پیام وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز معمار:

معماری به معنا واقعی کلمه زندگی و حیات است / تعمیم الگوهای شهر اندیشی و معماری ارزش آفرین در توسعه شهرها

چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵ | کد مطلب: ۱۹۰۵۶
معماری به معنا واقعی کلمه زندگی و حیات است / تعمیم الگوهای شهر اندیشی و معماری ارزش آفرین در توسعه شهرها
بخش های مهم خبر
  • ر
اسکان نيوز: فرزانه صادق‌مالواجرد، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با حضور در خانه هنرمندان به مناسبت روز معمار و سیزدهمین دوره جایزه معماری میرمیران، پیام وزیر راه و شهرسازی را قرائـت کرد.

متن پیام مهندس محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز معمار به شرح است:

میراث گرانسنگ معماری و شهرسازی ایران اسلامی، امانتی است در دست ما که تاکنون به طور بایسته و شایسته از آن پاسداری ننموده‌ایم. اگرچه پویایی و آمیختگی آن با فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی نمادها و آثار ارزشمندی را ارایه نموده، لیکن به دلیل عدم تبدیل قابلیت و خلاقیت‌های فردی و گروهی به یک قابلیت نظام مند و کارآمد، اثربخشی آن کاهش یافته است.

در ادامه این پیام آمده است: معماری فقط شکل، فرم و روابط فضا و تناسبات ابعادی نیست که شهرسازی هم فقط کاربری‌ها و دسترسی‌ها و محورها و ضوابط گسترش باشد. بلکه معماری به معنا واقعی کلمه «زندگی» و «حیات» است که چه در شهر و محله و خانه و چه در محل کسب‌وکار و فعالیت باید تجلی پیدا کند. در عصر حاضر اگر چالش‌هایی با عنوان کاهش سطح زیست‌پذیری بناها و فضاهای شهری، روزمرگی ساخت‌وساز شهری با اندیشه‌های ساخت یافته و ایستا، تقابل با رفتار طبیعت، غلبه وحدت بر کثرت، آسیب‌پذیری‌های روح و روان انسان در فضاهای شهری، مطرح می‌شود؛ علت، فراموشی ابزاهای اندیشه ایرانی است و برای عبور از این بحران‌های هویتی، اندیشه‌های پویا و خلاق در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرا برنامه‌های توسعه قابل اتکا خواهد بود. این امر از طریق بسط دانش سرزمینی و تعمیم الگوهای شهر اندیشی و معماری ارزش آفرین، در فرآیند توسعه شهر و ساخت بنا، امکان‌پذیر است.

پویایی وجه ارزشی و ابزار ارزش آفرینی در معماری است و معماری ارزشمند، حاصل تلاش‌های ذهنی و عینی آگاهانه «معمار» برای ایجاد فضا مطلوب زندگی انسان است و به همین ترتیب نحوه انطباق فضا معماری با ابعاد مادی و معنوی انسان و میزان انعطاف آن نسبت به ویژگی‌های مکان و شرایط زمان نیاز به اندیشه‌ای پویا دارد.

در دوران معاصر انسان‌هایی هستند که با این ابزار موثر یادگارهای ارزشمندی از خود به جا گذاشته‌اند و مشعل راهی هستند برای معماران جوان در تداوم اندیشه معماری پویا.

جا دارد در بزرگداشت روز معمار از تمامی معماران این سرزمین که سهمی در اعتلا معماری ارزشمند آن دوران معاصر داشتند؛ به ویژه سیدهادی میرمیران، معمار توانمندی که گفتمان هویت مفهومی فضا را در معرفی و تداوم معماری گذشته ایران به صورت عملی ترویج کرد، قدردانی نموده و استمرار فعالیت های بنیاد میرمیران به عنوان ابزار تعالی اندیشه معمارانه و بسط و تعمیم آن به نسل‌های آینده را اقدامی ارزشمند بدانیم.
 
مرجع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی