دستگیری دو باند حفاران غیرمجاز در «سراب میمه» و «بان‌خشک»

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰ | کد مطلب: ۱۶۲۷۱
دستگیری دو باند حفاران غیرمجاز در «سراب میمه» و «بان‌خشک»
اسکان نيوز: سرهنگ صیدحسین محمدی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان ایلام اظهار کرد:  بامداد روز جمعه 23 آذر ماه ماموران این یگان با همکاری کلانتری 13 بخش سراب میمه موفق شدند یک باند حفاری غیرمجاز را که شبانه در مناطق تاریخی واقع در غرب بخش سراب میمه  زرین آباد شهرستان دهلران اقدام به حفاری می‌کردند را دستگیر و یک دستگاه فلزیاب با ابزار و ادوات حفاری را از متخلفان کشف کنند.

وی با بیان این‌که در این راستا سه نفر دستگیر و یک دستگاه خودرو پژو توقیف شد، افزود: متهمان به همکاران انتظامی تحویل و سیرمراحل قضایی آن در دستور کار قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام همچنین اظهار کرد: شب گذشته 23 آذرماه نیز  در عملیات مشترک شبانه یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان و مأمورین انتظامی کلانتری بخش چوار یک تیم از حفاران غیر‌مجاز آثار تاریخی حین حفاری در منطقه «بانخشک»دستگیر شدند.

وی با بیان این‌که در این راستا شش نفر دستگیر و دو دستگاه  خودرو توقیف شد، افزود: متهمان به همکاران انتظامی تحویل و سیرمراحل قضایی آن در دستور کار قرار دارد.

محمدی تاکید کرد: هرگونه حفاری و کاوش برای دستیابی به اشیا تاریخی ممنوع و جرم محسوب می‌شود و فرد خاطی در صورت استفاده از فلزیاب به اشد مجازات مقرر در قانون محکوم خواهد شد.

وی در ادامه آثار فرهنگی و تاریخی را شهود تمدن، سندهویت و افتخار ملی دانست و خواستار صیانت از آن توسط همه اقشار مختلف اجتماعی شد.

فرمانده يگان حفاظت ميراث فرهنگی ايلام با قدرداني از تلاش صادقانه مجموعه انتظامي و حمايت دستگاه قضايی، گفت: ميراث فرهنگی متعلق به عموم مردم و همه نسل‌ها است، بنابراين صيانت از آن تکليف همگانی است و اسناد مشهود تمدن همين بناها و آثار فاخر ملي کشور است که بخشي از هويت و افتخارات تاريخی اين سرزمين کهن است.
مرجع: ایسنا