استاد دانشگاه مکواری استرالیا:

دریاچه ارومیه باوجود احیا همچنان دارای مشکل اکولوژیکی است

چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۹ | کد مطلب: ۲۱۳۳۵
دریاچه ارومیه باوجود احیا همچنان دارای مشکل اکولوژیکی است
اسکان نيوز: پروفسور علی اکبر رسولی  در چهاردهمین همایش ملی علوم ومهندسی آبخیزداری ایران که در سالن همایش‌های دانشگاه ارومیه برگزار شد، افزود: شرایط فعلی دریاچه ارومیه بهترین زمان برای رسیدن به مشکلات این دریاچه است چرا که با وجود احیا این دریاچه همچنان از نظراکولوژیک مشکل دارد.

رسولی با اشاره به این‌که برای تثبیت دریاچه ارومیه نیاز است از ابزارها و فناوری های به روز استفاده شود، تصریح کرد: متاسفانه زیبایی‌های محیطی بدون برنامه و کارشناسی شده در جاجا حوضه آبریز دریاچه ارومیه قابل رویت بوده؛ به‌طوری‌که   وقوع خشکسالی اخیر دریاچه و همچنین سیلاب‌های احتمالی منطقه یکی از دلایل این کار غیر عقلانی است.

رسولی با تاکید بر این‌که براساس تحقیقات کلیه حوضه آبریز دریاچه ارومیه در معرض تغییرات معنی داری هستند، اظهار کرد: به‌کارگیری خردمندانه و هدفمند از تکنولوژی های مدرن می‌تواند از این تغییرات جلوگیری کند.

این استاد دانشگاه استرالیا با اشاره اینکه بارندگی‌های اخیر در 50 سال گذشته بی‌نظیر بوده است، خاطر نشان کرد: اگر دولت دستگاه‌های به روز و فناوری‌های پیشرفته داشت که بارش‌ها را پیش‌بینی کند دیگر شاهد این میزان خسارت نبودیم.

وی یاد آور شد: متاسفانه به دلیل نبود مدیریت صحیح شاهد تخریب روزبه‌روز  زیر حوضه‌های  خاکی و آبی کشور هستیم که به دنبال آن باعث از بین رفتن پوشش گیاهی، فرسایش خاک و زیست جانوری خواهد شد.
مرجع: ایسنا