پیشنهادات وزارت ارتباطات برای استخراج قانونی ارز دیجیتال

يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۳ | کد مطلب: ۲۱۰۸۴
پیشنهادات وزارت ارتباطات برای استخراج قانونی ارز دیجیتال
بخش های مهم خبر
  • معاون وزیر ارتباطات پیشنهادات ارائه شده به کمیسیون اقتصادی دولت در خصوص سازماندهی استخراج ارز دیجیتال در کشور را مطرح کرد و گفت: این پیشنهادات باید در دولت به اجماع برسد.
اسکان نيوز: امیر ناظمی گفت: ما چندین بار پیشنهاداتی را به دولت ارائه داده‌ایم و امیدواریم بزودی به تصویب برسد. چرا که ما معتقدیم نباید صبر کرد تا یک مسأله به بحران تبدیل شده و بعد در مورد آن تصمیم‌گیری کنیم. اگر این پیشنهادات از سوی دولت و دستگاه‌های مربوطه پذیرفته شود شاهد ساماندهی استخراج ارز دیجیتال در کشور خواهیم بود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: برای ساماندهی این بخش، پیشنهادمان این است که اگر جایی قصد راه‌اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال دارد و می‌تواند برق خود را تأمین کند (برای مثال از سولار سل استفاده کند)، باید بتواند براحتی و بدون هیچ مشکلی کار خود را آغاز کند. یا اگر قصد تأسیس نیروگاهی برای این منظور وجود دارد، نباید مشکل جدی برای آن به وجود بیاوریم. چرا که این نیروگاه بعد از مدتی به دارایی ملی ما تبدیل خواهد شد و باید از آن استقبال کنیم.

ناظمی ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد ما تعرفه‌گذاری متفاوت برای مصرف برق است. به این معنی که می‌توانیم تعرفه سیار برای استخراج ارز دیجیتال درنظر گرفته یا اینکه یک بازار برق ثانویه به این موضوع اختصاص دهیم که به‌صورت جداگانه در یک بازار عرضه و تقاضا، استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال، برق مورد مصرف خود را خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه هر دستگاهی در بخشی از موضوع ارز دیجیتال در کشور مسئولیت دارد، افزود: برای مثال موضوع استفاده از برق، وزارت نیرو، رگولاتور این حوزه خواهد بود و تمامی این موضوعات در قالب پیشنهادات ما، در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح شده است.

ناظمی تصریح کرد: هم‌اکنون بیش از ۶ ماه از زمانی که ما پیشنهاد اولیه را در این خصوص ارائه داده‌ایم، گذشته است. تصمیم گیرنده نهایی مجموعه دولت است. در کمیسیون اقتصادی دولت، سازمان‌های مختلف در زمینه این پیشنهاد، نظر داده و ۴ بازیگر اصلی نظرات خود را اعلام کردند.

وی گفت: درخصوص موضوع خرید و فروش ارز رمز در کشور، پیشنهاد این است که با ارز دیجیتال مانند ارز خارجی برخورد شود و صرافی‌ها می‌توانند مجوز ارز دیجیتال را دریافت کنند. در مورد اینکه نباید با ارزهای دیجیتال، خرید و فروش انجام شود، نیز تمام دستگاه‌ها موافق هستند. چرا که ما معتقدیم نباید با این گونه ارزها در کشور خرید و فروش صورت گیرد و جایگزین پول ملی شود. همه کشورها نیز با این موضوع مقابله کردند./مهر
مرجع: مهر