احتمال فوران انفجاری دماوند/ کدام شهرها تحت تاثیر آتشفشان دماوند قرار خواهند گرفت؟

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۵ | کد مطلب: ۱۵۶۷۳
احتمال فوران انفجاری دماوند/ کدام شهرها تحت تاثیر آتشفشان دماوند قرار خواهند گرفت؟
اسکان نيوز: مهمترین نکاتی که در دومین جلسه پایش آتشفشان دماوند مطرح شد به شرح زیر است:

مرتضی طالبیان،  عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین گفت: مطالعات نشان می‌دهد که خاکسترهای آتشفشانی و جریان‌های گدازه‌ای در اطراف این قله دماوند وجود دارد. جریان‌های گلی از دیگر نشانه‌های فعال بودن آتشفشان دماوند در گذشته است. جریان‌های گلی به دلیل سیلاب‌های عظیمی بوده که در تاریخ فعالیت دماوند ایجاد شده و در جاده هراز قابل مشاهده است.

به گفته عضو هیات علوم پژوهشکده علوم زمین، فوران‌های آتشفشانی با زمین لرزه همراه است. این زمین لرزه‌ها برای ما مفید خواهد بود، چرا که هشداری است برای فعالیت قله‌های آتشفشانی؛ براساس مطالعات انجام شده، فعالیت آتشفشان دماوند در ابتدا به صورت فوران گدازه‌ای آرام و در مرحله بعد یک فوران انفجاری است.

طالبیان با اشاره به این‌که پنج آتشفشان در کشور وجود دارد، اظهار کرد:  آتشفشان‌های تفتان، بزمان، سهند و سبلان نیز وضعیتی همانند آتشفشان دماوند دارند. آتشفشان دماوند در نزدیکی شهرهای تهران، آمل و سواحل شمالی کشور قرار دارد که فعال شدن آن ساکنان این مناطق را تحت تاثیر قرار خواهد داد.  ۷۰۰۰ سال قبل آخرین فعالیت آتشفشان دماوند بوده و  تا کنون این آتشفشان هیچ فعالیتی نداشته است.

طالبیان بر این باور است که در صورتی‌که دماوند فعال شود و خروج گاز صورت گیرد، به همراه این خروج گاز خاکستر فوران می‌کند که می‌تواند منطقه وسیعی را تحت تاثیر قرار دهد.  اگر دماوند در فصل زمستان فعال شود، به دلیل وجود بادهای غربی منطقه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در صورتی‌که در تابستان فعال شود، تهران تحت تاثیر مخاطرات آن قرار خواهد گرفت.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین گفت: در فعالیت آتشفشانی بر خلاف زلزله می‌توان هشدار به موقع ارائه داد ولی بر اساس مطالعات جهانی احتمال فعالیت انفجاری دماوند در آینده وجود دارد. بر این اساس نیاز است تا با استفاده از روش‌هایی چون ایجاد شبکه لرزه‌نگاری، راداری، پایش گازهای خروجی و پایش آب‌های زیرزمینی اقدام به پایش این آتشفشان کرد.در صورت فعال شدن آتشفشان دماوند یک چهارم جمعیت کشور تحت تاثیر مخاطرات این آتشفشان قرار خواهند گرفت

علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در شعاع ۱۰۰ کیلومتری آتشفشان دماوند و  در مناطق شهری و روستایی حدودا بیش از ۱۹ میلیون نفر ساکن هستند که در صورت فعال شدن آتشفشان دماوند یک چهارم جمعیت کشور تحت تاثیر مخاطرات این آتشفشان قرار خواهند گرفت.
مرجع: چمدان