سرپرست اداره کل میراث فرهنگی سمنان:

تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد گردشگری نیاز به مشارکت عمومی دارد

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۲ | کد مطلب: ۱۷۷۱۸
تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد گردشگری نیاز به مشارکت عمومی دارد
اسکان نيوز: مهدی جمال،  سرپرست اداره کل میراث­ فرهنگی، صنایع ­دستی و گردشگری استان سمنان امروز و در جلسه کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان سمنان افزود: ترویج و توسعه گردشگری استان سمنان نیاز به مشارکت 42 دستگاه دولتی و بخش خصوصی دارد.

وی با بیان این‌که ظرفیت گردشگری استان بالاست، افزود: بیشترین میزان گردشگری استان سمنان در حال حاضر در زمینه­‌های تاریخی و فرهنگی، طبیعت گردی، ماجراجویانه، روستایی وعشایری و تجارت و بازرگانی است و باید به حوزه سلامت و ورزشی مبتنی بر طبیعت سوق پیدا کند.

جمال، تعداد تاسیسات گردشگری استان سمنان را 232 واحد شامل هتل، مهمانپذیر، اقامتگاه بوم گردی، رستوران‌های بین راهی و ... عنوان کرد و گفت: در 10 ماهه امسال 472 هزار و 557 گردشگر در استان اقامت کردند.

وی با بیان این‌که در این مدت یک هزار و 490 گردشگر خارجی در استان، اقامت کردند، گفت: بیشتر این گردشگران از کشورهای آلمان، ترکیه، ایتالیا، چین و هند به استان سمنان سفر کردند.

وی با اشاره به این‌که ظرفیت کل اقامتی استان سمنان دو هزار و 748  تخت است، افزود: 65 درصد ظرفیت اقامتی استان در 10 ماهه امسال اشغال شد و بیشتر مربوط به اقامتگاههای بوم گردی و ارزان قیمت است.

جمال خواستار تعیین محور توسعه گردشگری استان با تعیین محصول گردشگری سلامت، ورزشی، طبیعت گردی و فرهنگی، آموزش نیروی انسانی شاغل در این صنعت و جوامع بومی و محلی برای برخورد مناسب با گردشگران ، توسعه زیر ساختهای فیزیکی  و فرهنگی و حرفه ای استان و بازاریابی محصول محور  و تعیین و تعریف بازار های مبدا سفر استان شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان خواستار ارائه آمار و اطلاعات به روز دستگاه‌های اجرایی به این اداره کل، استفاده از صنایع دستی بومی استان و تقویت بودجه‌های ملی و استانی گردشگری شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان نیز در این جلسه خواستار برنامه‌ریزی هدفمند در حوزه گردشگری استان شد و گفت: گردشگری استان نیازمند یک برنامه عملیاتی روز شمار است.

حشمت‌ا... عسگری با تاکید بر تدوین طرح جامع گردشگری استان سمنان، خواستار انجام تبلیغات استان سمنان در استانهای مبدا سفر به استان شد.

وی با تاکید بر خرید صنایع دستی بومی استان توسط دستگاه‌های اجرایی، خواستار میزبانی هر چه بیشتر برنامه‌های ملی توسط دستگاه‌های اجرایی استان سمنان شد.
 
مرجع: میراث فرهنگی سمنان