کشف و ضبط مجسمه قوچ و سکه تقلبی در شاهرود

شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۳ | کد مطلب: ۱۴۷۲۱
عمس تزئینی
عمس تزئینی
اسکان نيوز:یدا... یحیی‌پور، امروز و در گفت و گویی افزود: یک عدد سکه تقلبی و یک نمونه مجسمه قوچ تقلبی از راننده خودرو سواری پژو در ایست و بازرسی ایستگاه شهید نوری شاهرود از داخل فرمان خودروی کشف و ضبط شد.

وی گفت: راننده به همراه سرنشین خودرو و اشیای مکشوفه به مرجع انتظامی هدایت و متهمان پرونده به همراه اشیا تقلبی تحویل دادسرا عمومی و انقلاب شاهرود شدند.

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: متهمان پرونده پس از حضور در مراجع انتظامی و قضائی به خرید مجسمه قوچ و سکه تقلبی و حمل و نگهداری آن اعتراف و اقرار کردند و دادگاه بر اساس قیمت نظریه کارشناسی میراث فرهنگی و اقرار صریح متهمان هر یک از آن‌ها را علاوه برضبط اشیا توقیفی به جزا نقدی معادل نصف ارزش اشیا مکشوفه و مجازات قانونی طبق ماده 566 مکرر قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) محکوم کرد.

بر اساس ماده  566  قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هر کس نمونه تقلبی آثار تاریخی و فرهنگی اعم از ایرانی و خارجی را به جای اثر اصلی بسازد یا آن را به قصد عرضه، قاچاق یا فروش، معرفی، حمل یا نگهداری کند یا با آگاهی از تقلبی بودن اثر خریداری کند به حبس از 91 روز تا شش ماه و جزای نقدی معادل نصف ارزش اثر اصلی با اخذ نظر کارشناس از سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری محکوم می شود و کلیه اشیای مکشوفه موضوع این ماده به نفع سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ضبط می‌شود.
 
مرجع: میراث فرهنگی اردبیل