طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان و ساماندهی فضا سبز باغ فین

يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰ | کد مطلب: ۱۵۶۲۰
طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان و ساماندهی فضا سبز باغ فین
اسکان نيوز: مهران سرمدیان، معاون مدیرکل و سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان  اظهار کرد: شستشوی درختان با صابون ارگانیک پالیزین، کاشت درختان میوه، ترمیم و حفاظت از درختان کهنسال آسیب دیده، آزادسازی طوقه درختان کهنسال از زیر فشار پیاده‌روها،  تغذیه کلیه گونه‌های گیاهی از طریق محلول پاشی و استفاده در خاک با استفاده از کودهای شیمیایی و دامی، دفع آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز، مهار درختان در معرض خطر، گل‌کاری فصلی، پلاک‌گذاری درختان باغ فین و عملیات طعمه‌گذاری موریانه از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات‌ بخشی درختان باغ فین و ساماندهی فضا سبز باغ فین در سال 97 با اعتباری بالغ بر 520میلیون ریال از اعتبارات ملی است.

وی افزود: شستشو درختان با صابون ارگانیک پالیزین با هدف کنترل آفات گیاهی، حفظ طراوت و شادابی فضای سبز، حذف ذرات آلاینده و گرد و خاک، بهبود وضعیت سبزینگی و شادابی درختان و همچنین افزایش طول عمر مفید آن‌ها انجام شده است.

سرمدان ادامه داد: چیدن میوه درختان سرو  به منظور رشد بهتر و حداکثری برگ‌ها و ریشه‌ها، بالا بردن مقاومت درختان نسبت به تنش‌ها و کاهش بار اضافه شاخه‌ها و کمک به حفظ تعادل و جلوگیری از شکسته شدن آن‌ها از اقدامات زمان‌بر و مفیدی بود که امسال در برنامه کاری فضای سبز باغ قرار گرفت.

سرپرست مجموعه جهانی باغ تاریخی فین نیز، ادامه داد: از جمله اقدامات اصولی و اساسی صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات‌بخشی درختان باغ فین امسال، آزادسازی طوقه درختان کهنسال از زیر فشار پیاده‌روها است.

وی افزود: متاسفانه در سنوات گذشته مفروش نمودن پیاده‌روهای باغ با استفاده از سنگ و سیمان هم‌جوار با طوقه و تنه درختان کهنسال صورت گرفته بود که محدودیت زیادی برای زندگی درختان کهنسال ایجاد کرده است.

باغ تاریخی فین کاشان در مجاور چشمه سلیمانیه با مساحت 23 هزار و 700 مترمربع سال 1314 در فهرست آثار ملی کشور و در سال 1390 نیز به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو ثبت شد.
 
مرجع: میراث فرهنگی کاشان