روستایی با چشم‌انداز اروپایی اما با بوی زباله چالوس!

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۰ | کد مطلب: ۱۷۲۲۴
روستایی با چشم‌انداز اروپایی اما با بوی زباله چالوس!
اسکان نيوز: سینوا یکی از روستاهای بخش مرکزی چالوس محسوب می‌شود که به لحاظ قرار گرفتن در مسیر جاده چالوس به مرزن آباد دارای یک چشم‌انداز بسیار زیبایی همچون نقاط گردشگری و سرسبز اروپایی است و بنا بر بررسی‌های انجام شده یکی از مرتفع ترین روستاهای بخش مرکزی چالوس نیز به حساب می آید.

این روستا با وجود چشم‌انداز زیبا و نعمت‌های خدادای، با مشکلات فراوانی رو به رو است که آن را به یکی از روستاهای پردغدغه این بخش به حساب می‌آورند.

کمبود آب آشامیدنی، نامناسب بودن جاده داخل روستا،  اجرا نشدن تعهد پیمانکار آزادراه چالوس - تهران به تعهدات خود در بهسازی بخشی از مسیر روستا، بوی نامطبوع از مرکز دفن زباله چالوس و سایر مشکلات موجب شده است، مردم این روستا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند.


کاظم باباکوهستانی، رئیس شورای اسلامی سینوا مهم‌ترین مشکل این روستا را عمل نکردن پیمانکاران آزادراه چالوس – تهران به تعهدات خود در ایجاد جاده در سینوا عنوان کرد و گفت: در سالیان گذشته ایجاد آزادراه چالوس تهران بخشی از جاده و مسیر ورودی سینوا را از بین برد و به همین دلیل پیمانکاران آزاد راه قرار بود این جاده را به طول 800 مترمربع بازسازی کنند اما تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: ماشین حمل زباله روستا به دلیل فرسوده شدن از کار افتاده است و مجبوریم با پرداخت ماهی 2 میلیون تومان، از بخش خصوصی کمک بگیریم تا زباله روستا به محل دفن زباله انتقال یابد.

بوی آزار دهنده محل دفن زباله چالوس

رئیس شورای اسلامی روستای سینوا  با بیان این‌که محل دفن زباله چالوس در جنگل روبروی این روستا و سینوا چشمه قرار دارد و این موضوع موجب آزار و اذیت اهالی این روستا و روستاهای اطراف شده است، گفت: مگس، حشرات موذی و بوی نامطبوع زباله و دود ناشی از سوزاندن آن همواره موجب آزار و اذیت اهالی است و بارها این موضوع به گوش مسئولان رسید اما متاسفانه تاکنون کاری صورت نگرفت.

باباکوهستانی با اشاره به این‌که به علت قرار گرفتن روستای سینوا بر روی ارتفاعات، وجود چندین پرتگاه و دره، نگرانی‌های زیادی را برای اهالی به همراه دارد، ادامه داد: نداشتن سالن ورزشی برای ایام فراغت و ورزش جوانان روستا از دیگر نگرانی‌ها است که اداره ورزش و جوانان چالوس بودجه لازم برای ساخت سالن در اختیار روستا قرار نمی دهد.

وی اظهار کرد: اشباع شدن قبرستان روستا از دیگر مشکلاتی است که در سینوا وجود دارد، به طوری که دیگر فضایی برای دفن اموات وجود ندارد و برای خرید زمین مجاور قبرستان نیاز به بودجه است و منابع طبیعی هم  در این زمینه و واگذاری زمین کمک‌کار نیست و مانع تراشی می‌کند.

کمبود آب به شدت روستا را آزار می‌دهد

رئیس شورای اسلامی سینوا با بیان این‌که در زمان تعریض جاده میان روستا، چند تیر چراغ برق در وسط جاده باقی ماند که اداره برق برای جابه‌جایی این تیرها، همکاری نمی‌کند اضافه کرد: مشکل کمبود آب آشامیدنی از مهمترین مشکلات اهالی است و این مشکل در زمان تعطیلات و تابستان نمود بیشتری پیدا می‌کند به طوری که ساعت‌های متوالی اهالی از داشتن آب محروم می‌شوند و مجبوریم با تانکر برای اهالی آب بیاوریم.

باباکوهستانی تاکید کرد: به لحاظ شرایط جغرافیایی این روستا دارد، بیشترین دره مربوط به سینواست چرا که در شیب واقع شده است و نیاز به دیوار چینی دارد که فرمانداری، بخشداری، بنیاد مسکن و امور آب باید در این زمینه همکاری کنند.

بازنگری در طرح هادی؛ نیاز مبرم سینوا

وی با بیان این‌که طرح هادی مهم ترین مشکل روستا محسوب می‌شود، گفت: قسمتی از خانه اهالی در خارج از بافت قرار دارد بنابراین برای افزایش حریم روستا نیاز به بازنگری در طرح هادی است.

رئیس شورای اسلامی سینوا با اشاره به این‌که در این روستا خانه بهداشت وجود دارد اما امکانات زیادی ندارد، اضافه کرد: مشکل اصلی با منابع طبیعی است که دو نقشه قدیمی و جدید وجود دارد اما برای استعلام از نقشه قدیمی استفاده می‌کند. همچنین کتابخانه روستا چند سال قبل کلنگ زنی شد اما به علت کمبود بودجه همچنان نیمه کاره باقی مانده است.
 
مرجع: ایسنا

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
پانيذ خرم
ممنون من اطلاعات مفيدتون من يك خانه در اين روستا دارم كه خبرى از انجا نداشتم اما اكنون اطلاعات زيادى در اين باره دارم.))