شمارش معکوس برای پیگیری تخلفات در کرمان

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۴ | کد مطلب: ۱۷۹۰۷
شمارش معکوس برای پیگیری تخلفات در کرمان
اسکان نيوز: حدود یک دهه از زمانی که نخستین سکونتگاه انسان در کرمان با ساخت هتل و تله‌کابین در چند ده متری خود مواجه شد، می‌گذرد اقدامی که به واسطه‌ی ثبت ملی نشدن کوه‌های تاریخی صاحب‌الزمان (عج) با حذف تدریجی قلعه‌ ساسانی که در محوطه شیوشگان قرار دارد، مواجه شده است، از سوی دیگر با وجود هشدارهای چندباره‌ دوستداران میراث فرهنگی و نه کارشناسان متولی این حوزه، به نظر می‌رسد تا امروز ساخت تله‌کابین و هتل روی عرصه و محوطه‌ «شیوَشگان» از اولویت‌هایی بوده که گویا مسئولان شهری و حتی میراثی نسبت به آن توجه ویژه‌تری داشته‌اند.

به اندازه‌ای که دوستداران میراث فرهنگی استان خود مجبور به اعلام وضعیت این محوطه به بخش بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان میراث می‌شوند و رحمت‌الله رئوف علاوه بر بررسی موقعیت این محوطه‌ تاریخی، ساخت‌وساز در حال انجام در بافت تاریخی و نزدیک بازار قدیمی کرمان را نیز در دستور کار خود قرار می‌دهد.

رئوف، مدیر کل دفتر رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی می‌گوید: براساس پیگیری‌هایی که از اداره کل استان و دفتر حقوقی داشته‌ام، ما به عنوان متولیان میراث فرهنگی کشور، موظف هستیم در نقطه‌ای که مدیر یک استان امکان برخورد با تخلفات و جلوگیری از یک اتفاق را ندارد، تخلف در حوزه میراث فرهنگی را از ستاد مرکزی سازمان دنبال کنیم.

او ادامه می‌دهد: در هر نقطه‌ای از کشور که تعرضی به میراث فرهنگی صورت گرفته باشد و مقامات محلی توجهی به اخطارها و تذکراتِ همکاران ما در استان نداشته باشند، در ستاد سازمان، دفتر حقوقی سازمان از طریق دادستان کل کشور به عنوان مدعی‌العموم شکایت و موضوع را بررسی می‌کند، آن شهر اصفهان، کرمان یا هر نقطه‌ای از کشور که باشد، تفاوتی ندارد.

وی تاکید می‌کند: در هفته‌ گذشته - نیمه اول اسفند - در صحبتی که با مدیر کل استان کرمان داشتم، اعلام کردم اگر استان امکان جلوگیری از تخلفات و وارد شدن به پرونده‌ی شیوشگان و ساختِ مجتمع تجاری در مرکز شهر کرمان را ندارید به سازمان میراث فرهنگی و بخش رسیدگی به شکایات اعلام کنید تا از طریق مرجع قضائی و دادستان کل کشور، به عنوان موضوع کیفری، طرح دعوا کرده و شکایت کنیم.

او با بیان این‌که اگر در دوره‌های گذشته، میراث‌فرهنگی در این زمینه موافقت‌هایی داشته و حتی بحث ارتفاعِ بیش از حد یا تخلف در موافقت‌نامه‌ها صورت گرفته باشد، این بخش از سازمان میراث فرهنگی موظف به جلوگیری از آن‌هاست.

رئوف پرونده‌ گاخ گلستان را نمونه‌ای از این پرونده‌ها می‌داند و ادامه می‌دهد: در محدوده‌ کاخ جهانی گلستان، تخلفی رخ داده که یا شهرداری یا برخی کارشناسان میراث‌فرهنگی خلاف ضوابط کاری را انجام داده‌اند، که آن در دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری سازمان و در مرجع قضائی رسیدگی می‌شود.

تاکید می‌کند: بر این اساس مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، موظف است تا هفته‌ی آینده موقعیت این استان را نسبت به پرونده‌های اعلام شده، به ما اطلاع دهد.
 
مرجع: ایسنا