اتمام مرمت حمام تاريخی عجب‌شير

يکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۶ | کد مطلب: ۱۷۷۷۲
اتمام مرمت حمام تاريخی عجب‌شير
اسکان نيوز: مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان این مطلب گفت: تاریخچه بنا به صورت دقیق در دست نیست، اما بر اساس شواهد موجود، قدمت بنا ۱۵۰ الی ۲۰۰ سال تخمین زده می‌شود و زمان احداث آن را به زمان قاجار نسبت می‌دهند. اما شواهد کالبدی، مشخصات معماری و شیوه اجرا ساختمان حمام، گواه از دوره پهلوی اول نیز دارد.

وی به اقدامات انجام یافته قبل از مرمت در این بنا تاریخی از جمله سبک‌سازی، اجرا کانال، کف‌سازی، سفیدکاری، عایق‌کاری و اجرا تاسیسات  اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مرمت این بنا با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیون ریال در حال تداوم و تکمیل است.

آبدار از مراحل اجرایی این طرح سخن به میان آورد و گفت: تکمیل مرمت بخش تاریخی حمام و تکمیل ساختمان اداری در سال جاری در دستور کار اداره کل قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص برنامه‌های آتی این اداره کل در راستا تکمیل پروژه مرمتی حمام نوبهار شهرستان عجب‌شیر، گفت: در برنامه‌های آتی این پروژه، اتمام سفت‌کاری ساختمان اداری، اجرا نازک‌کاری ساختمان اداری، تهیه و نصب درب و پنجره، ساماندهی تاسیسات حمام تاریخی و اجرا تاسیسات بخش اداری و اتمام مراحل مرمت حمام تاریخی در دستور کار قرار گرفته است.

آبدار در پایان خاطرنشان کرد: حمام تاریخی نوبهار شهرستان عجب‌شیر پس از اتمام پروژه طبق طرح مصوب، با کاربری فرهنگی و آموزشی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
 
مرجع: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی