مدیر پایگاه جهانی کاخ چهلستون اصفهان خبر داد:

پایان مرحله چهارم عملیات مرمت سقف ایوان ستوندار کاخ چهلستون اصفهان

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵ | کد مطلب: ۱۷۳۱۴
پایان مرحله چهارم عملیات مرمت سقف ایوان ستوندار کاخ چهلستون اصفهان
اسکان نيوز: عاصفه بدر، مدیر پایگاه جهانی کاخ چهلستون با اعلام این مطلب افزود: با توجه به آغاز عملیات مرمت ایوان ستوندار مجموعه جهانی کاخ چهلستون به عنوان بزرگترین سازه چوبی بناهای تاریخی کشور، امروز چهارمین مرحله از عملیات مرمت این ایوان تاریخی به اتمام رسید.

او در رابطه با جزئیات این مرحله از عملیات مرمت ایوان ستوندار کاخ عنوان کرد: مرحله چهارم عملیات مرمت ایوان ستوندار، شامل: تزریق، لایه چسبانی و موزون‌سازی رنگ، سقف ایوان ستوندار بوده که همانند مرحله سوم شامل: پاکسازی فیزیکی و شیمیائی در دو مرحله تثبیت و پوسته چسبانی لایه‌های تزئینی بوده انجام شده است.

بدر افزود: در مرحله چهارم، عملیات به دلیل اینکه تزئینات سقف ایوان نزدیک به یکصد سال مرمت نشده بود در 5 بخش انجام شد، همچنین در این مرحله تلاش شد تا برخی داغ آب‌هائی نیز که از نزدیک به یکصد سال قبل تا کنون بر روی سقف به دلیل نفوذ آب باران ایجاد شده و سطح تزئینات نفیس چوبی را مخدوش کرده بود با استفاده از موارد آزمایشگاهی برداشته شود.

مدیر پایگاه جهانی کاخ چهلستون تصریح کرد: مرحله چهارم در مساحتی بالغ بر 120 متر مربع از مجموع 700 متر مربع مساحت ایوان ستوندار مجموعه جهانی کاخ چهلستون و در مدت 4 ماه به اتمام رسید.
 
 
مرجع: میراث فرهنگی اصفهان