معاون شهردار تهران خبرداد:

مکان یابی برای گورستان جدید پایتخت/ آماده سازی 25 هزار قبر برای زمان های بحرانی

دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۳ | کد مطلب: ۱۹۶۴۰
مکان یابی برای گورستان جدید پایتخت/ آماده سازی 25 هزار قبر برای زمان های بحرانی
به گزارش اسکان نيوز، جلسه بررسی و امکان سنجی توسعه آرامستان در پایتخت با حضور مهندس گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران  ، مهندس یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران، مهندس اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج ، دکتر خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س)، مهندس آخوندی سرپرست اداره کل شهرسازی و طرح های شهری، مهندس شکری سرپرست اداره کل حریم شهر تهران و مشاوران و نمایندگان بخش های متولی تشکیل شد.

گلپایگانی در این جلسه پس از ارائه توضیحات معاون خدمات شهری  و مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س)گفت: مکان آرامستان در فرهنگ و زندگی مردم در شهر های ایران جایگاه خاصی داشته است که با ساخت بهشت زهرا (س) در خارج از فضای شهر، این مفهوم دگرگون شده است، در تاریخ شهرهای ایران گورستان جزئی از فضای شهر بوده و هر محله برای خود گورستانی داشته است.

امروزه باتوجه به الزامات زندگی در تهران و توجه به مسائل رفت و آمد و هویت محله های شهر، نیاز به مطالعه عمیق و انتخاب گزینه یا گزینه های مناسب برای خاکسپاری در شهر تهران وجود دارد.

وی در خصوص آخرین وضعیت و ظرفیت دفن اموات در بهشت زهرا (س) اظهار داشت: باتوجه  به راهبردهای طرح جامع تهران و مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر ضرورت مکان یابی برای  توسعه آرامستان در پایتخت، مطالعاتی از سوی معاونت های شهرسازی و معماری و خدمات شهری انجام شده است که بر این اساس مکان های پیشنهادی  جدید در شمال ، جنوب و شرق پایتخت برای ساخت آرامستان جدید تهیه شده است.

وی افزود: در این خصوص توسعه اراضی بهشت زهرا(س)  از طریق تملک، مطالعات مکان یابی و دفن چند گزینه ای، ساخت آرامستان جدید در پیرامون بهشت زهرا (س) در کنار سایر گزینه های پیشنهادی ارائه شده است.

معاون شهردار تهران گفت: در توسعه  فضای کنونی و ساخت آرامستان جدید  باید تمامی پیوست های  شهرسازی اعم از اجتماعی، خدماتی، زیست محیطی، ترافیکی و سایر عوامل مد نظر قرار گیرد تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

گلپایگانی در ادامه افزود:براین اساس کمیته راهبری مکان یابی آرامستان های جدید پایتخت با مشخص شدن اعضاء تشکیل شده است تا پس از مطالعات کارشناسی،گزینه های مناسب به شورای اسلامی شهر ارائه و پس از تأیید جهت طی شدن مراحل قانونی به شورای برنامه ریزی استان تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارائه شود.

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای جبران کمبود قبر در آرامستان بهشت زهرا(س) افزود: با تدابیر جدید مدیریت شهری تا 3 سال آینده مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت و این امر از طریق تدابیر مدیریتی در داخل بهشت زهرا و همچنین زمین‌های خودِ آرامستان حل خواهد شد.

خال افزود: براین مبنا ، باید برای آینده آرامستان جدید پایتخت، فکری اساسی شود و با مکان یابی جدید و توسعه زیر ساخت ها، شرایط برای دفن اموات آماده شود و  تیم کارشناسی در حال مکان‌یابی آرامستان جدید شهر تهران است. چراکه ضوابط مکان‌یابی آرامستان به لحاظ شهرسازی، معماری، جنس خاک، دسترسی‌ها، ترافیک و وزش باد نیاز به کار کارشناسی دارد.

وی گفت: یکی از نیازهای مدیریت بحران در شهر های کشور، توجه به فضای آماده برای دفن در حجم بالا است ، در مدیریت جدید شهرداری تهران آماده سازی 25هزار قبر در دستور کار سازمان بهشت زهرا (س)  قرارگرفته و بخش قابل ملاحظه ای از آن آماده گردیده است.