بررسی طرح توسعه و ساماندهی محوطه امامزاده محمد دیباج دامغان

يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۱ | کد مطلب: ۱۷۱۰۳
بررسی طرح توسعه و ساماندهی محوطه امامزاده محمد دیباج دامغان
اسکان نيوز: هانی رستگاران، مسئول دبیرخانه شورای فنی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان امروز و در گفت‌وگویی افزود: در جلسه‌ای با حضور نمایندگان هیات امنا امام‌زاده محمد (ع) دیباج شهرستان دامغان، عضو و مسئول دبیرخانه شورای فنی میراث فرهنگی استان سمنان و مشاور اجرایی طرح طرف قرارداد با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، طرح‌های ساماندهی، توسعه، تأسیسات الکترونیکی و مکانیکی و محوطه‌سازی این امام‌زاده مورد بررسی اولیه و تبادل نظر قرار گرفت.

وی گفت: در این جلسه با تاکید بر ضرورت تهیه طرح مبتنی بر ضوابط و مقررات مترتب بر حفاظت کالبدی و فیزیکی بهینه اثر تاریخی – فرهنگی امام‌زاده محمد (ع)، قواعد کلی قرار گرفتن طرح در راستای حفاظت و صیانت علمی و عملی از عرصه بنا تاریخی مورد تاکید قرار گرفت.

رستگاران افزود: مشاور طرف قرارداد نیز به تشریح سبک طراحی نما که با بهره‌گیری از الگو معماری دوران ایلخانی است پرداخت و نقشه‌های تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی ساختمان و شبستان‌های جدید را ارائه کرد.

وی با بیان این‌که این طرح پس از بررسی‌های اولیه در جلسه شورای فنی میراث فرهنگی استان سمنان مطرح و پس از تصویب نهایی، اجرایی می‌شود، گفت: با اجرا این پروژه که به همت هیات امنا و اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان، تحت نظارت کارشناسان فنی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان انجام می‌شود، ظرفیت‌های قابل توجهی برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و گردشگری معنوی در منطقه به وجود می آید.

مسئول دبیرخانه شورای فنی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان افزود: این اداره‌ کل در سال‌جاری با انعقاد قراردادهایی در حوزه پژوهش و تهیه طرح‌های مرمت، احیا و ساماندهی آثار و بناهای تاریخی، سعی در تعیین ضوابط اختصاصی بافت‌های تاریخی مصوب استان و ساماندهی مجموعه‌های تاریخی ارزشمند دارد که طی سال‌های آتی منتج به نتایج کاربری و علمی خواهد شد.

گام نخست در اجرا پروژه‌های مرمت و حفاظت از آثار و بناهای تاریخی، به دلیل حساسیت موضوع و ضرورت هم‌افزایی و هم‌فکری، تهیه طرح و پلان اجرایی است که از اهمیت به‌سزایی به‌جهت جلوگیری از اتلاف هزینه و اجرای مجدد پروژه برخودار است.
 
مرجع: میراث فرهنگی سمنان