امروز ۵ خانه در «ده‌ونک» بر سر صاحبانشان خراب می‌شود

يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸ | کد مطلب: ۱۴۹۵۵
امروز ۵ خانه در «ده‌ونک» بر سر صاحبانشان خراب می‌شود
به گزارش اسکان نيوز، ساکنان ۹۰ خانه ای که متعلق به کارخانه شماره ۵ هستند و مدت ها ست خانه هایشان در معرض خطر است در این مدت مقابل شورای شهر تهران هم تجمع کرده اند. هر هفته مقابل دانشگاه هم می روند. می گویند زمانی که ما در این خانه ها ساکن بودیم هنوز دانشگاهی ساخته نشده بود که این زمین ها متعلق به آنها باشد.  

 یکی از ساکنان قدیمی می گوید: ماجرا به سال ۱۳۱۷ باز می‌گردد زمانی که در منطقه کنونی ده ونک تهران کارخانجات شماره ۵ که مخصوص تولید ابزار بودایجاد شد. خانه‌هایی هم در اطراف کارخانه ایجاد شدند و قرار شد به عنوان مسکن به کارگران تعلق گیرد. این کارخانه وظیفه تولید نیمکت و  اقلام آموزشی را به عهده داشت. در سال ۱۳۵۳ کارخانه تغییر کاربری داد و به کارخانه تجهیزات ایمنی راه‌ها تبدیل شد.  

 در سال ۱۳۸۲ طی نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی حق استفاده از این خانه‌ها به دانشگاه الزهرا داده شده است. در دولت بعد ماجرا به شورای حل اختلاف کشیده شد. اهالی ده ونک در همان سال‌ها و در اعتراض به این اتفاق در خیابان پاستور تجمع کردند. بعد از رایزنی دولت با ساکنان این خانه این ماجرا مسکوت ماند و اطلاعیه‌ای برای اهالی محل و ساکنان
۹۰ خانوار در این مکان ساکن هستند٬ به ۵ نفر از این خانواده‌ها ۲۰۰ متر خانه دادند در بومهن که مبلغ رهن آن ۵۰ میلیون تومان است.  

 شورای شهر همراهی با این خانواده ها نمی کند. می گویند هر چه دادگاه در خصوص این خانه ها تصمیم بگیرد.