رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران مطرح کرد:

احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند در امتداد زلزله‌ها/ سونامی به مازندران نمی‌رسد

چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۲ | کد مطلب: ۱۶۵۵۳
احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند در امتداد زلزله‌ها/ سونامی به مازندران نمی‌رسد
اسکان نيوز: جمال باکویی، رئیس مرکز زلزله‌نگاری مازندران در بیان این‌که کدام مناطق در مازندران زمینه  زلزله مخرب را دارد، اظهار کرد: قسمت‌های جنوبی شهر کیاسر به دلیل وجود تعداد گسل‌های فعال  از جمله گسل‌های شمال البرز، گسل بادله  و مجموعه گسلی آستانه دارای فعالیت لرزه‌ای بیشتری  نسبت به سایر نقاط استان است.

احتمال وقوع سونامی در گلستان و گیلان

وی در مورد این که آیا دریای خزر به ویژه در محدوده استان مازندران می‌تواند عاملی برای تخریب پس از زلزله و احتمال وقوع سونامی باشد، گفت: در بستر دریای خزر نیز گسل فعال وجود دارد، اما زمین لرزه های بزرگی بستر اقیانوس‌ها و دریاهای آزاد که باعث ایجاد سونامی‌های وحشتناکی مانند آن‌چه که در  سواحل ژاپن و اندونزی اتفاق افتاده در دریای خزر به ندرت گزارش شده است.

وی افزود: اما در اثر یک زمین‌لرزه بزرگ امکان وقوع سونامی با شدت کمتری ممکن به نظر می‌رسد و ممکن است مقداری  پیشروی آب در سواحل به ویژه  در گلستان و یا گیلان را داشته باشیم.

لرزه‌خیزی آتش فشان دماوند را فعال می‌کند

رئیس مرکز زلزله‌نگاری مازندران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در مورد فعالیت کوه دماوند وارتباط آن با وقوع زلزله در مازندران یادآورشد: در واقع گسل‌های مهمی پیرامون آتشفشان دماوند مانند بلده، لار،  مشاء، کندوان و فیروزکوه  قرار دارند؛ بنابراین لرزه‌خیزی می‌تواند بر فعالیت‌های آن اثر بگذارد.

ضرورت وجود ۴ ایستگاه لرزه نگاری در مازندران/رامسر به دستگاه پیشرفته لرزه نگاری مجهز می‌شود

باکویی در مورد وضعیت تجهیزات و دستگاه‌های زلزله‌نگار در مازندران نیز افزود: در حال حاضر استان مازندران دارای ۶ ایستگاه لرزه‌نگاری  فعال بوده است.

وی ادامه داد:  ایستگاه لرزه‌نگاری گلوگاه،کیاسر،آلاشت،آمل، پول و  مازیچال کلاردشت از جمله ایستگاه‌های فعال بوده که هم اکنون به منظور پایش  زمین‌لرزه‌های  خُرد  در استان حداقل به چهار ایستگاه لرزه‌نگاری دیگر نیازمندیم؛  البته مقرر است با همکاری استانداری و مدیریت بحران استان در سال آینده یک دستگاه پیشرفته لرزه نگاری در شهرستان رامسر  ایجاد کنیم.

پیش بینی زلزله شایعه است

رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران همچنین در مورد صحت  پیش‌بینی‌هایی که این روزها در خصوص زمان،  قدرت و غیره در فضا مجازی از زلزله صورت می‌گیرد و دلایل موافقت یا مخالفت  آن گفت: امر پیش‌بینی زلزله به طور علمی در حال حاضر با قطعیت کامل اتفاق نیفتاده است، البته در پیش‌بینی مکانی تا حدودی رو به جلو حرکت کردیم  اما در پیش‌بینی زمانی زلزله نیازمند  توانایی  پیشرفته و بالاتری هستیم که این مهم نیزعملی خواهد شد؛  بنابراین در حال حاضر پیش بینی وقوع زلزله در فضا مجازی شایعه‌ای بیش نیست.
مرجع: ایسنا