تداوم مراحل تکمیلی مرمت حمام قرمزی گل آذرشهر

دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۲ | کد مطلب: ۱۹۴۰۳
تداوم مراحل تکمیلی مرمت حمام قرمزی گل آذرشهر
اسکان نيوز: مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن  بیان این مطلب به تاريخ و فرهنگ غنی  منطقه  آذربایجان اشاره کرد و گفت: براي حفظ نمودها و مواریث تاريخي استان، مرمت ابنيه تاريخی در تمام شهرستان‌ها با جديت در حال پيگيري و تداوم است.

آبدار گفت: با توجه به ارزش و اهميت تاریخی اين حمام، کارشناسان میراث فرهنگی اداره کل استان برای استحکام بخشی و مرمت اين بنا در تلاش‌اند و  تاکنون اقدام به تهیه ریزمتره و طرح‌های مرمتی جهت روند عملیاتی مرمت و اجرا آن توسط پیمانکار کرده‌اند.

وی در ادامه به قدمت این حمام تاریخی اشاره کرد و گفت: بر اساس شواهد موجود، مشخصات معماری و شیوه اجرا ساختمان حمام به صورت طاق و گنبد زمان احداث این حمام به دوره قاجار نسبت داده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه میزان اعتبار تخصیص یافته برای تداوم و تکمیل مرمت این  حمام تاریخی را مبلغی بالغ بر 189 میلیون تومان اعلام کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در خصوص برنامه‌های آتی این اداره کل در راستا تکمیل پروژه های مرمتی شهرستان آذرشهر، گفت: در برنامه‌های آتی این اداره کل، ادامه مرمت و ساماندهی حمام قرمزی گل و مرمت مجموعه چهار سوق آذرشهر، مرمت بازار آلقو و مرمت مساجد صخره‌ای چراغیل در دستور کار قرار گرفته است.

آبدار خاطرنشان کرد: حمام تاریخی قرمزی گل آذرشهر پس از اتمام پروژه طبق طرح مصوب، با کاربری بوم‌گردی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

 
مرجع: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی