کیش برای ٨ میلیون گردشگر نقشه کشیده است

يکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۳ | کد مطلب: ۱۵۴۳۳
کیش برای ٨ میلیون گردشگر نقشه کشیده است
اسکان نيوز: ٢٠ آبان روز کیش نام گرفته است. این پیشنهاد مدیر عامل این منطقه آزاد بود که فلسفه انتخاب آن را به شرایط آب و هوایی جزیره در این فصل از سال که مناسب سفر است و ماهیت معنوی این عدد که زوجیت و فردیت را توامان به نمایش گذاشته، ربط داده است.

این روز در تقویم داخلی در حالی به کیش اختصاص داده شده که اهالی این جزیره چندان درگیر تب و تاب آن نشداند. سطح تبلیغات در فرودگاه و هتل‌ها برای در جریان قراردادن مسافران و گردشگران ورودی بسیار پایین است و به نصب بنر محدود شده است. البته به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی کیش، هتل‌ها و بازار به مناسبت روز کیش تنها برای یک روز ۵٠ در صد تخفیف داده‌اند اما قیمت کالاها تحت تاثیر نوسانات ارز به حدی بالا است که این تخفیف چندان به شلوغی بازارهای این جزیره کمکی نکرده است. با این حال مسئولان منطقه امید دارند شرایط ارزی پیش آمده و گران شدن هزینه سفرهای خارجی، کیش را جایگزین مقاصد خارجی کند و مردم بیشتری را راهی این جزیره کند.

مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری  در مراسم افتتاح این روز که برای نخستین بار جشن گرفته می‌شد، با اعتقاد بر این‌که رویداد ٢٠ آبان به حفظ و توسعه بومیت و توانمندسازی جامعه محلی منجر خواهد شد، گفت: سالانه ٢ میلیون گردشگر به این جزیره سفر می‌کند که با توسعه امکاناتی همچون فرودگاه این جزیره برای پذیرش ٨ میلیون گردشگر آماده می‌شود که امیدوارم تا یک یا یک‌ونیم سال آینده محقق شود.

او کیش را منطقه استراتژیک خواند و تاکید کرد با وجود بندرگاه‌ها و۵٠ هتل که ١٠ واحد آن ۵ ستاره‌ است و ایجاد و بهره‌برادری درست از مسیر دریایی می‌توان این مقصد گردشگری و استراتژیک را در منطقه تقویت کرد.

محمدابراهیم انصاری‌لاری، مدیر عامل منطقه آزاد کیش  این روز را فرصتی دانست برای تجلیل از همه مردان و زنانی که در سالیان دور و بویژه پس از انقلاب اسلامی، کیش را به شکل امروز، امن، سالم، زیبا و سبز کردند و در ادامه بیان کرد: در کیش چنان باید دلربا عمل کنیم که در چارچوب دینی، اخلاقی و انسانی پذیرفته باشد، نباید دنباله رو باشیم.

ناصر شریفی، نماینده مردم بندرلنگه بستک و پارسیان در مجلس شورای اسلامی _ kdc کیش را چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غرب آسیا معرفی و اظهار کرد: کیش ظرفیت استثنایی در کشور دارد، می‌تواند موتور محرک اقتصاد و توسعه همه جانبه بخشی از کشور باشد و در شرایطی که نابخردی و یکجانبه گرایی فردی دلال مسلک در رأس آمریکا اقتصاد ایران را نشانه گرفته، کیش می‌تواند با تدبیر و حکمت دریچه ایران به روی جهان باشد.

او گردشگری را تنها راه دیپلماسی عمومی دانست و گفت: گردشگران با حضور در این منطقه امن می‌توانند سفیران خوبی برای ایران باشند.

شریفی بیان کرد: متاسفانه نگاه جامعی به مناطق آزاد وجود ندارد. تحول در این مناطق، سیاست‌های چند جانبه گرایانه، اعمال سیاست‌های متناقض و اجرا نکردن قوانین یعنی نفسِ پیشرفت این مناطق را گرفتن.

این نماینده مجلس گفت: جزیره کیش از حالت کما خارج شده اما به باز تعریف حوزه‌های مخالفت به‌ویژه گردشگری و باز تعریف نگاه به سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی نیاز دارد.

سعید پورعلی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش  hlh با اعتقاد بر این‌که ظرفیت‌های کیش پشتوانه بزرگی برای رویدادسازی است، توضیح داد: روز کیش با هدف تثبیت آن، نخست در جغرافیا جزیره و سپس در سطح ملی برگزار می‌شود.

او به طراحی و اهدا ٣ نشان «دریا»، «مروارید» و «صدف»  به مدیران اثرگذار، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و هنرمندان و اهالی رسانه خبر داد و درباره رفاه و خدماتی که به بهانه این روز در اختیار مردم این جزیره قرار گرفته سخن گفت.

همچنین حجتالاسلام حسن‌زاده، امام جمعه کیش  در سخنانی گفت: بهترین شهر، جایی است که انسان در آن رفاه و آسایش داشته باشد و وظیفه ما مسؤولان ایجاد رفاه و آسایش برای مردم است.

شیخ‌یعقوب شمس، امام جمعه اهل سنت در این جزیره  نیز با تاکید بر ضرورت ایجاد وحدت بین فرقه‌های مذهبی این جزیره، گفت: باید بدون تفکر کوتاه بینانه قومی و هزینه، در مسیر توسعه حرکت کنیم و این نگاه تحولگرایانه را در همه حوزه‌های این جزیره گسترش دهیم.

این مراسم با حضور عفت مرعشی و فاطمه رفسنجانی از خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دو نفر از نمایندگان مجلس و جمعی از سرمایه‌گذاران و فعالان گردشگری و اقتصادی این جزیره همراه شد.

در پایان با تقدیر از خانواده دو شهید و اجرا کنسرت سالار عقیلی، این مراسم پایان یافت.

روز کیش با نواختن زنگ یکی از مدرسه‌های جزیره، افتتاح خانه مطبوعات و به زمین زدن کلنگ تعدادی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری از جمله شهربازی و به آب انداختن یک کشتی تفریحی و برگزاری فستیوال غذا، امروز ادامه پیدا می‌کند.
 
مرجع: ایسنا