کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

بافت تاریخی شهر شاهرود زیر ذره بین طرح و تعیین ضوابط اختصاصی

میراث فرهنگی سمنان , 19 آبان 1397 ساعت 12:31 | کد مطلب:15398


اسکان نیوز: هانی رستگاران، مسئول دبیرخانه شورای فنی میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان امروز و در  گفت‌وگویی افزود: پس از تکمیل فاز نخست طرح و تعیین ضوابط اختصاصی حفاظتی بافت تاریخی شهر شاهرود توسط مشاور طرف قرارداد با اداره‌کل، مطالعات گردآوری شده مورد بررسی و جمع‌بندی قرار گرفت.

وی گفت: تدوین این طرح و تعیین ضوابط اختصاصی حفاظتی برای بافت‌های تاریخی، زمینه‌ساز جلوگیری از ایجاد آسیب به کالبد بافت و تغییر و تحول غیر اصولی و تصویب و ابلاغ مقرراتی که زمینه صیانت بهینه از بناها و لکه‌های تاریخی شهرها را فراهم می‌آورد، است.

رستگاران با تاکید بر این‌که تدوین ضوابط اختصاصی برای بافت تاریخی شاهرود، زمینه‌ساز رشد و اعتلای فرهنگ و حفظ مواریث فرهنگی و تاریخی است، افزود: بافت تاریخی شاهرود به دلیل پیشینه و قدمت و برخورداری از شاکله دوران قاجار و انسجام فضاهای معماری اصیل ایرانی اسلامی قابل بررسی و تاریخ‌نگاری است.

 مسئول دبیرخانه شورای فنی میراث فرهنگی استان سمنان گفت: تا کنون بخش‌های اصلی این مطالعات گردآوری شده و پس از تصویب در شورای فنی میراث فرهنگی استان سمنان، برای بررسی نهایی، تصویب و ابلاغ از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، به کمیته فنی میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ارسال می‌شود.

رستگاران افزود: از زمان تصویب و ابلاغ محدوده بافت‌های تاریخی کشور در سال 1389، استان سمنان حایز 13 شهر دارای بافت مصوب تاریخی است.

مسئول دبیرخانه شورای فنی میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: از سال گذشته با تخصیص اعتبار ویژه در این حوزه، اقدامات اساسی به‌منظور تعیین ضوابط و مقررات حفاظتی از بافت‌های تاریخی استان، از محدوده تاریخی بافت شهر دامغان و روستا فرومد از توابع شهرستان میامی آغاز شده و در سال‌جاری نیز بافت تاریخی شهر شاهرود و روستا قلعه بالا از توابع شهرستان شاهرود تعیین طرح و ضوابط می‌شوند.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/15398/بافت-تاریخی-شهر-شاهرود-زیر-ذره-بین-طرح-تعیین-ضوابط-اختصاصی

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com