اعلام موجودیت « انجمن خیرین حفاظتگر میراث فرهنگی»

تقدیر شبکه سمن‌های میراثی از معاون میراث فرهنگی استان تهران/تغییر مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران آغاز تسلیم شدن درمقابل منافع جریانی خاص

چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴ | کد مطلب: ۱۷۹۹۲
تقدیر شبکه سمن‌های میراثی از معاون میراث فرهنگی استان تهران/تغییر مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران آغاز تسلیم شدن درمقابل منافع جریانی خاص
اسکان نيوز:پس از انتخاب دلاور بزرگ‌نیا به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، به فاصله اندکی محسن شیخ‌الاسلامی از کارشناسان خوشنام سازمان میراث فرهنگی که مدتی هم معاون میراث فرهنگی استان قزوین بود، برای سمت معاونت میراث فرهنگی استان تهران برگزیده شد. در مدت شش ماه حضور او و بزرگ‌نیا شاید جنجالی‌ترین پرونده میراثی تهران، صدور مجوز ساخت و سازهای غیرمجاز پشت کاخ گلستان در تکیه دولت و ناصر خسرو توسط شورای فنی پیشین تهران که همچنان هم در این منصب هستند، باشد که او و بزرگ‌نیا قاطعانه از حق میراث فرهنگی دفاع کردند و علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی هم بر صیانت از حق کاخ گلستان صحه گذاشت و خواستار پیگیری ماجرا شد. همچنین در این دوره اجازه داده نشد که همین شورای فنی منویات مالکان سرای سیگارچی را هم برآورده سازد و مونسان، شیخ‌الاسلامی و بزرگ‌نیا بار دیگر بر عدم اجازه ساخت و ساز تأکید کردند.

تقدیر از معاون میراث فرهنگی استان تهران

ورود به پرونده خانه حسام لشکر از دیگر این موارد بود. اما در آخرین اقدامات به نظر می‌رسد صراحت شیخ‌الاسلامی در دفاع از میراث فرهنگی به ضرر او تمام شده است. او در نشست زسانه ای هفته پیش قاطعانه از حق میراث فرهنگی دفاع کرد و به صراحت اعلام کرد که خانه امام جمعه واقع در خیابان ناصرخسرو جزو نفایس است و این قابلیت را ندارد که به مرکز پذیرایی تبدیل شود، امری که شاید به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد.

به گزارش اسکان نيوز؛ حال در مراسم گردهمایی شب گذشته سمن‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران که با حضور علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12، حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران، برگزار شد، از محسن شیخ‌الاسلامی به پاس پاکدستی و تلاش برای صیانت از میراث فرهنگی تقدیر شد.

به تقدیر مردمی افتخار می‌کنم

محسن شیخ‌الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران هم در قیاس این تقدیرنامه با سیمرغ جشنواره فیلم فجر گفت: در این جشنواره بخشی وجود دارد که از فیلمی که منتخب مردم است تقدیر می‌شود و سیمرغی به آن تعلق می‌گیرد. بسیار خوشحالم و افتخار بزرگی است که دوستداران و فعالان میراث فرهنگی تقدیر کردند. من چنین شایستگی ندارم و اگر کاری هم انجام دادم صرفاً انجام وظیفه بوده است.این بزرگترین هدیه‌ای است که تاکنون دریافت کردم.
در متن تقدیرنامه كه به امضای منوچهر لطفی دبیر كل «شبكه سمن‌های میراثی استان تهران» رسیده، آمده است: " احتراماً بدین وسیله «شبکه سمن‌های میراثی استان تهران » تلاش و استواری شما در حفاظت از میراث فرهنگی استان تهران و پاكدستی شما در ایفای مسوولیت خویش را پاس می‌نهد."
 

صیانت از داشته‌های فرهنگی را فقط و فقط مردم تضمین می‌کنند

علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12 هم در این مراسم تقدیر، ضمن تقدیر و همراهی از تلاش‌های مردمی برای حفظ سرمایه‌های فرهنگی- هویتی- تاریخی تأکید کرد: تنها چیزی که می‌تواند حفاظت و صیانت از داشته‌های فرهنگی- تاریخی را تضمین کند فقط و فقط مردم هستند. بسیاری از قوانین و مقررات و محدویت‌ها، حمایت‌هایی در قالب قانون در حوزه‌ها و زمینه‌های مختلف وجود دارد، اما آن بخشی که رعایت می‌شود تنها بخشی است که مردم نسبت به آن آگاهی دارند.

وی تأکید کرد: ما همه وظیفه داریم ذائقه مردم را با این دارایی‌ها و ثروت‌های فرهنگی- تاریخی بیش از پیش آشنا کنیم . آن موقع هست که متولیان هم کارهای بهتری را انجام دهند.

حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تأکید کرد: ما برای رسیدن به تکامل در کلیه نظام‌های فکری، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هیچ راهی جزو راه جامعه مدنی نداریم. امیدوارم فرصت استفاده ازعقل به همگان داده شود و با اندیشه و خرد جمعی بستر صیانت از داشته‌های فرهنگی فراهم شود.
 
 
اقای مونسان!تعویض مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران به معنای تسلیم شدن در مقابل منافع جریان‌های خاص است

پیش از تقدیر، علی اصغر بدری دبیر کمیته بافت‌های تاریخی سمن‌های میراث فرهنگی گفت: نهادهای مدنی در جهت ایفای نقش دیدبانی خود، وقایع حوزه میراث فرهنگی را رصد می‌كنند. در این ارتباط گلایه‌ای از سازمان میراث فرهنگی داریم در مورد تغییرات پی‌درپی مدیر كل استان تهران.
 
او خطاب به رییس سازمان میراث فرهنگی در خصوص شایعات برکناری بزرگ نیا از سمت مدیر کلی میراث فرهنگی استان تهران گفت:آقای مونسان! اداره كل میراث استان تهران محل كارآموزی افراد غیر متخصص نیست.
وی ادامه داد:این حوزه نیازمند مدیرانی است كه از درون سازمان رشد كرده باشند و همه ابعاد سازمان را بشناسند.

با اشاره به این که انتصاب آقای بزرگ‌نیا به این سمت اقدام صحیحی بود، گفت :اما برای دومین بار است كه زمزمه خداحافظی ایشان از اداره كل استان تهران به گوش می‌رسد.آقای بزرگ‌نیا تازه جا افتاده و سوار كار شده است.
او بار دیگر تأکید کرد:تكرار می‌كنم. آقای مونسان! اداره كل میراث استان تهران محل كارآموزی افراد غیر متخصص نیست.مقابله ایشان با تخلفات صورت گرفته در میراث تهران جای تقدیر دارد.

بدری تصریح کرد:از دید فعالان مدنی این حوزه، تعویض ایشان به معنای تسلیم شدن شما در مقابل منافع جریان‌های خاص است.

اعلام موجودیت «انجمن خیرین حفاظتگر میراث فرهنگی»

او همچنین از تشکیل انجمن «خیرین حفاظتگر میراث فرهنگی» خبر داد و گفت: انجمن بر اساس ایده‌ای كه از سوی یكی از كارشناسان پیش‌كسوت میراث فرهنگی طرح شد، تشكیل شد.
 
عضو هیأت موسس انجمن خیرین حفاظتگر میراث فرهنگی اهداف این سمن را شناسایی، جذب، هدایت، ساماندهی و بسترسازی در حوزه اقدامات نیكوكارانه داوطلبانه به منظور حفاظت از میراث فرهنگی برشمرد.
 
او توضیح داد:«خیر میراث فرهنگی» الزاما كسی نیست كه هزینه مرمت یك بنای تاریخی یا یك اثر را تقبل می‌كند بلكه علاوه بر ایشان كسانی كه حتی طرح مرمت یك بنا را می‌دهند یا وقت خود را برای مرمت یك اثر مصروف می‌دارند یا مجموعه شخصی خود را هبه می‌كنند و فعالان رسانه‌ای كه یك مقاله یا گزارش در حوزه حفاظت از میراث فرهنگی منتشر می‌كنند، از دید ما «خیر میراث فرهنگی» هستند.
 
بدری همچنین حوزه فعالیت این انجمن را در دو بخش میراث ملموس و ناملموس عنوان کرد و گفت:«میراث ملموس»: شامل «بافت‌های تاریخی و ارزشمند»، «بناهای تاریخی و ارزشمند»، «مكان‌رویدادها»، «محوطه‌های تاریخی»، «اشیاء و آثار منقول تاریخی و ارزشمند»، «آثار فرهنگی و هنری» و مشابه آن است.

وی ادامه داد: «میراث غیر ملموس» هم  شامل «خاطره جمعی و رویدادها»، «رجال و مشاهیر»، «آداب و سنن»، «باورها و اعتقادات»، «زبان و گویش»، «ادبیات»، «تاریخ و اساطیر»، «هنرهای نمایشی»، «هنرهای صناعی»، «هنرهای سنتی»، «موسیقی»، «فرهنگ پخت و پز»، «دانش و مهارت‌های بومی و سنتی» و مشابه آن است.
 
او با اشاره به این که اعضاء انجمن در چهار سطح رسمی، عادی، افتخاری و حقوقی طبقه‌بندی می‌شوند. و ساختار انجمن بر اساس مجمع عمومی و كاملا دموكراتیك است، گفت: به زودی فراخوان گسترده‌ای برای شناسایی «هیات موسس انجمن خیرین میراث فرهنگی» از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد و كسانی كه ویژگی‌های مطرح شده را داشته باشند، می‌توانند در این فراخوان شركت كنند.

بدری روش اجرای اهداف را شامل موارد زیر عنوان کرد:
-        ارتباط و تعامل با «نهادهای عمومی و خصوصی»، خیرین و عموم مردم
-        تعامل و همكاری با نهادها و دستگاه‌ها در جهت تدوین قوانین و مقررات
-        شناسایی موضوعات و طرح‌های نیازمند اقدامات نیكوكارانه
-        آموزش، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌رسانی، مشاوره، ترویج و توانمندسازی عوامل ذی‌ربط
-        اعتمادسازی، تشویق و ترغیب نیكوكاران و جذب و هدایت كمك‌های نقدی و غیر نقدی
-        نظارت بر نحوه انجام اقدامات نیكوكارانه و صیانت از اهداف و نیات خیرین
-        تدوین برنامه و مدیریت اجرایی میان خیرین و متولیان آثار میراث فرهنگی
-        تسهیل‌گری و ایجاد هماهنگی میان عوامل اقدامات نیكوكارانه
-        ایجاد شعبات و نمایندگی و شبكه‌سازی
-        بررسی، مطالعات، پژوهش، مستندسازی و مدیریت دانش در مسیر اهداف انجمن
-        برگزاری گردهم‌آیی‌ها و رویدادها

سجاد عسگری دبیر کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی تهران با تأکید بر این که تا پیش از سال 90 مردم تهران شهری مانند نیویورک می‌دیدند اما اکنون تهران را به عنوان شهر تاریخی مانند پاریس می‌بینند، گفت: این رویکردها در مدیریت شهری هم آرام آرام نفوذ پیدا کرد اما متأسفانه در اداره متولی یعنی  اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهد پس رفت بودیم که با حضور آقایان بزرگ‌نیا و شیخ‌الاسلام بسترهای خوب و جدیدی برای حفظ میراث فرهنگی فراهم شد.

او با اشاره به مطالبات مردمی در خصوص خانه – باغ اتحادیه که به جای پاساژ سازی منتج به  خرید و احیا خانه شد، اشاره کرد و افزود:تئاتر نصر هم جزو خواسته اهالی فرهنگ است و خوشبختانه از سوی شهرداری برای احیا و مرمت خریداری شده است.

بدعت جدید خوب

عسگری از احساس خطر سمن‌ها درباره مسجد آلایی و ضرورت حفظ و ثبت ملی آن خبرداد و گفت: جلوی مزایده خانه اکبرخان صادق متعلق به یکی از معماران مشهور با کمک شهردار منطقه 12 گرفته شد. اما سردر سرای فرد شیشه در نزدیکی شوش متأسفانه شبانه تخریب شد که پیگیریم عین به عین سازی شود. شكايت شهرداری منطقه ١١ و سازمان ميراث فرهنگی استان تهران از مالك مدرسه واجد ارزش ايروانی به علت تخريب شبانه در خيابان شهريار است که پیش‌تر ویلای اصلانی اثر گابریل گوکاریان بوده است. خانه متین دفتری در فلسطین جنوبی استکه هرچند مالک آن را از ثبت ملی خارج کرد و آهسته آهسته در حال تخریب آن است اما برای نخستین بار دوباره ثبت شد و این بدعت جدید میراث فرهنگی قابل تقدیر است.

بخش حقوقی از تعامل با نهادهای دارای اموال تاریخی غافل نشود

وی با اشاره به این که بخش حقوقی میراث فرهنگی ضعیف عمل می‌کند، اظهار کرد: انتظار داریم تعامل خوبی در رابطه با جلوگیری از خروج از ثبت با دیوان عدالت بوجود آید. در دوره قائم مقامی مهدی حجت تعامل خوب حقوقی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در خصوص اثار تاریخی بوجود آمد. که این رویه‌ها باید ادامه یابد و بنیاد مستضعفان، کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نهادهایی که برخی آثار تاریخی مصادره‌ای را در اختیار دارند به تعامل برسیم و جلوی تخریب آثار را بگیریم.