منطقه آزاد ارس، نمود بارز توسعه اقتصاد مبتنی بر گردشگری

چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰ | کد مطلب: ۱۸۱۳۰
منطقه آزاد ارس، نمود بارز توسعه اقتصاد مبتنی بر گردشگری
اسکان نيوز: ظهر دیروز 21 اسفند ماه 1397، آیین افتتاح هتل امپریال ارس با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور برگزار شد.

مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی استان در این مراسم با بیان این‌که یکی از محورهای توسعه اقتصاد غیرنفتی تقویت گردشگری است، اظهار کرد: منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس از موقعیت مناسب جغرافیایی برخوردار است، که این فرصت در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی، این منطقه را به یک مقصد دلخواه برای گردشگران تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: توسعه فعالیت‌های گردشگری در مناطق آزاد، یکی از راهبردهای مهم توسعه پایدار منطقه است، به ویژه در مناطقی که از موقعیت استراتژیک و ظرفیت‌های بالقوه طبیعی برخوردار باشند؛ زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی از طریق جذب گردشگران مهیا است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به توسعه ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد ارس در سال‌های اخیر، اظهار کرد: در سال‌های اخیر شاهد توسعه و گسترش چشمگیر ظرفیت‌های گردشگری منطقه اعم از امکان تاریخی و همچنین مراکز تجاری-تفریحی بوده‌ایم که سبب تبدیل منطقه به یکی از قطب‌های گردشگری استان شده است، به طوری که بعد از تبریز شاهد افتتاح اولین هتل 5 ستاره در شهرستان‌های استان هستیم.

وی با بیان این‌که در حال حاضر 5 هتل دیگر در منطقه آزاد ارس در حال ساخت است، ادامه داد: دو هتل 4 ستاره، دو هتل 3 ستاره و یک هتل دو ستاره در این منطقه در حال ساخت است.

آبدار در پایان با اشاره به این‌که منطقه آزاد ارس طی سال 2018 تمامی برنامه‌های فرهنگی و هنری خود را به طور کامل پوشش داده بود، از تکمیل برنامه‌ها توسط این منطقه تقدیر کرد و گفت: طی سال 2018 منطقه آزاد ارس که یکی از مهم‌ترین محورهای گردشگری استان محسوب می‌شود، برنامه‌های متنوعی را در راستا جذب گردشگر به مرحله اجرا رساند.

گفتنی است، "هتل 5 ستاره امپریال ارس" به عنوان نخستین هتل 5 ستاره جلفا با مساحتی بالغ بر 10 هزار متر مربع در 5 طبقه، 65 اتاق 150 تخت خوابه، با مبلغی بالغ بر 500 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی احداث شده است که به دنبال آن فرصت اشتغال مستقیم برای 100 نفر ایجاد شده است.

 
مرجع: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی