محیط زیست ایلام نسبت به آتش‌سوزی‌های مزارع بی‌تفاوت است

شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۴ | کد مطلب: ۲۰۴۸۵
محیط زیست ایلام نسبت به آتش‌سوزی‌های مزارع بی‌تفاوت است
اسکان نيوز: علی محمدیان، فعال محیط زیست اظهار کرد: متاسفانه طی سه هفته اخیر آتش‌سوزی مکرر در سطح مزارع استان که تمامی آن به دلیل عوامل انسانی بوده، موجی از آلودگی هوا در استان ایجاد کرده است.

وی افزود: علاوه بر مساله آلودگی هوا موجب از بین بردن خاک و حیات جانوری استان شده است، مساله‌ای که بر اساس یک سنت سال‌های سال است در استان اتفاق می‌افتد و نهادهای مسئول از جمله محیط زیست استان نسبت آن کاملا بی‌تفاوت است.

وی با اشاره به این‌که محیط زیست مکلف است عوامل آتش سوزی ها را به دادگاه معرفی کند، تصریح کرد: متاسفانه تاکنون محیط زیست استان ایلام هیچ کاری و راهکاری برای حل این معضل بزرگ زیست محیطی در استان انجام نداده است.

محمدیان بیان کرد: بالغ از ۷۰۰ هکتار از مزراع استان طی هفته گذشته بر اثر آتش سوزی دچار خسارت شده است.

آتش زدن کاه و کلش جرم است / محیط زیست متخلفان را معرفی کند

دادستان دره شهر نیز امروز در گفت‌وگو با رسانه اعلام کرد: متاسفانه در چند روز گذشته آتش‌سوزی پس چرا مزارع علاوه بر ضرر به دامداران باعث آلودگی هوا و آسیب به زمین‌های کشاورزی حاصلخیز شده است.

علی ادبی‌فیروزجاهی عنوان کرد: آتش زدن بقایای گیاهی سبب آلودگی محیط زیست می‌شود و براساس ماده ۶۸۸ قانون تعزیرات، آلودگی محیط زیست جرم بوده و تا یک سال حبس برای آن دیده شده است.

وی بیان کرد: از طریق فضا مجازی، جلسات و نیز سخنان قبل از خطبه نماز جمعه درباره برخورد قانونی با افرادی که این کار را انجام می دهند اطلاع رسانی کرده‌ایم و به همین علت از امسال برای کسانی که این افراد پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

وی افزود: محیط زیست مکلف به پیگیری و معرفی متخلفان به دستگاه قضایی است.

وی بیان کرد: دادستانی نیز به جد پیگیر موضوع بوده و قطعا با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.
 
 
مرجع: مهر