مشاهده قدیمی‌ترین گونه جانوری ‌در تالاب بین المللی هامون

شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۳ | کد مطلب: ۱۸۶۷۸
مشاهده قدیمی‌ترین گونه جانوری ‌در تالاب بین المللی هامون
اسکان نيوز: وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: پس از نزدیک به دو دهه خشکسالی در منطقه سیستان و آبگیری بخش‌هایی از تالاب بین‌المللی هامون پس از بارندگی در افغانستان و روان شدن سیلاب دشتمال به سوی تالاب، شاهد احیا گونه‌های جانوری و گیاهی تالابی بودیم‌.

مدیرکل حفاظت محیط زیست افزود: یکی از گونه‌های جانوری که پس از آبگیری بخش‌های از تالاب در دامنه کوه خواجه مشاهده شده سخت پوست آبزی با نام علمی Triops Cancriformis است که در دنیا به نام "فسیل زنده" نامگذاری شده و از گونه‌های سخت پوست آبزی در آب‌های شیرین جهان می‌باشد، این گونه جزو گونه‌های در معرض انقراض ایالت متحده و اروپا رده بندی شده است‌.

پورمردان خاطر نشان کرد: علت نامگذاری این گونه قدمت حیات ۳۰۰-۲۰۰ میلیون سال این گونه در کره زمین است. این‌گونه سخت پوست را به دلیل تشابه ظاهری آن با نوزاد وزغ گاها میگو بچه وزغی نیز نامیده می‌شود. اندازه این گونه معمولا تا ۶ سانتیمتر می‌باشد و در شرایط طبیعی تا ۱۱ سانتیمتر هم گزارش شده است. این گونه اواخر دوره کربونیفر و تریاسیک به علت تحمل بالا شرایط محیطی سخت از جمله درجه حرارته‌ای حدی، اسیدیته ۶ تا ۱۰ بافت خاک و خشکسالی‌های طولانی توانسته با تشکیل سیست (Cyst) مقاوم در زیر گل و لای و رسوبات خشک تالاب‌ها و پیکره‌های آب شیرین ادامه حیات دهد و در صورت فراهم شدن شرایط زیست نرمال ظرف دو هفته ادامه مراحل رشد خود را تا مرحله بالینی از سر گیرد و دوره عمر آن تا ۹۰ روز ادامه داشته باشد. دامنه تحمل شرایط تخم سیست بعضاً" به ده‌ها سال نیز طول می‌کشد.

وی گفت: این‌گونه از پشه‌هایی همچون آنوفل (عامل بیماری مالاریا) و حتی علف‌های هرز داخل تالاب‌ها تغذیه می‌کند. از این رو به عنوان روش کنترل بیولوژیک در برکه‌های آبی و مزارع کشاورزی ایفای نقش می‌کند و تا کنون حدود ۱۰ گونه از جنس Triops در جهان شناسایی شده که حضور این‌گونه فسیل زنده نوید سال آبادی در منطقه سیستان و تالاب بین‌المللی هامون است.
 
مرجع: ایسنا