ثبت جهانی اورامانات را در اولویت قرار دارد

چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۶ | کد مطلب: ۱۹۷۱۶
ثبت جهانی اورامانات را در اولویت قرار دارد
اسکان نيوز: محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز (۲۵ اردیبهشت) در بازدید از منطقه اورامانات، با اشاره به اهمیت منطقه اورامانات از نظر گردشگری، اظهار کرد: چندین سال است موضوع ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات در کردستان و کرمانشاه را دنبال می‌کنیم و این منطقه برای سازمان میراث فرهنگی دارای اهمیت بسیار زیادی است.

وی با بیان این‌که ثبت جهانی اورامانات بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست، اظهار کرد: نما برخی از ساختمان‌های روستاهای منطقه اورامانات نیاز به همسان سازی دارد که اصلاح آنها برای تکمیل پرونده اورامانات لازم و ضروری است.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به این‌که تدبیری برای ایجاد زیرساخت‌های لازم نیز باید اتخاذ شود، اظهار کرد: ثبت جهانی اورامانات تنها منحصربه بافت معماری منطقه نمی‌شود و منظر فرهنگی این منطقه که شامل هنر، صنایع دستی، آداب و رسوم، زبان کردی، البسه محلی و… می‌شود، نسبت به بخش معماری منطقه به مراتب دارای اهمیت بیشتری است.

وی در ادامه با مهم خواندن منطقه اورامانات به لحاظ جغرافیایی و استراتژیکی و مرزی بودن آن، تاکید کرد: گردآوری پرونده ثبت جهانی اورامانات یک تکلیف و وظیفه است که بر عهده ما مسئولان به عنوان خدمتگزاران مردم قرار دارد.

طالبیان عنوان کرد: مدیر پایگاه ملی اورامانات مشکلات را جز به جز باید پیگیری و دنبال کند و تلاش می‌کنیم در روند گردآوری پرونده اورامات، تسریع صورت گیرد.
 
مرجع: زوابط عمومی میراث فرهنگی استان کرمانشاه