مدیرکل دفتر حقوقی و املاک سازمان میراث‌فرهنگی خبرداد:

پایگاه مشروطه خواهان منتظر رای دادگاه بدوی است

شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۸ | کد مطلب: ۲۱۰۶۲
پایگاه مشروطه خواهان منتظر رای دادگاه بدوی است
اسکان نيوز: ابراهیم شقاقی، مدیرکل دفتر حقوقی و املاک سازمان میراث‌فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اعلام این خبر گفت: جلسات دادگاه به پایان رسید و منتظر اعلام رای دادگاه بدوی در خصوص این پرونده هستیم.

از سال ۱۳۸۹ و در زمان ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی، عمارت مسعودیه با کاربری مرکز اقامتی و پذیرایی ۵ ستاره برای ۵۹ سال به شرکت خصوصی واگذار شد. اما در سال ۹۵ صندوق حفظ و احیا، شرکت بهره‌بردار را از این عمارت بیرون کرد.

در آن زمان این صندوق عمارت مسعودیه را «بنا ۱۵۰ ساله تاریخی و دومین بنا فاخر پایتخت» خواند و اعلام کرد: طبق قانون وظیفه اصلی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، واگذاری بهره‌برداری بناهای تاریخی به بخش خصوصی در قالب نوع خاصی از قرارداد است و طی آن برنده مزایده مکلف می‌شود تحت نظر صندوق احیا اقدام به احیا، بازسازی و مرمت بناهای تاریخی کرده و پس از این مرحله برابر با مفاد قرارداد به بهره‌برداری اصولی از بنای مرمت شده بپردازد.

نکته قابل توجه در عمارت مسعودیه این است که در سال ۸۹ و در زمان دولت سابق در عملیات مزایده‌ای پر ابهام که فقط یک شرکت کننده داشته برای مدت طولانی حدود ۶۰ سال این بنا تاریخی به یک شرکت بهره‌بردار فعال در تولید قطعات خودرو واگذار می‌شود تا ظرف مدت ۳ سال اقدام به مرمت و احیا کامل آن کرده و بهره‌برداری آن را در قالب یک بوتیک هتل در سطح استانداردهای بین‌المللی آغاز کند.

هم اکنون پس از گذشت ۶ سال‌واندی طبق نظر کارشناسان رسمی دادگستری حداکثر ۱۰ درصد مرمت‌ها آن هم برای فعالیت‌های تجاری انجام شده و از ابتدای تحویل بنا بهره‌برداری غیرمجاز به قصد فقط تحصیل منافع مالی و اقتصادی صرف، از این بنا تاریخی پرداخته شده است. در اثر رها شدن بنای اصلی عمارت و اقدامات غیراصولی در آن باعث ایراد لطمات شدید و بعضا غیرقابل جبران شده، … لذا صندوق احیا با اختیارات حاصله از قانون و یا ناشی از قرارداد فی مابین برای حفظ و صیانت از ثروت ملی و بیت‌المال، اقدام به فسخ قرارداد و استقرار در عمارت مسعودیه کرده است و هم اکنون شکایات متعددی نیز علیه بهره‌بردار در مراجع قضائی سابق در محاکم قضائی طرح کرده است.

شقاقی گفت: این شرکت خصوصی مدعی بود این عمارت برای تبدیل شدن به مرکز اقامتی مناسب نیست و می خوات عمارت را به رستوران های سنتی و سفره خانه مبدل کند که سازمان میراث با آن اقدام به مخالفت و فسخ قرار داد، کرد.

وی افزود: طرف‌های دعوا طی جلسات متعدد اقدام به مطرح کردن موارد دعوا کردند و هم اکنون منتظر رای بدوی دادگاه هستیم.

پیش از این اعلام شده بود، رای دادگاه عمارت مسعودیه در ماه خرداد ماه اعلام می‌شود، که این اتفاق نیفتاد، هم اکنون صندوق حفظ و احیا، شرکت بهره‌بردار در بخشی از عمارت مسعودی مستقر هستند.

از اتفاقات تاریخی که با این عمارت گره خورده است وقایع مربوط به دوران انقلاب مشروطه است که مسعودیه در طول این ایام به علت موقعیت با ارزشی که در نزدیکی میدان بهارستان قراردارد به عنوان یکی از پایگاه‌های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه شناخته می‌شده است.

از دیگر حوادث مشروطه در نزدیکی این عمارت که در آن دوران به وقوع پیوست مربوط به انفجار بمب دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه در نزدیکی این عمارت قاجاری بود که این موضوع بهانه‌ای شد تا شاه قاجار مجلس را به توپ ببندد و به دنبال آن خانه ظهیرالدوله و عمارت مسعودیه تهران، همچنین خانه‌های دیگر مشروطه‌خواهان و پایگاه‌ها نیز به رگبار بسته شدند.