مجسمه‌های نمکی در تالاب نهبندان خراسان جنوبی خلق می‌شوند

چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۹ | کد مطلب: ۱۸۵۹۲
مجسمه‌های نمکی در تالاب نهبندان خراسان جنوبی خلق می‌شوند
اسکان نيوز: بلقیس افضلیان دبیر جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی گفت: در این دوره جشنواره 25 گروه دونفره در بخش مسابقه، 15 گروه بومی و 10 نفر از اساتید برجسته انجمن مجسمه‌سازان ایران شرکت خواهند داشت.

افضلیان افزود: ما در سال 96 فراخوانی برای دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی منتشر کردیم که متاسفانه به علت خشکسالی و مناسب نبودن فضا جوی، جشنواره در سال 97 برگزار نشد و اکنون که آب و هوا و وضعیت محیطی تالاب آماده برگزاری جشنواره است، دومین دوره این رویداد را با حضور 25 گروه دو نفره شامل یک هنرمند اصلی و یک دستیار در روزهای 29 و 30 فروردین ماه برپا خواهیم کرد.

این کارشناس هنری اداره کل خراسان جنوبی گفت: این دومین دوره جشنواره مجسمه‌های نمکی در حوزه ملی است، در صورتی که ما پیش از این نیز جشنواره را در محدوده منطقه‌ای و استانی برگزار کرده بودیم. در روز اختتامیه داوران 5 گروه را به عنوان گروه برتر معرفی کرده و جوایزی به آنها اهدا خواهد شد.

وی با بیان این‌که گروه‌های بومی هم همیشه در کنار ما حضور داشتند، افزود: هنرمندان بومی و محلی همیشه در بخش جنبی جشنواره در کنار ما حضور داشتند آن‌ها در این دوره نیز آثاری را خلق خواهند کرد که به صورت جداگانه داوری شده و جوایزی نیز به آن‌ها تعلق خواهد گرفت. این گروه ها در واقع هنرمندان منطقه‌ای روستاهای اطراف هستند که در کنار ما شروع به فعالیت خواهند کرد.

نخستین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی اردیبهشت دو سال پیش برگزار شد که در مرحله اول جشنواره 201 اثر از هنرمندان 22 استان تا پایان بهمن ماه 1395 به دبیرخانه جشنواره رسید و پس از داوری 30 گروه از 11 استان به مرحله نهایی راه یافتند.

تالاب کجی نمکزار نهبندان با دارا بودن چشم اندازی بسیار زیبا، در 75 کیلومتری نهبندان و در حاشیه محور این شهرستان به بیرجند قرار گرفته است.

مساحت تالاب 22 هزار هکتار است و با وجود 18سال خشکسالی در خراسان جنوبی در این شهرستان مرزی، همچنان زنده و پایدار مانده است.

پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی تالاب 14 گونه برآورد شده است و از پرندگان مهاجر می توان به عقاب طلایی، زاغ بور، دال، زاغی، گنجشک درختی، پرستو، هدهد، دم جنبانک ابلق، چکاوک کاکلی، هوبره، سبزه قبا، جغد کوچک، بلدرچین معمولی و زاغ نوک قرمز اشاره کرد.

دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی از عصر 28 فروردین ماه با برگزاری کارگاه توجیهی آغاز می‌شود و بعد از ظهر 30 فروردین با برپایی مراسم اختتامیه و معرفی گروه‌های برتر پایان می‌یابد.

این رویداد هنری با حمایت اداره هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کیلومتر 100 جاده بیرجند به نهبندان، تالاب کجی نمکزار نهبندان برگزار خواهد شد.
مرجع: مرکز هنرهای تجسمی