خشکسالی، در کمین تالاب‌های قم

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۰ | کد مطلب: ۱۷۵۸۵
خشکسالی، در کمین تالاب‌های قم
اسکان نيوز:سیدرضا موسوی‌مشکینی، مدیرکل اداره محیط زیست استان قم عنوان کرد: جمهوری اسلامی علی‌رغم برخی کمبودها، کاستی‌ها و مشکلات داخلی و بین‌المللی، در مسیر توسعه قرار گرفته که باهمت مردم و مسئولان، این مسیر باید با شتاب هرچه بیشتر طی شود.
 
وی افزود: همیشه زمانی که صحبت از "توسعه" می‌شود، مساله‌ای تحت عنوان توسعه پایدار نیز مطرح می‌شود که تمام سیاستمداران و اندیشمندان در این زمینه، این موضوع را به رسمیت می‌شناسند و تاکید می‌کنند که توسعه در حالی می‌تواند ارزشمند باشد که از نوع توسعه پایدار باشد.
 
موضوع "محیط زیست" یکی از آیتم‌های اساسی در توسعه پایدار
 
مدیر کل اداره محیط زیست استان قم با بیان این‌که یکی از آیتم‌های مهم و اساسی در توسعه پایدار، موضوع "محیط زیست" است، گفت: توسعه پایدار، توسعه ای است که بتوان ضمن استفاده از منابع فعلی موجود برای رشد و رفاه جامعه، از به خطر افتادن استفاده نسل های آینده از این منابع جلوگیری کرد.
 
مشکینی تصریح کرد: در کشورما منابع بسیار غنی و ارزشمندی به لحاظ تنوع زیستی، زیستگاه های مختلف، ذخایر و منابع مختلف از جمله جنگل ها، رودخانه ها، مراتع، تالاب ها و... وجود دارد و در واقع این موارد از داشته های مهم کشور محسوب می شوند.
 
وی بیان کرد: تمام دقت و تلاش ما  در طرح‌های توسعه‌ای باید به گونه ای باشد که علاوه بر بهره‌برداری و استفاده معقول از این منابع ارزشمند موجود، از تخریب آن‌ها جلوگیری شود. 
 
مدیرکل اداره محیط زیست استان قم تاکید کرد: یک اصل بسیار مترقی در قانون اساسی جمهوری اسلامی وجود دارد که مستقیما به حوزه محیط زیست پرداخته و در آن اشاره شده که هر اقدامی که منجربه تخریب غیرقابل جبران محیط زیست شود، ممنوع است و این اصل یک سند بالادستی است که مبنای کارها قرار گرفته و اقدامات باید بر اساس آن، انجام شود.
 
در برخی شاخص‌های زیست محیطی، دچار عقب گرد شده‌ایم
 
مشکینی با اشاره به این‌که در طی 40 سال انقلاب اسلامی در حوزه دانش زیست محیطی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم، گفت: دانش فنی که هم اکنون در حوزه‌های مختلف محیط زیست موجود دارد از جمله این پیشرفت‌های ارزشمند است اما متاسفانه در بسیاری از موارد کمبودها و کاستی‌هایی نیز مشاهده می‌شود که امیدواریم مسئولان به ویژه در حوزه توسعه کشور که به نوعی با اقتصاد هم در ارتباط هستند، این کاستی‌ها را تا حدودی برطرف کنند.
 
وی با بیان این‌که ما در برخی شاخص‌های زیست محیطی دچار عقب‌گرد شده‌ایم، افزود: این گونه مسائل در برخی کشورها وجود دارد اما انتظار می‌رود، از آن‌جا که کشور ما در مسیر توسعه قرار گرفته است، بتواند شاخص‌های زیست محیطی خود را ارتقا دهد و باعث شکننده شدن اکوسیستم‌ها نشود.
 
مشکینی تصریح کرد: مسائلی از جمله خشک شدن رودخانه‌ها، ازبین رفتن پوشش‌های گیاهی در برخی مناطق، گرد و غبارهای موجود که زندگی را برای ساکنان آن نواحی مختل کرده است و... ناشی از عدم توجه به مسائل زیست محیطی است.
 
مردم باید مطالبه‌گر مسائل زیست محیطی باشند
 
وی افزود: تمام تلاش ما این است که مسائل زیست محیطی را بدون ملاحظه‌کاری و اغماض، برای مسئولان و مردم تبیین کنیم؛ مردم نیز باید در این راستا بیشترین مطالبه را داشته و در واقع مدعی‌العموم باشند.
 
مدیرکل اداره محیط زیست استان قم گفت: بسیاری از مسائل در حوزه‌های مختلف در استان، نظام‌مند شده و در واقع فعالیت‌های صنعتی و معدنی گسترش پیدا کرده است و این نشان دهنده آن است که یک نظام هماهنگی برای مدیریت اصولی مشترک در استان وجود دارد که علاوه بر بخش‌های گوناگون، بخش محیط زیست نیز می‌تواند در شهرک‌های صنعتی نسبت به واحدهای پراکنده به نفع مطلوب‌تری مدیریت شود.
 
گسترش مناطق تحت حمایت محیط زیست استان قم
 
وی خاطر نشان  کرد: در حوزه مسائل محیط زیست طبیعی، نسبت به سنوات گذشته مناطق تحت مدیریت را گسترش داده‌ایم، چراکه این‌ها ذخیره زیستی برای نسل‌های آینده هستند و وقتی ارتقا سطح پیدا می کنند  و جز منابع تحت حمایت محیط زیست قرار می‌گیرند در واقع دست کاری ها در آن به حداقل می رسد، چرخه های طبیعی اکوسیستمی به روند طبیعی خودش باقی می ماند و مشکلات متعدد آتی در این زمینه به وجود نمی آید.
 
مشکینی با اشاره به مناطق حفاظت شده قم، تصریح کرد: تعداد مناطق شکار ممنوع زیادی نیز در استان وجود دارد و در واقع سعی می شود تا ورود انسان و دستکاری هایی از این قیبل به حداقل برسد؛ منطقه حفاظت شده کویر در استان قم نیز که حد فاصل استان قم و تهران را شامل می‌شود و منطقه " پلنگ دره" نیز از جمله مناطق حفاظت شده استان به شمار می‌روند.
 
وی با تاکید بر این‌که گشت و کنترل اداره محیط زیست استان قم، در مناطق مختلف استان گسترش پیدا کرده است، افزود: این اداره در زمینه پایش صنایع نیز حضور مستمر و بیشتر از گذشته دارد که طی این گشت‌ها صنایعی که مشکلات زیست محیطی دارند شناسایی شده و اقدامات پیشگیرانه‌ای صورت گرفته است و حتی در برخی موارد به برخوردهایی نیز منجر شده است.
 
گردو غبار، زنگ خطر جدی زیست محیطی کشور
 
مشکینی در رابطه با ریزگردهای دشت مسیله قم، گفت: موضوع گرد و غبار یکی از مشکلات اساسی استان است که اگر اقدام فوری در این خصوص صورت نگیرد، می‌تواند قم را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
 
وی ادامه داد: تا چند سال گذشته در بررسی‌ها، مشخص شد که گرد غبارها، منشا خارجی دارند و در فصولی از سال که حتی در کشورهای خارجی همچون سوریه، عراق و عربستان  گرد و غبار ایجاد می‌شد، ایران  نیز تحت تاثیر قرار می‌گرفت.
 
مدیرکل اداره محیط زیست استان قم خاطر نشان کرد: مطالعات و بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، ما درگیر کانون‌های داخلی گرد و غبار هستیم و این یک زنگ خطر جدی برای کشور است و باید در حوزه‌های مختلف، افراد و دستگاه‌هایی که دخیل هستند اقدام جدی کنند تا علاوه بر این‌که از گسترش کانون‌های گرد و غبار جلوگیری شود، این کانون‌ها نیز ترمیم شود.
 
وی گفت: ملاک و مرجع ما نیز در این زمینه، مصوبه هیات وزیران در خصوص نحوه جلوگیری از ایجاد گرد و غبار است و ما به عنوان دستگاه هماهنگ‌کننده از تمام دستگاه های مختلف از جمله، شهرداری، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه‌ای و بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی برنامه‌هایی را در این خصوص مطالبه کرده‌ایم.
 
مشکینی با تاکید بر این‌که عملیات‌های اجرایی باید با سرعت و دقت انجام شود، تصریح کرد: مساله کمربند سبز در قم، استفاده از آب‌های خاکستری صنایع و ایجاد پوشش‌های گیاهی در مناطق ریز گرد، از جمله برنامه های مهمی است که در دستور کار این اداره قرار دارد. 
 
تلاش جهت احیا حق‌آبه دریاچه نمک و تالاب مره
 
وی در رابطه با تامین حق‌آبه  زیست محیطی رودخانه‌ها  بیان کرد: در سال‌های گذشته در این رودخانه آب جریان داشته است، اما متاسفانه به دلیل اقدامات نابخردانه‌ای همچون سدسازی‌ها و پروژه‌هایی که به نام توسعه انجام شده است، این حق‌آبه‌های زیست محیطی قطع شده و تالاب‌های استان در معرض خشکی قرار گرفته است.
 
مدیر کل اداره محیط زیست استان قم در پایان تاکید کرد: دریاچه نمک و تالاب مره قم نیز از جمله مناطقی است که حق‌آبه آن‌ها قطع شده و ما در پی آن هستیم که این حق‌آبه احیا شده وعلاوه بر تعیین این حق‌آبه، آن‌ها را به محل اصلی خودشان برسانیم، که در صورتی که این مسئله حل شود، در پی آن  مشکلات گرد و غبار استان نیز رفع خواهد شد.
مرجع: ایسنا