یگان حفاظت چشم به راه تحویل قطعات سرامیکی از وزارت دفاع

اغلب جلیقه های ضدگلوله، بدون قطعه سرامیکی تحویل شد

2 محیط بان شهید طی 6 ماه پس از توزیع جلیقه ضدگلوله
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۳ | کد مطلب: ۱۴۹۰۰
اغلب جلیقه های ضدگلوله، بدون قطعه سرامیکی تحویل شد
اسکان نيوز- الهه موسوی: دو محیط بان شهید طی 6 ماهی که جلیقه های ضد گلوله تحویل یگان حفاظت سازمان محیط زیست شده است رقم بالایی است؛ چرا که قرار بوده این جلیقه ها حوادث را کم خطرتر و خالی از مرگ ومیر محیط بان ها کنند؛ به نظر می رسد یک جای کار ایراد دارد؛ اما کجای کار؟!

بیست و دوم فروردین ماه امسال سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مراسم رونمایی از تجهیزات محیط بانان گفت که امروز با حضور فرماندهان یگان محیط زیست استان‌ها جلیقه ضدگلوله محیط‌بان‌ها تحویل داده شد تا در برخورد با متخلفان شرایط بهتر حفاظتی داشته باشند. او با اعلام اینکه بررسی ها نشان می دهد که اگر محیط بان ها از جلیقه ضد گلوله استفاده می کردند، بالغ بر ۷۰ درصد این آمار کاهش پیدا می کرد، گفت که به همین دلیل، ریاست سازمان حفاظت محیط زیست خرید جلیقه ضد گلوله را در دستور کار قرار داده و در جهت تحقق شعار امسال "حمایت از کالای ایرانی" قرارداد خرید تجهیزات با شرکت های ایرانی را امضا و تمامی جلیقه هایی که به محیط بان ها تحویل، توسط شرکت های داخلی تولید شده که امیدواریم با استفاده از جلیقه ضد گلوله، شاهد حفظ بهتر محیط بان ها و حفاظت دقیق تر از مناطق چهارگانه محیط زیست باشیم.

در ادامه محبت خانی گفت که تعداد ۱۵۰۰ جلقه ضدگلوله میان محیط بان های سراسر کشور تقسیم شده و از آنجا که در حال حاضر ۳۴۰۰ محیط بان در سراسر کشور فعال هستند و نیمی از آنها در شیفت کار و نیمی دیگر در شیفت استراحت به سر می برند از فردا هیچ محیط بان فاقد جلیقه ضد گلوله حین ماموریت و شیفت کاری نخواهیم داشت.

با این همه اما حوادث، آنگونه که پیش بینی می شد پیش نرفت. تنها 4 ماه پس از توزیع جلیقه ها که قرار بود حافظ جان محیط بان ها باشد در پانزدهمین روز از مردادماه، "علی خاجویی" محیط بان کرمانی با شلیک مستقیم شکارچیان غیرمجاز در منطقه "راور" به شهادت رسید و موضوع هنگامی پرسش برانگیزتر شد که در سحرگاه روز گذشته نیز "تاج محمدباشقره" محیط بان گلستانی در پارک ملی گلستان به دست شکارچیان غیرمجاز شهید شد.

هر چند درباره خاجویی گفته شد که تیر از بازو که پوشش جلیقه را نداشته وارد بدن شده و به سمت قلب کمانه کرده و محیط بان را از پا درآورده است، اما درباره باشقره هنوز ابهام های بسیاری وجود دارد. با این همه آنچه مسلم است اینکه یا محیط بان گلستانی جلیقه بر تن نداشته و یا جلیقه کامل نبوده و پنل سرامیکی نداشته است.
 
جلیقه ها سنگین است

برخی محیط بان ها در پوشیدن جلیقه های ضدگلوله سهل انگاری و کوتاهی می کنند و این جلیقه ها را بر تن نمی کنند.
 
این را سرهنگ محبت خانی می گوید؛ فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست کشور که جزو معدود مدیران پاسخگوی رسانه ها در این سازمان است.

او درباره حادثه شهادت محیط بان پارک ملی گلستان در روز گذشته به اسکان نيوز گفت:« اگر این شهید عزیز جلیقه داشت قطعا این اتفاق نمی افتاد. البته ما از مدیران استانی و فرماندهان آنها در اینباره توضیح خواهیم خواست. ما بارها تاکید کرده ایم که اقلا زمانی که محیط بان های عزیز به صحنه عملیات می روند جلیقه ها را بپوشند تا این اتفاقات تلخ بیش از این پیش نیاید.»

او تاکید کرد:« قبول دارم که این جلیقه ها سنگین است؛ ولی به خاطر حفظ جان باید آنرا تحمل کرد.»

سرهنگ محبت خانی در پاسخ به اینکه "چرا جلیقه های سبک تر خریداری نشده" گفت:« سازمان حفاظت محیط زیست برای جلیقه های سبک تر بودجه ندارد. هر یک از این جلیقه ها برای سازمان، در حدود 2 میلیون تومان هزینه داشته است. در حالی که هر عدد از جلیقه های سبک تر در حدود 18 میلیون تومان قیمت دارد و همه می دانیم سازمان برای پرداخت چنین هزینه ای توان و بودجه لازم را ندارد. ضمنا این جلیقه ها را ناجا هم دارد استفاده می کند و کارکردش هک خوب است.»
 
در انتظار تحویل بقیه پنل های سرامیکی

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره پنل های سرامیکی نیز گفت:« هنوز وزارت دفاع، پنل ها را به طور کامل به ما تحویل نداده است و ما همچنان منتظریم بقیه آنها را تحویل بدهند.»

با این همه سرهنگ محبت خانی تاکید کرد که جلیقه ها بدون پنل هم توان حفاظت از جان محیط بان ها را در برابر برخی اسلحه ها مانند سلاح های کمری مثل کلت و اسلحه های ساچمه ای دارد و اگر چه سلاح های سنگین از آن رد می شوند اما میزان آسیب آنها را نیز کاهش می دهد.

او افزود:« حتی برای گلوله های سنگین مانند کلاشینکف و ژ3  که نمی تواند به طور کامل محافظت کند نیز موثر است و اثر آنرا بسیار کاهش می دهد. تمام این ها در وزارت دفاع آزمایش شده است.»

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه باید همراه با سازوکار اداری و اجبار، کار آموزشی بشود گفت که اجبار برای پوشیدن جلیقه به تنهایی کارساز نیست و باید همراه آموزش و درک ضرورت آن از سوی محیط بان اتفاق بیفتد.
 
تعداد اندک پنل ها

اما در همین حال فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گلستان پیش از این در گفت وگو با اسکان نيوز گفته بود که تعداد پنل های سرامیکی جلیقه های ضد گلوله که برای سراسر این استان تحویل گرفته تنها  14 عدد بوده است.
حسینعلی تازیکه گفت:« برای 126 محیط بان استان گلستان، تعداد 58 جلیقه تحویل ما شده که تنها 14 تای آنها به پنل سرامیکی مجهز هستند.»

تازیکه گفت:« 14 پنل برای تمامی سطح استان گلستان به ما تحویل شده که ما به دلیل ویژه بودن وضعیت پارک ملی گلستان، نیمی از آن را ، یعنی 7 پنل جفت را به اداره پارک داده ایم. 7 پنل دیگر را به هر شهرستان یکی داده ایم.»
او افزود:« ما برای تمام واحدهای محیط بانی بخشنامه کرده ایم و همچنین توضیح داده ایم که حتما در هنگام ماموریت از این جلیقه ها استفاده کنند و در غیر این صورت روسای آنها باید پاسخگو باشند.»

این یعنی 3 چهارم جلیقه هایی که به محیط بان های گلستانی رسیده به پنل های سرامیکی مجهز نیستند و نمی توانند در برابر اسلحه های سنگینی همچون کلاشینکف و ژ3 از جان محیط بان به طور کامل حفاظت کنند؛ در حالی که اتفاقا اغلب شکارچیان با چنین سلاح هایی به شکار می روند و در درگیری هایی که پیش می آید گاه به سوی محیط بان ها آتش می گشایند. 
 
به نظر می رسد علاوه بر مشکلات متعدد مدیریتی که در سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد مهم ترین مشکل که تاکنون نگذاشته جان محیط بان ها در امنیت قرار بگیرند فقدان بودجه لازم برای تهیه لوازم ایمنی از جمله جلیقه های ضدگلوله کامل و سبک، دوربین های ثبت کننده تخلف، بیسیم های مدرن و جدید و سالم و دیگر تجهیزات حفاظتی است. وقتی بزرگ ترین سازمان حفاظت از منابع ملی و محیط زیست در آخرین رده میزان بودجه دولت ها قرار می گیرند نباید انتظار داشت از جان محیط بان ها حفاظت شود.