کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اتمام بخش عمده مرمت مسجد جامع کوزه کنان در شهرستان شبستر

5 تير 1398 ساعت 12:34 | کد مطلب:20809


اسکان نیوز:  مرتضی آبدار، مديركل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: مسجد جامع کوزه کنان از جمله مساجد تاریخی و ارزشمند استان محسوب می‌شود که قدمت آن به دوره ایلخانی منصوب بوده  و از ظرایف و زیبایی‌های ابنیه  آن دوره برخوردار است.

وي با بيان اين‌كه مرمت بنا اصلی مسجد طی سال گذشته تمام شده بود، افزود: از سال گذشته عملیات مرمتی بر روی قسمت‌های الحاقی و توسعه جبهه جنوبی بنا ادامه داشت كه هم اكنون بخش عمده آن به پايان رسيده است.

مديركل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان به مراحل پیشین مرمتی این مسجد تاریخی اشاره کرد و گفت: پیش از این اقداماتی نظیر خاکبرداری و آواربرداری از محوطه و استحکام بخشی و اقدامات حفاظتی انجام گرفته بود و در حال حاضر مرمت و ساماندهی نمای بیرونی جبهه جنوبی در دست اجرا است.

وی در ادامه به میزان اعتبار هزینه شده عملیات مرمتی این مسجد تاریخی اشاره کرد و گفت: در راستا مرمت و بازسازی این مسجد تاریخی اعتباری بالغ بر 96 میلیون تومان هزینه شده است.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، آبدار در خاتمه، اظهار کرد: مسجد جامع کوزه کنان مسجدی از نوع شبستانی است که در حال حاضر تمام مراسمات مذهبی شهرستان کوزه کنان در این مسجد تاریخی برگزار می‌شود.

گفتنی است، مسجد جامع کوزه‌کنان در شهرستان شبستر واقع شده و دارای پلان مستطیل‌شکل با طول بیش از 20 متر است، که عرض دهانه طاق‌های آن‌ با تزئینات گره‌بندی بسیار نفیس اجرا شده است.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/20809/اتمام-بخش-عمده-مرمت-مسجد-جامع-کوزه-کنان-شهرستان-شبستر

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com