تعریف ردیف مالی مشخص و نیروی انسانی متخصص هستیم. همچنین باید طرح جامع گردشگری با تاکید بر توسعه پایدار تعریف شود. حساسیت‌ها نیز نسبت به قاچاق چوب بیشتر شده است.

اجرا طرح از کرانه تا کویر در مازندران

وی ادامه داد: تاکید ما بر آن است که حفظ جنگل‌های هیرکانی در اولویت‌ کارهایمان قرار گیرد و سعی‌مان بر آن است تا از جنگل‌خواری بکاهیم، از سوی دیگر علاوه بر این‌که زمینی در جنگل به مردم اختصاص نمی‌یابد، طرح از کرانه تا کویر به منظور هم‌پوشانی و هم‌افزایی فعالیت‌ استان‌های همجوار در دست اجراست.

محدوده هیرکانی در گیلان خالی از سکنه است

شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث و گردشگری استان گیلان  در سخنانی جنگل‌های هیرکانی را  نخستین اثر ثبت جهانی شده استان گیلان دانست و گفت: در این میان محل پایگاه این اثر جهانی را در استان گیلان تجمیع کرده‌ایم و کارگاه‌های آموزشی، تبلیغات، برگزاری نمایشگاه‌ها و آموزش‌های همگانی را آغاز کردیم.

وی ادامه داد: این در حالی است که محدوده ثبت شده از جنگل‌های هیرکانی که در استان گیلان قرار دارند خالی از سکنه هستند و مشکلات رایج در خصوص بخش‌های دیگر را در این منطقه نداریم.

حبیب یزدان‌پناه، مدیرکل میراث و گردشگری استان خراسان شمالی همچنین با اشاره به این که تنوع قومیتی و مذهبی که در این استان وجود دارد، اظهار کرد: شاهد سبک‌های خاص، زندگی و آیینی در این استان هستیم. در کنار جنگل و کویر و مناطق حفاظت‌شده، مناطق سردسیری قرار دارد که تنوع انواع گردشگری را دربرمی‌گیرد.

اجرائی شدن مدیریت پایدار جنگل از سال ۹۹ در جنگل‌های کشور

کامران پورمقدم، معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری  نیز در صحبت‌هایی با بیان این‌که الزامات حفاظتی لازم با توجه به معیارهای موجود انجام می‌شود، گفت: از فرصتی که ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی برای ما ایجاد کرده، می‌توانیم برای حفاظت کل جنگل استفاده کنیم.

او ادامه داد: در این راستا طرح تنفس جنگل را اجرایی کردیم بنابراین برداشت چوب ممنوع شد و طرح مدیریت پایدار جنگل در دستور کار قرار گرفت که از ابتدای سال ۹۹ در کل جنگل‌های هیرکانی اجرایی خواهد شد.

وی نخستین اولویت برای جنگل‌های هیرکانی را بعد از حفاظت، تعیین حریم مشخص و کاربری ان‌ها، جلوگیری از قطع درختان به صورت غیرمجاز، از بین بردن عوامل تهدید کننده و تهیه اعتبار مورد نیاز برای اقداماتی که باید در این جنگل‌ها انجام شوند، دانست و افزود: تا زمانی که مشارکت مردمی و جوامع محلی و بومی بتوانند به صورت ویژه‌تر به سازمان‌های متولی کمک کنند، ما موفقیت بیشتری در حفاظت از این جنگل‌ها به دست می‌آوریم.
 
مرجع: ایسنا