کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ساخت و ساز در عرصه ثبت ملی جندی‌شاپور

10 تير 1398 ساعت 13:06 | کد مطلب:20920


اسکان نیوز: مریم اطیابی- این سازه بتنی دقیقا بر روی امتداد سازه‌های پل، پل بند و سیفون آبرسانی تاریخی دوره ساسانی جندی شاپور ساخته شده است.

مالک یکسال پیش در این محوطه درخت کاشته و اکنون دور آن را دیوار بتنی کشیده است البته موارد اینچنینی کم نبوده که بعدها این محوطه‌ها با دیوار کشی تبدیل به مکانی برای ساخت باغ ویلا شده است.

این گونه زمین‌ها در اصل متعلق به دولت است و بصورت هیاتی برای کشاورزی واگذار می‌شود. مالک این زمین هم زمان زیادی نیست که آن را از شخص دیگری خریداری کرده است. ملکی به مساحت حدود یک هکتار که بعید نیست چند صباح دیگر تبدیل به باغ-ویلا شود.

این اتفاقات در حالی از ماه‌های بهمن و اسفند سال 97 رخ داده است که اداره میراث فرهنگی دزفول و پایگاه جندی شاپور،یگان حفاظت و دایره حقوقی هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

این درحالی است که دوسال پیش قرار بود این ملک به میراث واگذار شود اما از سوی میراث فرهنگی کسی پیگیر این مسأله نشد.
 
ساخت و ساز در کنار و در ادامه سیفون یا پل بند تاریخی با فاصله حدود ده متر کمتر ادامه داشته

اینک ساخت و ساز در کنار و در ادامه سیفون یا پل بند تاریخی با فاصله حدود ده متر کمتر ادامه داشته و تمام ساخت و ساز در داخل عرصه مصوب باستانی جندی شاپور انجام شده است. یادآوری این نکته ضروری است که  بر اساس ضوابط  مصوبه هرگونه ساخت ساز و کشاورزی و باغداری در عرصه ممنوع است.

به گزارش اسکان نیوز، شهر باستانی جندی شاپور با 800 هکتار وسعت در 12 کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.آثار برجا مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید. نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود 1800 سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد. گندی شاپور یکی از مهمترین شهرهای دوره ساسانی بود که توسط شاهپور یکم ایجاد شد. جندی شاپور از همان بدو تأسیس به تدریج به صورت یکی از مراکز علمی و پزشکی جهان آن روز درآمد و بنا بگفتهٔ تاریخ‌نویسان شاپور دستور داده بود تعداد زیادی از کتاب‌های طب یونانی را به زبان پهلوی ترجمه و در آنجا نگهداری کنند، خسرو انوشیروان در این شهر بیمارستان بزرگی ساخت و بر توسعهٔ دانشکدهٔ پزشکی آن افزود.
 


 

 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/20920/ساخت-ساز-عرصه-ثبت-ملی-جندی-شاپور

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com