صدور بیش از یک هزار مجوز مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی استان سمنان

يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۴ | کد مطلب: ۲۰۱۸۳
صدور بیش از یک هزار مجوز مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی استان سمنان
اسکان نيوز: همایون جورابلو، سرپرست معاونت صنایع ­دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان امروز و در گفت‌وگویی در آستانه فرا رسیدن هفته صنایع دستی افزود: یک هزار و 33 مجوز مشاغل خانگی در سال 97 و در حوزه صنایع دستی صادر شد.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات کم‌بهره مشاغل خانگی به هنرمندان صنایع دستی استان سمنان، گفت: به 282 طرح در این زمینه مبلغ 21 میلیارد و 380 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد.

جورابلو تعداد هنرمندان صنایع دستی دارای مجوز استان سمنان  را پنج هزار و 423 نفر اعلام کرد و افزود: یک هزار و 491 نفر از این تعداد در شهرستان های شاهرود و میامی، یک هزار و 82 نفر در شهرستان سمنان، 957 نفر در شهرستان­‌های گرمسار و آرادان، 859 نفر در شهرستان دامغان، 743 نفر شهرستان مهدیشهر و 291 نفر در شهرستان سرخه فعالیت دارند.

وی با بیان این‌که چهار هزار و 739 نفر از هنرمندان استان را بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: 940 نفر از هنرمندان استان نیز تحت پوشش بیمه قرار دارند.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر 32 کارگاه صنایع دستی در استان سمنان فعال و کارآفرین هستند، افزود: 19 کارگاه صنایع دستی در سال 97 و  32 کارگاه صنایع دستی در سال 96 گواهی کیفیت کارگاهی دریافت کرده‌اند.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: 2 بازارچه دائمی و پنج فروشگاه صنایع دستی در استان سمنان فعال  و یک بازارچه نیز در حال ساخت است.

وی از ثبت اطلاعات 455 هنرمند صنایع دستی استان سمنان در سامانه رصد اشتغال و در سال 97 خبر داد و افزود: در سال گذشته 118 پروانه تولید انفرادی صادر و 434 پروانه تولید انفرادی نیز تمدید شد، 19 پروانه تولید کارگاهی صادر و 20 پروانه تولید کارگاهی نیز تمدید شد.

جورابلو با اشاره به واگذاری 7 باب خانه و ابنیه تاریخی به معرفی و فروش صنایع دستی استان سمنان به صورت مزایده، گفت: 2 فقره قرارداد واگذاری خانه ترابی و دروازه ارگ سمنان منعقد شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث­ فرهنگی، صنایع­ دستی و گردشگری استان سمنان، سفال و سرامیک، گلیم­بافی، منبت و معرق چوب، گوهر تراشی، زیور آلات سنتی، چاپ قلمکار، نساجی سنتی، سوزن دوزی سنتی، نمدمالی،  قلمزنی، حوله بافی، چرم دست دوز سنتی و ... از مهم ترین رشته های بومی و فعال صنایع دستی استان سمنان است.