حال ناخوش یک بنا تاریخی در شهر مراغه

ساخت مجتمع تجاری در محدوده برج کبود مراغه/ کمیسیون اصل 90 تخلفات را بررسی می‌کند

شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۸ | کد مطلب: ۱۸۲۶۵
ساخت مجتمع تجاری در محدوده برج کبود مراغه/ کمیسیون اصل 90 تخلفات را بررسی می‌کند
اسکان نيوز- لیلا حسینی: در همین خصوص، محمد مشتری، مدیرعامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن انتقاد از ساخت‌وساز در محدوده برج کبود مدور مراغه، گفت: چیزی به اسم فازبندی در اجرا مجتمع تجاری نبوده و در حقیقت پس از اعتراض دوستداران میراث فرهنگی مساله فازبندی پروژه مطرح شد.

مشتری با اشاره به این‌که برخی از مسئولان امر می‌گویند که این پروژه مجوز ساخت دارد و دوستداران میراث فرهنگی معتقدند که مجوزی وجود ندارد، اظهار کرد: اگر مجوزی وجود دارد باید به صورت علنی مطرح شود؛ یک نفر به اشتباه این نقشه را مهر زده که تخلف بوده؛ شهرداری وقت، سازمان میراث فرهنگی استان و میراث فرهنگی شهرستان به همراه کسانی که مجوز صوری داده‌اند، متخلف هستند. حتی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی هم تخلف از قانون را در خصوص برج کبود تائید کرده است.به گفته مدیرعامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه، بعد از تایید وجود تخلف در ساخت این مجتمع تجاری، اعلام شد که برای فاز یک این پروژه پروانه ساخت صادر شده و برای بقیه فازها  هنوز مجوز ساخت صادر نشده است.در صورتی که اصلا فازبندی نبوده و در کمیسیون ماده 5 بحث  تغییر کاربری مطرح شده بود.

مشتری با اعلام این‌که برای ساخت این متجمع تجاری 8 هزار مترمربع از دو مدرسه و زمین وقفی در نظر گرفته شده، تاکید کرد: برخی از مدیران ذی‌ربط در این پروژه می‌گویند 8 هزار متر مربع محوطه به دو برج داده شده در صورتی که سندی در این مورد وجود ندارد. از طرف دیگر درب این دو متجمع تجاری در محوطه برج کبود و برج مدور باز می‌شود و این در حالیست که محوطه برج مدور مراغه در فهرست میراثی به ثبت رسیده است.براساس گفته این فعال میراث فرهنگی در حالی که کمیسیون اصل 90 مجلس انجام تخلف در محدوده این بنا میراثی را اعلام کرده و دادگاه هم رای بر توقف کار را داده است؛ اما شبانه عملیات خاکبرداری با عمق 6 متر و توسط 700 ماشین انجام شده است.

مشتری معتقد است که اقدام میراث فرهنگی برای برداشتن سازه سقف و نصب یک سازه فلزی تنها برای انحراف افکار عمومی بوده. از طرف دیگر این سازه فلزی حدود 6 تن وزن دارد و 18 تن هم رینگ بتنی دارد. حالا این سئوال مطرح است که آیا یک بنا 900 ساله با ارتفاع حدود 6 متر توانایی نگهداری 23 تن را دارد.


 
وی با اشاره به این‌که تمامی اقدامات میراث فرهنگی باید دارای طرح مرمت و پژوهش باشد، در گفت‌وگو با اسکان نيوز تاکید کرد: برای ساخت مجتمع تجاری در محدوده برج کبود حتی یک جدول محاسبات و طرح مرمت ارائه نشده. حالا میراث فرهنگی بنا خودش را تخریب می‌کند و از طرف دیگر مدیریت شهری به اسم اشتغالزایی از شرکت متخلف حمایت می‌کند.

 گفتنی است، گزارش‌های سازمان‌های مردم‌نهاد و در راس آن‌ها انجمن تاریخ‌پژوهان به سازمان میراث فرهنگی باعث شد تا در آخرین جلسه شورای فنی استان در 29 بهمن سال 97، درخواست بازنگری طرح، تعیین حریم و عرصه، اصلاح دید منظر و ازسرگیری پروژه باستان شناسی در این محدوده را داشته باشد و در حالی که نماینده شرکت مختلف این درخواست را امضا کرده، نماینده استان و فرماندار حاضر به امضا نیستند.نتیجه این جلسه از مدیریت شهری به مرتضی آبدار، رئیس سازمان میراث فرهنکی استان آذربایجان شرقی ابلاغ شده اما رونوشت آن به فرمانداری ارسال نشده؛ ظاهرا قرار است در سکوت کارهایی انجام دهند.

مدیرعامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه با گلایه از این‌که حضور یک مدیر شهری در راس سازمان میراث فرهنگی استان باعث بروز مشکلات اینچنینی می‌شود، گفت: حریم منطقه 75 متر بوده که خودشان به 25 متر کاهش دادند، اما بازهم این حریم را رعایت نکردند و 4 متر دیگر هم از این حریم را گرفتند.

مشتری ضمن اشاره به این‌که مدیرعامل شرکت متخلف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان شهرستان مراغه است، یادآورشد: اعتراضات متخصصان هم نتیجه نداد. ساختمان سازمان مردم نهاد تاریخ پژوهان را بعد از 7 سال کار تحقیق و پژوهشی، تعطیل کردندو زیر تمام توافقات خود زدند. اما علی‎رغم همه فشارها باید طبق قانون اقدام شود.

برخوردهای جزیره‌ای سازمان‌ها عامل بروز مشکلات جدی

محمداسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در خصوص بروز تخلف در برج کبود مراغه، گفت: گزارش این تخلف در کمیسیون اصل 90 مطرح شد. نتیجه بازدید از چند استان در حوزه گردشگری و صنایع دستی در قالب گزارشی در تاریخ 19 اسفند 97 به مجلس ارائه شد. این گزارش حاوی عملکرد سازمان میراث فرهنگی، نقاط قوت و ضعف و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، بوده و قرار است در صحن علنی مجلس قرائت بشود.علاوه بر آن یک نسخه از این گزارشات در اختیار ریاست سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته است.

سعیدی در پاسخ سئوال اسکان نيوز در خصوص توسعه شهری و گردشگری و تخریب بناهای تاریخی، تاکید کرد: توسعه اجتناب‌ناپذیر است اما باید دید که توسعه چه مسیری را انتخاب می‌کند؛ برنامه‌ریز مدیران و مسیر توسعه باید در چارچوبی باشد که در تعارض و تداخل با حوزه میراث فرهنگی نباشد و این مهم قابل جمع است.

به عنوان نمونه شهر 700 ساله ونیز در ایتالیا، بناهای چندصدساله خود را حفظ کرده و شهرداری علاوه بر توسعه شهری و رونق گردشگری، به مرمت و بازسازی میراث فرهنگی و باستانی آن شهر هم توجه ویژه دارد. کوچکترین حرکتی با قواعد و مقررات خاص انجام می‌شود تا لایه و چارچوب‌های اصلی حفظ بشود.

نماینده مردم تبریز در مجلس با انتقاد از این‌که تداخل و تعارض امور باعث اصطکاک بین دستگاه‌ها شده، اظهار کرد: این تداخل‌ها و طی مسیر طولانی برای انجام امور باعث تخریب و بروز مشکلاتی شده است.

گفتنی است که میراث فرهنگی به دلیل نداشتن اعتبارات لازم امکان رسیدگی و مرمت یکجا بناهای تاریخی را نداردو از طرف دیگر شهرداری هم از پروسه احیا و بازسازی انتظاراتی دارد که گاهی برخلاف چارچوب‌های میراث فرهنگی است.

سعیدی بر این باور است که مدیریت شهری با میراث فرهنگی منافاتی نداشته، حتی تقویت‌کننده آن هم بوده و می‌تواند در توسعه شهری اتفاقات جدید و جالبی بیفتد. اما موانع، عدم شفاف‌سازی و ابهاماتی که در آیین‌نامه‌های فعلی وجود دارد، برخوردهای دستگاهی به صورت جزیره‌ای به این معنا که هر کدام منافع و مصالح سازمان خودشان را در نظر می‌گیرند باعث شده که مشکلاتی در سطح شهرها و بافت‌های تاریخی ایجاد شود.