نامه شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست ومنابع طبیعی کشور به دکتر روحانی

خواستار شفاف شدن مستندات علمی و کارشناسی پروژه انتقال آب خزر هستیم

يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۶ | کد مطلب: ۱۶۱۱۹
خواستار شفاف شدن مستندات علمی و کارشناسی پروژه انتقال آب خزر هستیم
به گزارش اسکان نيوز، شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با ارسال یک نامه خطاب به حسن روحانی رییس جمهور، نسبت به موافقت دولت با اجرای "طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی" ایران واکنش نشان داد.

در این نامه با تاکید بر اینکه مخالفت ها با این طرح و اظهارنظرها درباره اثرات تخریبی آن آنقدر واضح و شفاف است که نیاز به تکرار آن ها نیست آمده است:« خواستار شفاف شدن مستندات علمی و کارشناسی این پروژه هستیم  و درخواست داریم نسبت به ارائه شفاف انتشار مشروح مطالعات ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه انتقال؛ انتشار مشروح مطالعات اجتماعی پروژه انتقال و همچنین انتشار کلیه اطلاعات مربوط به پروژه انتقال؛ اهداف، چشم‌انداز، سرمایه‌گذاری‌ها و محل آن، اعتبارات، هزینه‌ها و درآمدهای پیش‌بینی‌شده پروژه، دستور مقتضی را صادر بفرمایید.»
متن کامل نامه در پی می آید.
 
به‌نام خدا
 
هُو أنشَأکُم مِنَ الأرضِ وَاستَعمَرَکُم فِیهَا
ثُمَّ تُوبُوا إلَیهِ
إنَّ رَبّی قَریبٌ
 
جناب آقای روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام و آرزوی توفیق؛
 
اظهارنظر حضرتعالی در خصوص پروژه بلندپروازانه انتقال آب خزر به سمنان که در سفر به استان سمنان در تاریخ ۱۳ آذر ۹۷ ایراد شد، مورد اعتراض‌های متعدد بخش قابل توجهی از فعالان محیط زیستی، فعالان اجتماعی، استادان دانشگاه، کارشناسان و متخصصان قرار گرفته است. بدیهی است که در اینجا بنا بر تکرار آنها نیست و قطعا شما و دولت محترم هم، از همه آمارها و همه آنچه که در مخالفت با رویکردهای توسعه‌ای اینچنینی ابراز می شود، کم و بیش اطلاع دارید. هرچند به آنها بی‌اعتنا بوده باشید. موضوع آنقدر شفاف است که نیازی به شرح بیشتری نیست.
بنابراین از این فرصت استفاده نموده و بدون ورود به تکرار دلایل واضح این مخالفت ها، درخواست داریم نسبت به ارائه شفاف موارد ذیل دستور مقتضی را صادر بفرمایید
 
یکم: انتشار مشروح مطالعات ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه انتقال
دوم: انتشار مشروح مطالعات اجتماعی پروژه انتقال
سوم: انتشار کلیه اطلاعات مربوط به پروژه انتقال؛ اهداف، چشم‌انداز، سرمایه‌گذاری‌ها و محل آن، اعتبارات، هزینه‌ها و درآمدهای پیش‌بینی‌شده پروژه
 
ما فعالان محیط زیستی سازمان های غیردولتی محیط زیستی و منابع طبیعی کشور، در زمانه‌ای که اعتماد مردم به صلاحیت تدبیر و آینده‌نگری مسؤولان در فرآیند توسعه کشور، به دلیل آثار آشکارشده‌ی بحران‌زا و فاجعه‌آمیز تصمیمات در چند دهه گذشته و عدم وجود اراده برای تغییر، خود در مرز بحرانی است، به قول حضرتعالی مبنی بر اطمینان از رفع شدن کلیه مشکلات طرح های انتقال آب، ایجاباً اعتماد می‌کنیم و خواستار شفاف شدن مستندات علمی و کارشناسی این پروژه هستیم.
به نظر می‌رسد چنانچه دولت محترم بر تکرار نگرش و سیاست های گذشته و بی‌اعتنایی به تبعات اجتماعی و محیط زیستی اجرای این پروژه‌ها اصرار ورزد، به‌شماره‌ افتادن نفس سرمایه اجتماعی خود را تجربه خواهد کرد.
 
از توجه جنابعالی سپاسگزاریم.
با آرزوی توفیق برای همه خدمتگزاران صدیق مردم
شبکه سازمانهای غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور - ۱۵ آذر ۹۷