مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی:

عملیات اجرایی مجموعه شمس تبریزی در خوی کلنگ‌زنی می‌شود

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴ | کد مطلب: ۱۵۵۷۲
عملیات اجرایی مجموعه شمس تبریزی در خوی کلنگ‌زنی می‌شود
اسکان نيوز: جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: همزمان با سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی عملیات اجرایی ساخت بارگاه شمس تبریزی با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی کشور  در خوی  کلنگ‌زنی می‌شود.

وی بیان این‌که این پروژه ارزشمند فرهنگی و تاریخی با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان اجرایی می‌شود تصریح کرد: مجموعه فرهنگی و هنری بارگاه شمس در فضایی به مساحت ۲ هزار متر مربع زیربنا و ۷ هزار مترمربع محوطه سازی احداث خواهد شد.

جباری با بیان اینکه در صورت تخصیص به موقع اعتبارات در مدت ۳ سال کار ساخت بارگاه شمس به اتمام خواهد رسید، خاطر نشان کرد: اولویت اول ساخت المان بارگاه شمس است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی مقبره شمس را برای توسعه گردشگری کشور مهم عنوان کرد و گفت: سازمان میراث فرهنگی کشور و استان اهتمام ویژه ای برای ساخت این مجموعه دارند.


آرامگاه شمس تبریزی از مکان‌های گردشگری و زیارتی خوی در استان آذربایجان غربی و محل مدفن شمس تبریزی می‌باشد که  همه ساله علاقه‌مندان شمس تبریزی از خوی و دیگر شهرهای ایران و حتی کشورهای همسایه در مراسمی بزرگداشت این شاعر ملی را گرامی می‌دارند.

مناره شمس تبریزی مناره‌ای مربوط به سدهٔ ۶ ه‍.ق است که در سال ۱۳۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است، این مناره در صحن آرامگاه شمس تبریزی از صوفیان و عارفان پرآوازه ایرانی است، این بنا در محلهٔ امامزاده سید بهلول در شمال غربی شهر خوی واقع شده‌است.  
مرجع: ایسنا