سفر عضو شورای شهر اصفهان به لهستان دردسر ساز شد/ ارسال پرونده به هیات حل اختلاف

چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵ | کد مطلب: ۱۶۸۷۵
سفر عضو شورای شهر اصفهان به لهستان دردسر ساز شد/ ارسال پرونده به هیات حل اختلاف
اسکان نيوز-  سمیه قنبری: مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان با گلایه از به تعویق افتادن جلسات هیات حل اختلاف استان در خصوص سفرش به لهستان اعلام کرد، آماده است تا دفاعیات و مستندات قانونی‌اش درباره این سفر را به هیات حل اختلاف استان ارائه کند. مقدری در حالی  از ارائه دفاعیات و مستندات قانونی برای سفر به لهستان سخت می‌گوید که سفرش به لهستان به‌عنوان عضو شورای شهر اصفهان طبق ماده 7 آیین‌نامه سفر کاری اعضای شورای اسلامی محلی به خارج از کشور مغایر با قانون است. طبق ماده 7 آیین‌نامه سفر کاری اعضا شورای اسلامی محلی به خارج از کشور مصوب هیات‌ وزیران که اردیبهشت‌ماه 95 برای اجرا ابلاغ‌شده است: «انجام هرگونه سفر خارجی بدون طی مراحل قانونی یادشده در این آیین‌نامه از مصادیق ماده (82) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران - مصوب 1375- و اصلاحات بعدی آن است و هیات‏های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی ذی‌ربط موظف به رسیدگی به تخلفات مربوط هستند.»

ماده 82 (اصلاحی 1382/7/6 ) می‌گوید: چنان‌چه هر يك از اعضا شوراهای موضوع اين قانون، شرايط عضويت را از دست‌داده، در انجام وظايف قانونی خود مرتكب قصور يا تقصير شود، اقدامی كه موجب توقف يا اخلال در انجام وظايف شوراها گردد يا عملی خلاف شئون اعضا شورا انجام دهد به شرح زير به‌صورت موقت يا براي مدت باقيمانده دوره شورا، سلب عضويت می‌گردد:

1- در مورد اعضا شوراهای روستا و بخش به پيشنهاد شورای شهرستان و يا فرماندار در مورد شورای شهر و شهرستان به پيشنهاد شورای استان و يا استاندار و تصويب شورای حل اختلاف استان.

2- در مورد اعضا شورای استان به پيشنهاد شورای عالی استان‌ها و يا استاندار و در مورد شورای عالي استان‌ها به پيشنهاد وزير كشور و تصويب هیات حل اختلاف مركزی.

تبصره 1 (الحاقی  1382/7/6) – سلب عضويت اعضا شورای مافوق موجب سلب عضويت از شورای مادون نمی‌گردد مگر به تشخيص هیات حل اختلاف ذی‌ربط.

تبصره 2 (الحاقی  1382/7/6) – فرد يا افرادی كه سلب عضويت می‌گردند می‌توانند به دادگاه صالح شكايت نمايند. دادگاه مذكور خارج از نوبت به موضوع رسيدگی و رای آن قطعي و لازم‌الاجرا خواهد بود.

 علی مقدس‌زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان در تاریخ  97/3/7 در نامه‌ای خطاب به خندان‌دل، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و رئیس کمیسیون مرکزی سفرهای کاری اعضا شوراهای اسلامی محلی به خارج از کشور با اشاره به مخالفت اداره کل اطاعات استان اصفهان با سفر مهدی مقدری درخواست می‌کند تا کمیسیون مرکزی درباره‌ای موضوع تصمیم‌گیری و نتیجه را اعلام کند. 

 21 خردادماه 97 کمیسیون مرکزی سفر اعضا شوراهای اسلامی به خارج از کشور در پاسخ به پیشنهاد شماره  20/3/18770 مورخ  97/3/7 کارگروه استانی سفر کاری اعضا شوراهای اسلامی استان اصفهان به خارج از کشور برای سفر مهدی مقدری به لهستان اعلام می‌کند که با توجه به تصویر نامه اداره کل اطلاعات استان اصفهان، مخالفت کتبی با انجام این سفر و پس از شنیدن توضیحات نماینده وزارت اطلاعات و عضو کمیسیون مرکزی سفر و با توجه به حساسیت‌های مربوط به موضوع سفر با اتفاق آرا در جلسه با انجام این سفر کاری مخالفت می‌شود.
 


 

 سفری که درنهایت و باوجود مخالف‌های اعلام‌شده در خردادماه سال جاری انجام شد و مهدی مقدری، عضو شورای شهر؛ قدرت‌الله نوروزی، شهردار و محمدحسین قورچانی، مدیر خلاقیت و فناوری نوین شهرداری اصفهان را برای شرکت در دوازدهمین اجلاس شبکه شهرهای خلاق یونسکو به میزبانی کشور لهستان همراهی می‌کند. سفری که علاوه بر فراهم کردن زمینه خواهرخوانندگی بین اصفهان و کراکوف قرار بود اصفهان و کراکوف میزبان نمایشگاه‌های فرهنگی، گردشگری و صنعتی باشند. سفری که با توجه به مخالفت کیمسیون مرکزی با انجام آن و تخطی مقدری، عضو شورای شهر شاید به سلب عضویت این عضو شورا منتهی شود.