ساماندهی خانه فتح‌اله یف و عرصه ارگ علیشاه تبریز

چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۷ | کد مطلب: ۱۹۲۸۵
ساماندهی خانه فتح‌اله یف و عرصه ارگ علیشاه تبریز
اسکان نيوز: مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان این‌که ساماندهی عرصه تاریخی ارگ علیشاه تبریز در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفته است، ادامه داد: با توجه به این‌که گودبرداری‌های غیرقانونی تابستان 95 در عرصه ارگ علیشاه، منجربه کشف آثار تاریخی شده و وجود لایه‌های باستانی را در این مکان محرز ساخته بود، لذا پس از توقف گودبرداری های غیر قانونی، کاوش های علمی و باستانشناسی در این مکان آغاز شد.

آبدار با اشاره به این‌که محل گودبرداری در بخش جنوبی خانه تاریخی فتح اله یف و شمال غربی عرصه ارگ علیشاه قرار گرفته بود، بر ضرورت ساماندهی و حفظ  حیاط این خانه تاریخی نیز تاکید کرد و گفت: با توجه به قدمت خانه تاریخی فتح اله یف و لزوم ساماندهی و حفظ عرصه قانونی این خانه، مرمت و ساماندهی عرصه جنوبی قانونی این خانه که با بخش شمال غربی عرصه ارگ علیشاه همپوشانی دارد طبق اصول و ضوابط میراث فرهنگی استان در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه  داد: در حال حاضر مرمت نما و جداره جنوبی خانه تاریخی  فتح‌اله یف آغاز و طبق برنامه‌ریزی‌های این اداره کل ادامه خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان این‌که ساماندهی عرصه ارگ علیشاه تبریز طی 4 فاز عملیاتی محقق خواهد شد، افزود: عملیات ساماندهی عرصه ارگ علیشاه طی 4 فاز عملیاتی خواهد شد که در فاز نخست این پروژه آماده‌سازی و پاکسازی زواید بصری محوطه، در فاز دوم حفظ و نگه‌داری فنی آثار مکشوفه و در فاز سوم این پروژه شاهد پر کردن گودال به مقدار لازم با مصالح متناسب با محوطه تاریخی خواهیم بود.

وی در ادامه احیا حیاط و تکمیل مرمت بخش شمال غربی عرصه ارگ علیشاه را مرحله پایانی پروژه ساماندهی عرصه ارگ علیشاه عنوان کرد و گفت: پس از اتمام مراحل اولیه و بخش جنوبی حیاط خانه فتح‌اله یف که بخش شمال غربی ارگ را نیز در بر می‌گیرد، حیاط ارگ علیشاه جهت بازدید گردشگران بطور کامل سامندهی خواهد شد.

آبدار در پایان به برنامه این اداره کل در راستای حفظ و پایداری ارگ علیشاه تبریز اشاره کرد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان در راستا صیانت از نماد مقاومت مردم آذربایجان، برنامه‌های خود را در قالب دو برنامه کوتاه و بلند مدت تدوین نموده که در حال اجرا است.

 
 
مرجع: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی