مصر سر فرعون را می‌خواهد

سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۵ | کد مطلب: ۲۰۴۰۷
مصر سر فرعون را می‌خواهد
اسکان نيوز: انتظار می‌رود این مجسمه قهوه ای رنگ از سر این فرعون جوان، ۴ ژوئن (۱۳ تیر) در این حراجی بیش از چهار میلیون پوند ارزش‌گذاری شود.

این در حالی است که مقام‌های مصری از حراجی کریستیز خواسته اند ثابت کند که مجسمه به طور قانونی از مصر خارج شده است.

مصطفی وزیری، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر گفت: حداکثر تلاشمان را انجام می دهیم تا مانع از حراج این مجسمه شویم و در این راستا، با وزارت امور خارجه مصر و سفیرمان در لندن رایزنی می کنیم.

این مجسمه ۲۸ و نیم سانتی متری، بیش از سه هزار سال قدمت دارد.

زاهی حواس، وزیر سابق آثار باستانی مصر گفت که مجسمه در سال ۱۹۷۰ از این کشور خارج شده است. وی افزود: تصور نمی کنم حراجی کریستیز اسنادی برای اثبات خروج قانونی مجسمه در اختیار داشته باشد، از اینرو مجسمه باید به مصر بازگردانده شود.

مصر تمهیدات خود را در زمینه مبارزه با فروش آثار باستانی غارت شده اش در سراسر جهان شدت بخشیده است. مقام‌های مصری اغلب سایت‌های حراجی ها را رصد می‌کنند. فهرست فروش این سایت‌ها، زنگ هشدار برای مقام‌های قاهره به صدا در می آورد و آنان را از حضور گنجینه هایشان که دهه ها قبل از مصر خارج شده است، مطلع می کند.

براساس اعلام حراجی کریستیز، مجسمه آمون از مجموعه خصوصی «رزاندرو» به همراه سرهای مرمرین مربوط به روم باستان، یک تابوت چوبی رنگین مصری و یک مجسمه برنزی از گربه‌ای مصری به حراج گذاشته می‌شود.

مصر در تلاش است آثار باستانی مسروقه خود را به کشور بازگرداند. این کشور همچنین در حال احیا صنعت گردشگری‌اش به‌عنوان منبع مهم تامین ارز خارجی است.

صنعت گردشگری مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ که به ساقط شدن «حسنی مبارک» دیکتاتور وقت این کشور از قدرت انجامید، به شدت دچار خسران شده است.
 
مرجع: گاردین