تمرکز مدیریت بحران بر کنترل سیلاب در خوزستان

شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۵ | کد مطلب: ۱۸۴۵۳
تمرکز مدیریت بحران بر کنترل سیلاب در خوزستان
اسکان نيوز: با فروکش کردن سیلاب در شهرهای استان لرستان، کار امدادرسانی بمرور از درجه بحرانی، وارد مرحله پشتیبانی و اقدامات پس از سیل همچون پاکسازی معابر و منازل آسیب دیدگان شده اما همزمان در خوزستان، تمرکز مدیریت بحران کشور که با حضور وزیر کشور در استان همراه است بر کنترل سیلاب در شهرها و روستاهای در معرض خطر استوار شده است. در همین راستا رویدادهای مرتبط با وقوع سیل به شرح زیر مورد مداقه خبرنگاران و گزارشگران ایرنا در اقصی نقاط کشور و جهان بوده و رسانه ای شده است.

حدود 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیل هستند

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفت: حدود 400 هزار نفر در نقاط شهری و روستایی خوزستان در معرض سیل قرار دارند.

باید برای حداقل خسارت و حداقل تهدید بالاترین پیش‌بینی و بالاترین تضمین را ایجاد کنیم؛ چرا که در این استان اصلا نباید خطر پذیری را پذیرفت و بنا را بر نبود حادثه گذاشت؛ حتی اگر پنج درصد احتمال وقوع یک حادثه باشد باید برای آن پیش‌بینی داشته باشیم.

با پخش سیلاب در دشت و نیز با منفجر کردن کانال‌ها و هدایت آب به هور، مدیریت استان موفق شده صیانت خوبی برای حمیدیه، سوسنگرد، بستان و باقی شهرها داشته باشد البته مردم به زحمت افتادند و تعداد زیادی از روستاهای خوزستان تخلیه شد.

 شخصا ضامن پرداخت خسارات سیل زدگان از سوی دولت می شوم و آن را پیگیری می‌کنم.

 دولت خسارت‌های مردم را از ابعاد مختلف می بیند و به طور قطع آن‌ها را پرداخت می‌کند.

ورود نخستین محموله کمک‌های کویت به سیل‌زدگان ایران

نخستین محموله کمک‌های انسان دوستانه دولت کویت برای استان‌های سیل زده کشورمان وارد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تهران شد.

این محموله شامل پمپ‌های قدرتمند تخلیه آب از مناطق سیل‌زده بعلاوه مواد غذایی، دارویی و دیگر اقلام مورد نیاز است.

قرار است کمک های دولت کویت در هفته‌های آتی نیز ادامه یابد.

شورای وزیران کویت جمعیت هلال احمر این کشور را مکلف به همکاری با وزارت خارجه برای تامین فوری این کمک‌ها کرده است.

تمدید مکالمه رایگان اپراتورهای کشور در مناطق سیل‌زده

اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: اپراتورهای تلفن همراه به دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای یک هفته دیگر، مکالمه در منطقه زلزله‌زده را رایگان کردند.

اپراتورهای همراه اول، رایتل و ایرانسل اعلام کردند: در پی وقوع سیل و آبگرفتگی در مناطق وسیعی از استان لرستان، به منظور رفاه حال شهروندان و در راستا کمک‌رسانی هر چه بهتر در این مناطق، برقراری مکالمه(درون و برون شبکه) در شهرها و روستاهای اطراف دورود، پلدختر، کوهدشت، رومشگان و معمولان در استان لرستان که از روز سه شنبه ١٣ فروردین تا روز جمعه ١6 فروردین ماه رایگان شده بود، به مدت یک هفته یعنی تا روز جمعه ٢٣ فروردین ماه تمدید شد.

جلوگیری از انتشار آگهی فروش چادرهای امدادی در سایت‌های اینترنتی

در این شرایط بحرانی ‌که داغ سیل و طغیان رودخانه‌ها هنوز بر دل ساکنان شهرها و روستاهای مناطق سیلزده سنگینی می‌کند، عده‌ای سودجو در سایت‌های فروش اینترنتی ازجمله دیوار مبادرت به انتشار آگهی فروش چادرهای اهدایی و غیرقابل فروش سازمان‌های امداد رسان ازجمله هلال احمر کرده‌اند.

کمی پس از انتشار این آگهی‌ها، سایت دیوار اعلام کرد: 40 آگهی فروش چادرهای ‎هلال احمر در این سایت با هدف جلوگیری از سواستفاده از اموال دولتی و همچنین کاهش آلام سیل‌زدگان غرب‌ کشور حذف شد و دیگر هیچ آگهی با این محتوا اجازه انتشار نخواهد یافت.

 نامه یک کارشناس به گوترش: تحریم‌ها مانع کمک به سیل‌زدگان شد

کاوه افراسیابی کارشناس مسایل سیاست خارجی ایران در آمریکا در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد با انتقاد از عملکرد این سازمان و نهادهای وابسته در ارسال کمک به مردم سیل‌زده ایران، گفت: تحریم‌ها مانع جدی برای تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه بوده است.

به عنوان نگرانی یک ایرانی-آمریکایی که کارشناس امور خارجی ایران و اصلاحات سازمان ملل ماست، این نامه را می‌نویسم تا مراتب ناامیدی عمیق خود را نسبت به بی‌عملی توجیه ناپذیر نهادهای سازمان ملل در خصوص فاجعه انسانی به خاطر سیل ویرانگری که بیشتر مناطق ایران را در برگرفته است، ابراز کنم.

به دنبال تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا در نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تلاش‌های بین‌المللی در یاری دادن به ایران به طور جدی با مانع مواجه شد و حتی یک کمک کوچک هم از سوی آژانس های امدادی سازمان ملل وجود نداشته است.

این نشان دهنده یک ضربه بزرگ به هنجارها و اصول بشردوستانه سازمان ملل متحد است که به قدرت های یغماگر غربی اجازه داده می‌شود تا با ارتزاق از مشکلات مردم ایران، در کنار این مصیبت غمبار راحت باشند.

مطمئنا ناتوانی سازمان ملل در مورد مسئولیت خود و نشان دادن بی‌طرفی در مراقبت‌ها، به تصویر و اعتماد مردم ایران به این سازمان جهانی آسیب می‌زند.

اعطا تسهیلات به بازنشستگان مناطق سیل‌زده

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور از اعطای دو هزار فقره تسهیلات 50 میلیون ریالی به بازنشستگان مناطق سیل زده خبر داد.

کمک فرانسه به سیل‌زدگان ایران

وزارت امور خارجه فرانسه بامداد شنبه اعلام کرد که کمک‌های انسان دوستانه این کشور به سیل‌زدگان در چند روز آینده به ایران ارسال می‌شود.

این محموله 12 تنی در زمینه تجهیزات امداد و نجات برای سیل‌زدگان است.

سفارت فرانسه در تهران نیز پیش از این در صفحه توئیتر خود اعلام کرده بود که با توجه به گستردگی خسارات سیل در ایران، پاریس برای کمک به سیل‌زدگان، تجهیزات امداد و نجات شامل 114پمپ تخلیه آب، 300 بسته تجهیزات آشپزی و پنج هزار پتو را به هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در روزهای آتی تحویل خواهد داد.

همچنین اخبار و گزارش های خبرنگاران ایرنا از اقصی نقاط کشور در 12 ساعت گذشته به شرح زیر آمده است:

سیلاب کرخه به شهر الهایی از توابع اهواز رسید

علی بلمچی، بخشدار مرکزی اهواز با اشاره به رسیدن سیلاب کرخه به روستاهای این بخش، گفت: نیمه غربی شهر الهایی و 6 روستا بخش مرکزی اهواز در خطر آبگرفتگی هستند و باید تخلیه شوند.

روستاهای چبسه کوچک و بزرگ، حلاف یک و 2 و 3 و روستای قلعه سحر در حاشیه رودخانه کرخه به دلیل رسیدن سیلاب باید تخلیه شوند.

برای اسکان 15 هزار نفر اهالی آن‌ها یک اردوگاه جدید در محل اسکان کاروان‌های راهیان نور نرگس، جنب پادگان ولیعصر (عج) در نظر گرفته شده است.

اهالی روستاهای منطقه بامدژ در پنج اردوگاه هلال احمر در شهر الهایی ساکن شده‌اند، این اردوگاه‌ها در بخشی از شهر قرار دارند که سیلاب کرخه آن را تهدید نمی‌کند.

شایعه سرقت در روستاهای سیل زده تکذیب می‌شود؛ ممکن است مواردی به صورت استثنایی وجود داشته باشد اما در مجموع، منطقه امنیت لازم را دارد.

آذری جهرمی: تمهیدات لازم برای مدیریت بحران حوزه ارتباطات اندیشیده شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیریت بحران در خوزستان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تمهیدات لازم برای شرایط بحران در حوزه ارتباطات برای خوزستان اندیشیده شد و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی نداشته‌ایم.

در هفته‌های اخیر به طور مستمر پیگیر مشکلات حوزه ارتباطات از طریق استاندار خوزستان و تیم‌های بحران بودیم.

با مدیریت خوبی که صورت گرفته و همکاری‌های وزارتخانه‌های مختلف شاهد کنترل وضعیت سیل در خوزستان بوده‌ایم.

با توجه به حجم بارندگی‌های بالا دست تبعات سیل می‌توانست در استان خوزستان بسیار وسیع باشد.

حجم بی‌سابقه‌ای از آب پشت سدهای خوزستان ذخیره شده است؛ سدها و آب‌های ذخیره شده جان بسیاری از مردم را نجات دادند.

 با زنده شدن تالاب‌ها بر اثر بارندگی‌ها و آورد سدها، به طور طبیعی مشکلاتی نظیر ریزگردها امسال کمتر خواهد بود.

تنها 40 دقیقه ارتباطات ماهشهر را از دست دادیم که به‌سرعت حل شد؛ ضمن آن‌که برخی اختلالات کوتاه مدت در مناطقی مثل اهواز در کمترین زمان رفع شدند.

14روستا حاشیه کرخه و دز در اهواز اخطار تخلیه گرفتند

جمال عالمی‌نیسی، فرماندار شهرستان اهواز گفت: ساکنان 14 روستای حاشیه رودخانه‌های کرخه و دز در بخش مرکزی این شهرستان اهواز در خطر سیلاب قرار دارند و باید نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.

ساکنان روستاهای حلاف یک، حلاف 2، حلاف 3، بروایه آلبو ثنوان، بروایه عمیر، بروایه یوسف، قلعه سحر، چپسه کوچک، چپسه بزرگ، سید یوسف، عشاره بزرگ، عشاره کوچک در حاشیه رودخانه کرخه و 2 روستا طواهر و ام عگله بیت سعید در حاشیه رودخانه دز در بخش مرکزی نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.

امکانات تخلیه و اسکان روستائیان توسط بخشداری مرکزی و جمعیت هلال احمر اهواز تامین می‌شود.

19 روستا شهرستان باوی در خطر سیلاب کارون و دز

منوچهر ورناصری، فرماندار شهرستان باوی نسبت به خطر سیلاب در حدود 19 روستای این شهرستان در حاشیه رودخانه‌های دز و کارون هشدار داد و از اهالی این روستاها خواست که با توجه به افزایش دبی رودخانه‌ها برای تخلیه روستاها همکاری کنند.

با توجه به افزایش دبی در رودخانه دز 15 روستا بخش عنافچه با جمعیت 12 هزار نفر در حاشیه این رودخانه، در تهدید سیلاب هستند اما به رغم اخطار چند باره به اهالی این روستاها تعدادی از آن‌ها به دلیل داشتن دام و احشام هنوز حاضر به تخلیه خانه‌های خود نشده‌اند.

هم اکنون روستا سفاک به زیر آب رفته همچنین روستاهای خاور، مراونه، چم خزانه یک و 2 و چم العبید که به رودخانه نزدیک تر هستند تخلیه شده اند، اما سایر روستاها در مقابل خروج از روستا که اکنون منطقه خطر است، مقاومت می‌کنند.

مسیر روستا خاور مسدود شده و امدادرسانی به آن تنها به وسیله بالگرد و راه‌آهن امکان‌پذیر است، که با مدیر راه‌آهن برای این مساله مذاکره شده است.

شهرستان باوی در محل تلاقی رودخانه‌های دز و کارون قرار دارد و به تعدادی از روستاهای این شهرستان از جمله منصوره یک و 2) در دهستان عنافچه)، روستا سید شریف و سید سلطان اخطار داده شده که خانه‌های خود را تخلیه کنند، اما در این‌جا تخلیه به صورت کامل صورت نگرفته است.

دبی روز جمعه کارون در ملاثانی سه هزار و 100 مترمکعب در ثانیه بوده و سازمان آب و برق اخطار داده که دبی افزایش می‌یابد بنابراین لازم است که اهالی روستاهای در معرض سیل، برای نجات جان خود و خانواده، روستاها را تخلیه کنند.

با توجه به این‌که سیل بندهای شهرهای ویس و شیبان تقویت شده، اکنون نیازی به تخلیه این شهرها نیست، البته به ساکنان تعدادی از منازل که نزدیک به رودخانه بودند نیز اخطار تخلیه داده شده و برخی نیز خانه ها را خالی کردند.

روستا «درآویزه» در بالادست رودخانه کارون نیز با توجه به احتمال ریزش ساحل، وضعیت خطرناکی دارد که 20 خانوار از آن‌ها به شهر رامین و بقیه به سایر اردوگاه ها منتقل شده‌اند.

تمام مدارس، سالن‌های ورزشی و سوله‌های شرکت‌های مستقر در این شهرستان برای اسکان روستاهای سیل‌زده آمادگی دارند.

تندباد با سرعت 100 کیلومتر برساعت شوشتر را درنوردید

رییس اداره هواشناسی شهرستان شوشتر جمعه شب از وزش تندباد با سرعت 100کیلومتر برساعت در این شهرستان خبر داد.

 سرعت این تند باد به حدی بوده که در برخی مناطق باعث قطع درختان و سقوط تابلوها شد.

در پی وقوع این تندباد، برق برخی مناطق شهری و روستایی نیز قطع شده است.

این تند باد کمتر از یک ساعت در شهرستان فعال بود اما سامانه بارشی تا روز دوشنبه در آسمان خوزستان فعال خواهد بود.

امدادرسانی به 19 هزار نفر در مناطق سیل‌زده لرستان

شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: تاکنون 19 هزار نفر در مناطق سیل‌زده لرستان امدادرسانی و 11 هزار 180 نفر نیز اسکان اضطراری شدند.

تا کنون 458 واحد مسکونی در مناطق سیل زده لرستان از آب تخلیه شده است و با توجه به وسعت منطقه عملیاتی و عدم راه دسترسی به آن مناطق با فراخوان 40 تیم عملیاتی از جمعیت هلال احمر استانهای کردستان، همدان، اصفهان، مرکزی، قزوین، قم، زنجان و چهارمحال و بختیاری روند ارزیابی و امدادرسانی به مناطق آسیب دیده مهیا شد.

دو هزارو420 دستگاه چادر، هفت هزار و 850 تخته پتو، یکهزار و 155 تخته موکت، 303 دست ظروف، یکهزار و280 کیلوگرم نایلون، 29هزار و 350 قرص نان، 236شعله والور، 27 هزار و 683 بطری آب معدنی و چهار هزار و 651 بسته مواد غذایی در منطقه توزیع شده و انبارهای استان نیز تقویت شده است.

در بخش فعالیته‌ای امداد هوایی با همکاری و پشتیبانی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توجه به عدم دسترسی زمینی تیم‌های عملیاتی به مناطق آسیب دیده، تعداد 6 فروند بالگرد در استان مستقر شده و در همین راستا با همکاری و پشتیبانی بالگردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرآیند انتقال محموله‌های امدادی، عملیاتی، نیرو و تجهیزات به منطقه بعد از بهبود شرایط جوی سرعت بیشتری گرفت.

مجموع فعالیت‌های امداد هوایی 43 ساعت پروازی، 164 سورتی پرواز، جابجایی785 مسافر و 9هزار و 600 محموله بوده است.

تصویب کمک 25 میلیون ریالی دولت برای هر هکتار به کشاورزان سیل‌زده

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه مدیریت ستاد بحران و شورای اداری استان ایلام ،گفت: بنا بر مصوبه اخیر هیات دولت 25 میلیون ریال کمک بلاعوض در هر هکتار برای اراضی باغی و زراعی دیم و آبی کشارزوان استان‌های سیل‌زده در نظر گرفته شده است و به ایستگاه‌های پمپاژ آب دارای مجوز نیز کمک‌هایی صورت می‌گیرد.

با وجود مشکلات عدیده دولت در سال مالی جاری اما کمک به جبران خسارت سیل‌زده‌های مردمی از اولویت‌های دولت است.

یکی از نکات مثبت و قوت کشور در سیل اخیر این بود که با وجود گستردگی سیلاب در بیشتر نقاط کشور با توجه به خرابی تاسیسات وانشعابات آب و فاضلاب و زیرساخت‌ها اما با تمهیدات صورت گرفته هیچ‌گونه اپیدمی و بیماری روده ای و انگلی در استان‌های سیل‌زده رخ نداد.

سیلاب خسارات عدیده‌ای به نقاط مختلف کشور وارد ساخت که شرایط شیراز در روزهای اولیه بسیار بغرنج و نارحت کننده بود و اکنون سیلاب در خوزستان و لرستان نیازمند مدیریت و خروج از بحران و وضعیت حاد است.

با وجود آن‌که سیلاب خرابی‌های زیاد و حتی تلفات جانی زیادی داشت اما جانی تازه به منطقه خشک شده زاگرس که درختان آن به علت خشکسالی‌های پی درپی دچار بیماری‌های ذغالی و آفت لورانتوس شده بود بخشید.

پس از بازدید میدانی و بررسی وضع مناطق سیل‌زده استان ایلام، جمع بندی خسارت های وارده به بخش خصوصی و دولتی و مردم در جلسه بعدی هیات دولت مطرح و به ریاست جمهوری ارائه می شود تا اعتبارت مطلوبی برای این استان ایلام اخذ شود.
مرجع: ایرنا