T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> پرچم زربفت مسجد «اونچی میدان» تحویل موزه چینی خانه شد - اسکان نيوز
مدیرکل میراث فرهنگی اردبیل:

پرچم زربفت مسجد «اونچی میدان» تحویل موزه چینی خانه شد

پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۶ | کد مطلب: ۱۷۳۴۶
پرچم زربفت مسجد «اونچی میدان» تحویل موزه چینی خانه شد
اسکان نيوز: نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ظهر امروز با اعلام این خبر افزود: این پرچم با استناد به اسناد تاریخی مربوط به دوره افشاری بوده و دارای ابعاد بزرگی است که حاشیه و مرکز اثر و نیز کتیبه‌های قرآنی در حاشیه آن قرار دارد و اطراف آن مزین به اسماالهی است.

او با تاکید برای این‌که این پرچم با همت اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل در پژوهشگاه باستانشاسی سازکمان میراث فرهنگی به مدت یک ماه مرمت شد، عنوان کرد: الیاف به کار رفته در این پرچم ابریشم به رنگ‌های قرمز، آبی، سورمه‌ای، سبز و گلابتون نقره با مغزی ابریشم و روکش طلا است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به مستندسازی، شناسایی الیاف فلزی، فن‌شناسی، آسیب‌شناسی و تعیین حساسیت‌های این الیاف، تصریح کرد: شناسایی الیاف و نخ‌های به کار رفته در تار و پود پارچه و بررسی میزان آلودگی اثر به عوامل بیولوژیک این اثر قبلا مورد بررسی قرار گرفته بود.

فلاحی افزود: همچنین قرائت کتیبه وقف نوشته شده بر روی پرچم، تصحیح اقدامات مرمتی قبلی و جداسازی الحاقات ناهمخوان با اثر، شستشو و پاکسازی، تثبیت، استحکام بخشی و پرکردن کمبودها و طراحی و اجر بسته بندی حفاظتی مناسب برای اثر با در نظر گرفتن شرایط نگهداری آن از دیگر اقداماتی است که در مرمت این اثر انجام شده بود. 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اضافه کرد: در ایام عزاداری ماه محرم این پرچم در اختیار هیات امنا مسجد محله گازران اردبیل قرار خواهد گرفت.
مرجع: میراث فرهنگی اردبیل