آرامگاه فردوسی از علاقمندی‌های خاص نماینده یونیسف در ایران

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹ | کد مطلب: ۱۶۲۶۵
آرامگاه فردوسی از علاقمندی‌های خاص نماینده یونیسف در ایران
اسان نیوز: حشمت‌الله متین‌فر، مدیر آرامگاه فردوسی با بیان این مطلب اظهار کرد: در بازدید از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، نماینده سازمان جهانی یونسکو در ایران از حضور در این محل ابراز خرسندی فراوان کرد.

وی ادامه داد: پاراکس، سفر به مشهد و بازدید از آرامگاه فردوسی را یکی از علاقمندی‌های شخصی خود اعلام کرده است.

حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 329 هجری قمری برابر با 319 خورشیدی(940 میلادی) در روستا پاژ منطقه توس در خراسان دیده به جهان گشود. وی سال 411 هجری قمری چشم از جهان فروبست و در روستا محل سکونتش که امروز در فاصله 30 کیلومتری شمال مشهد واقع است به خاک سپرده شد.

پدر فردوسی از دهقانان توس بود که ثروت و موقعیت قابل توجهی داشت و در جوانی با درآمدی که از املاک پدرش به دست می‌آورد، به کسی محتاج نبود اما به تدریج آن اموال را از دست داد و به تهی دستی گرفتار شد. وی از همان زمان که به کسب علم و دانش می‌پرداخت، به خواندن داستان علاقه‌مند شد و به تاریخ و اطلاعات مربوط به گذشته ایران عشق می‌ورزید. همین علاقه به داستان‌های کهن بود که او را به فکر انداخت تا شاهنامه را به نظم در آورد و چنان که از گفته خود او بر می‌آید، مدت‌ها در جستجوی این کتاب بوده و پس از یافتن نسخه اصلی داستان‌های شاهنامه نزدیک به 30 سال از بهترین ایام زندگی خود را وقف این کار کرد.

فردوسی در سال 370 یا 371 هجری به نظم در آوردن شاهنامه را آغاز کرد. شهر تاریخی توس واقع در 25 کیلومتری شمال مشهد با 360 هکتار مساحت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
 
مرجع: میراث فرهنگی خراسان رضوی