شهردار مشهد:

دولت به وظایف خود در بافت پیرامون حرم عمل کند/ مشکلات طرح باید به سرعت حل شود

پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰ | کد مطلب: ۲۰۱۲۲
دولت به وظایف خود در بافت پیرامون حرم عمل کند/ مشکلات طرح باید به سرعت حل شود
اسکان نيوز: محمدرضا کلایی، شهردار مشهد شب گذشته در نشست مشترک با کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در بافت اطراف حرم مطهر رضوی اشاره به این‌که در نظر گرفتن تراز صفر در نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر اشتباه بود، اظهار کرد: مدت‌ها طول کشید تا به دولت نشان دهیم تراز صفر غلط است.
 
وی اضافه کرد: اگر قرار است منطقه‌ای با اهداف اجتماعی بازسازی شود، نمی‌توان با درآمدهای حاصل از همان منطقه یا تراز صفر هزینه‌ها را تأمین کرد.
 
وی با بیان این‌که برای ما در طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی پنج نکته اهمیت دارد، تصریح کرد: در نوسازی این بافت ما به مسئولیت خودمان عمل می‌کنیم و دولت هم باید به وظایف خود عمل کند، در این راستا دولت انتشار اوراق مشارکت با پرداخت 50 درصد اصل و سود توسط دولت و 50 درصد شهرداری را قبول کرده است و استانداری نیز باید این موضوع را پیگیری کند. البته تاکنون پیگیری‌های خوبی برای انتشار اوراق مشارکت از سوی شهرداری مشهد انجام شده و موافقت‌هایی نیز صورت گرفته است.
 
شهردار مشهد ادامه داد: یکی دیگر از نکاتی که برای مدیریت شهری اهمیت دارد این است که سرمایه‌گذار باید بداند وقتی وارد فرآیند سرمایه‌گذاری می‌شود، طرح هیچ تغییری نمی‌کند.
 
وی با اشاره به این‌که «هنگامی که وقتی به سراغ حقوق مکتسبه می‌رویم می‌گویند باید حتما پروانه صادر شده باشد»، اظهار کرد: حتی گفته می‌شود که قراردادها مورد قبول نیست، زیرا شاید دیروز شما با آن‌ها قرارداد بسته باشید.
 
شهردار مشهد با اشاره به این‌که مشکلات موجود در طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر و حقوق مکتسبه در این بافت باید به سرعت تعیین تکلیف شود، گفت: با موافقت استاندار خراسان رضوی هر هفته چهار پروژه سرمایه‌گذاری در بافت پیرامون حرم را در شورای راهبردی که در این خصوص تشکیل شده است، بررسی خواهیم کرد.
 
کلایی گفت: 3 یا ۴ سال بود که منطقه ثامن حال و روز خوبی نداشت و مدیریت‌های نادرست باعث سرمایه‌گریزی شده بود، استانداری باید کمک کند این نگاه را از مشهد دور کنیم.
 
وی تاکید کرد: اگر جلوی تغییر و تحولاتی که باعث بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران می‌شود را نگیریم نه تنها در بافت پیرامون حرم مطهر بلکه قطعاً در نقاط دیگر شهر هم با زیان مواجه خواهیم شد.
 
کلایی با اشاره به موافقت استاندار با تشکیل شورای راهبردی طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر، عنوان کرد: بر این اساس برای رفع مشکلات اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در این بافت هر هفته ۴ پروژه را در شورای راهبردی بررسی خواهیم کرد.
 
شهردار مشهد اضافه کرد: در این راستا تاکنون حدود ۲۸۶ پروژه که با میراث فرهنگی مشکل دارند و حدود ۱۰ پروژه که با شهرداری مشکل دارند شناسایی شده است که در شورای راهبردی بررسی و راهکاری برای رفع مشکلات اندیشیده خواهد شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، وی ادامه داد: با توجه به این مشکلات از استاندار تقاضا داریم که برای پیشبرد کار استانداری تأمین مالی هم تفویض شود تا بانک‌ها نیز در تأمین مالی پروژه مشارکت داشته باشند.