بازدید شهردار و اعضا شورای شهر سمنان از روند کاوش و مطالعات قلعه خندق

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۸ | کد مطلب: ۱۷۷۳۷
بازدید شهردار و اعضا شورای شهر سمنان از روند کاوش و مطالعات قلعه خندق
اسکان نيوز:مصطفی یغمائیان، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان امروز و در گفت‌وگويی افزود: در این بازدید توضیحاتی توسط دکتر محمداسماعیل اسمعیلی‌جلودار، سرپرست هیات کاوش باستان‌شناسی و عضو هیات علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران ارائه شد.

وی گفت: ارزیابی تقریبی قدمت اثر، سفال‌ها و مواد فرهنگی – تاریخی استخراج شده، لایه‌های حفاری شده و سطوح مختلف زمین که در برخی نقاط تا عمق پنج متر مورد گمانه‌زنی قرار گرفته، از جمله تحقیقات مطرح در این فصل مطالعاتی بوده است.

یغمائیان افزود: در این فصل کاوش که تقریبا به مدت 25 روز ادامه داشت، یافته‌های مهم و حایز اهمیتی برای نخستین بار از ابعاد تاریخی اثر و لایه‌هایی از دوران اشکانی و ساسانی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت که پس از تکمیل داده‌ها و ارزیابی مطالعات پایه، می‌تواند کمک شایانی به دوره‌شناسی و ایجاد نقطه عطف جدیدی در تاریخ زیست در محدوده شهری سمنان به‌شمار آید.

فاز نخست مطالعات قلعه خندق سمنان در سالجاری و با انعقاد قرارداد مطالعه و کاوش در این قلعه که به‌دلیل پیچیدگی خاص، ویژگی‌های منحصر به‌فرد و کمبود اعتبار تاکنون امکان پژوهش کامل و پیشرفته بروی آن مهیا نشده بود، انجام شد.

مقرر شده است با مساعدت اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سمنان، همکاری و مشارکت برای انجام فصول آتی پژوهش و کاوش در خصوص این اثر تاریخی از سوی مدیریت شهری صورت گیرد.

پس از این بازدید و با تاکید شهردار سمنان مقرر شد، اقدامات تأمینی به‌منظور حفاظت بهینه از حریم و محدوده کالبدی اطراف قلعه، پس از طراحی و تصویب در شورای فنی میراث فرهنگی استان سمنان جهت محصور کردن محیط پیرامونی اثر با مشارکت نهادهای مدیریت شهری انجام شود.

محوطه باستانی چال خندق یا دژ چرمنه در خیابان حکیم الهی سمنان واقع شده است. به دلیل حفر خندق در این منطقه در دوره اسلامی، به عنوان چال خندق معروف شده است. در سال های گذشته، بنا شیشه‌ای نیمه تمام در جوار این منطقه باستانی شاخته شده است که بر اساس اطلاعات موجود، بنا ساخته شده در منطقه چال خندق، قرار بوده به عنوان مرکز فرهنگی کاربرد داشته باشد، اما سال‌هاست که ساخت آن نیمه تمام رها شده است.
مرجع: میراث فرهنگی سمنان