رئیس اداره میراث فرهنگی کنگاور:

آتش‌سوزی خانه تاریخی ساری اصلانی تعمدی بوده است

پنجشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۹ | کد مطلب: ۲۰۹۹۸
آتش‌سوزی خانه تاریخی ساری اصلانی تعمدی بوده است
اسکان نيوز: فاطمه خدادادی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کنگاور با اشاره به آتش‌سوزی بخشی از خانه ساری اصلانی اظهار کرد: روز سه شنبه هفته جاری ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه این خانه تاریخی دچار حریق شد که بلافاصله به آتش نشانی اطلاع‌رسانی و آن‌ها نیز با حضور به موقع در محل موفق به اطفا حریق شدند.

او ادامه داد: کارشناسان آتش نشانی شهرداری کنگاور پس از بررسی جزئیات این آتش‌سوزی در گزارشی به میراث فرهنگی بر تعمدی بودن این حادثه توسط شخص یا اشخاصی ناشناس تاکید کردند.

خدادادی بیان کرد: با وجود تعویض قفل‌های این خانه در روزهای اخیر توسط نماینده میراث، ولی فرد یا افرادی با سونیت اقدام به آتش‌سوزی این خانه تاریخی کرده که وجود ۲ لاستیک در انبار الورهای چوبی برای شعله ور شدن آتش سوزی که در روزهای قبل وجود نداشته‌اند، دلیلی بر اثبات تعمدی بودن این ادعاست.

او با بیان این‌که در این آتش‌سوزی خسارت جزئی به خانه تاریخی وارد شده، اظهار کرد: به یکی از پنجره‌ها و بخشی از شرق دیواره شمالی آسیب جزئی وارد شده و بخش غربی بنا که در سال گذشته مرمت و بازسازی شد، هیچ گونه خسارتی وارد نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی کنگاور در ادامه با اشاره به این‌که تاکنون مکاتبات زیادی توسط میراث فرهنگی برای جذب اعتبار مرمت این خانه قاجاری صورت گرفته، یادآور شد: سال گذشته با اعتبار ۹۰ میلیون تومان بخش غربی این خانه توسط میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شد.

خدادادی در خاتمه با اشاره به این‌که بخشی از خانه ساری اصلانی در اختیار اوقاف و بخشی از آن هنوز در اختیار مالک است، خاطرنشان کرد: باید خانواده عراقی و اداره اوقاف برای تامین اعتبار برای مرمت بخش شمالی خانه، به‌صورت جدی پای کار بیایند.

خانه تاریخی ساری‌اصلانی با مساحت ۸۳۷ متر متعلق به اواخر عهد قاجار است که توسط عبدالحسین‌خان ساری‌اصلانی در محله قدیمی در عمارت شهر کنگاور بنا شده که پیش از این نیز در بارندگی‌های فروردین ماه امسال یکی از اتاق‌های این خانه تاریخی کاملا فروریخت و دیوارهای بیرونی بنا نیز سست شد. شهرستان کنگاوردر ۹۴ کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد.