مشاور عالی معاون میراث‌ فرهنگی کشور عنوان کرد:

موزه ایذه در آستانه بهره‎برداری

شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۸ | کد مطلب: ۱۵۷۶۶
موزه ایذه در آستانه بهره‎برداری
اسکان نيوز:  غلامرضا میثاقیان، مشاور عالی معاون میراث‌فرهنگی کشور  اظهار کرد: به دستور معاون میراث فرهنگی کشور، ماموریت داشتم تا با سفر به استان‎های مختلف، وضعیت کلی اقدامات و پروژه‎های حوزه میراث فرهنگی را بررسی کنم که در همین راستا سفری به ایذه داشتم و از نزدیک وضعیت موزه در حال احداث این شهرستان را بررسی کردم.

وی در ادامه از ایذه به عنوان یکی از قدیمی‎ترین سکونتگاه‎های ایران یاد کرد و افزود: این ویژگی در کنار آثار تاریخی مهم این شهرستان باعث شده است تا احداث موزه این شهرستان بسیار اهمیت پیدا کند.

مشاور عالی معاون میراث فرهنگی کشور با تمجید از عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان و مسئولان اداره میراث فرهنگی ایذه، خاطرنشان کرد: خوشبختانه همکاران ما با وجود محدودیت‎های اعتباری، با سرعت و کیفیت مطلوب پروژه را دنبال کرده‎اند به نحوی که اکنون این امیدواری به وجود آمده که این موزه در یک ماه آینده به بهره‎برداری برسد.  

وی با بیان این‎که در حال حاضر عملیات نقاشی دیوارها و نصب ویترین‎ها درحال انجام است، گفت: اطمینان دارم این موزه پس از گشایش با اقبال عمومی از سوی شهروندان و گردشگران روبرو خواهد شد.

میثاقیان افتتاح این موزه را سرمنشا خیر برای شهرستان ایذه دانست و افزود: قطعا کسانی که از راه رسانه‎ها و فضا مجازی با این موزه در آینده آشنا شوند، حتما برای دیدن آن به ایذه سفر خواهند کرد که این باعث رونق گردشگری شهرستان و استان خواهد شد؛ این درحالی است که رونق گردشگری نیز به نوبه خود بر حوزه صنایع دستی شهرستان نیز تاثیر مثبت خواهد داشت؛ چراکه گردشگری که به ایذه سفر می‎کند قطعا با صنایع دستی غنی آن نیز آشنا خواهد شد و دست‎کم یک یا دو قلم از صنایع دستی شهرستان را خریداری خواهد کرد.

مشاور عالی معاون میراث فرهنگی کشور بر توسعه این موزه پس از بهره‎برداری از آن تاکید و عنوان کرد: هدف‌گذاری اولیه ما این است که ساختمان درحال احداث را به عنوان موزه راه‎اندازی کنیم، اما قطعا این موزه به قدری تاثیرگذار خواهد بود که مسئولان محلی منطقه را متقاعد کند که در حوزه میراث فرهنگی سرمایه‎گذاری بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: زمانی که این موزه افتتاح شود به صورت طبیعی حتما این نیاز نیز احساس می‎شود که در آن کارگاه‎های آموزشی صنایع دستی و حتی گالری راه‎اندازی شود، بنابراین به طور قطع در آن مکان سلسله‎ای زنجیروار از اقدامات مثبت انجام خواهد شد.

میثاقیان درباره آثاری که در این موزه قرار خواهند گرفت نیز اظهار کرد: شهرستان ایذه به اندازه کافی دارای اشیا تاریخی ارزشمند است؛ با وجود این، براساس پروتکل‎های معمول، اشیایی از موزه‎ها و مخازن دیگر نیز در موزه ایذه جا خواهند گرفت.

وی در ادامه به بازدید خود از کوشک نورآباد ایذه نیز اشاره کرد و افزود: مسئولان اداره میراث فرهنگی ایذه این بنا تاریخی ارزشمند را به خوبی مرمت و محیا کرده‎اند و براساس پیشنهاد آنان به احتمال فراوان این بنا به موزه مردم‎شناسی تبدیل شود و این بسیار برای شهرستان ایذه عالی خواهد بود که در فاصله‎ زمانی اندک دو موزه در این شهرستان راه‎اندازی شود.