با ابلاغ سند پهنه‌بندی حریم شهر اصفهان

الحاق 140 هکتار به محدوده منطقه 4 امکان‌پذیر نیست

يکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰ | کد مطلب: ۱۴۴۵۲
الحاق 140 هکتار به محدوده منطقه 4 امکان‌پذیر نیست
  معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اشاره به مصوبه شورای شهری اصفهان برای پیگیری الحاق سه پهنه (جی شیر، کردآباد و پینارت) به مساحت تقریبی 140 هکتار به محدوده شهر اصفهان، گفت: با توجه به ابلاغ طرح بازنگری تفضیلی شهر اصفهان که مسائل شهر ازجمله جمعیت‌پذیری و خط محدوده در آن تعیین تکلیف شده است و با توجه به مواردی همچون مسئله کمبود آب و ابلاغ سند پهنه‌بندی حریم شهر اصفهان که به آن اشاره شد، الحاق پهنه‌های موردنظر شهرداری فاقد توجیه کارشناسی بوده و امکان‌پذیر نیست.

 محمد بنائیان با تاکید بر این‌که هم‌اکنون دقیق سازی محدوده شهر اصفهان (صرفا در حد تدقیق بعضاً پلاک و حقوق مکتسبه) ایجادشده و در مراحل نهایی تصویب در استان است، گفت: بعضا برای دقیق سازی چند پلاک که به‌عنوان‌مثال بخشی از آن‌ها در خارج از محدوده قرارگرفته چندین جلسه کارشناسی برگزار می‌شود و مراحل مختلف تصویب در استان و شورای عالی شهرسازی معماری مطرح و بررسی می‌شود، انتشار خبر تصمیم بر الحاق 140 هکتار از حریم شهر به محدوده توسط مدیریت شهری با توجه به توضیحات ارائه‌شده منطقی نیست.

 معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان بابیان اینکه مدیریت شهری باید قبل از هرگونه اقدام با دعوت از ارگان‌های مرتبط امکان اجرایی بودن موضوع را بررسی و سپس نسبت به طرح موضوع در شورای شهر و انتشار عمومی خبر اقدام می‌کرد، گفت: در حال حاضر موضوعی مطرح‌شده که بنده با توجه به مسائل کارشناسی، احتمال اجرایی شدن آن را بسیار ضعیف و حتی ناممکن می‌دانم.

 بنائیان تصریح کرد: تاکید می‌کنم که حتی اگر این موضوع به‌احتمال بسیار ضعیف در استان تائید شود، احتمال پذیرش این درخواست در شورای عالی معماری و شهرسازی بسیار کم است. معتقدم چرا باید خبری در شهر منتشر شود که زمینه را برای سوءاستفاده سود جویان و ضرر و زیان شهروندان فراهم کند؛ زیرا اطلاعات تخصصی عموم مردم از مراحل درخواست و تصویب چنین درخواست‌های بسیار اندک است.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: با توجه به غیر کارشناسی بودن طرح الحاق 140 هکتار به محدوده شهر پذیرش آن توسط اداره کل راه و شهرسازی به‌عنوان دبیرخانه کمیسیون ماده 5 و کارگروه تخصصی امور زیر بنایی به دلیل الزام‌های فنی، قانونی و تطبیق آن با طرح‌ها و قوانین فرادست امکان‌پذیر نیست.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به محدود بودن حریم شهر اصفهان، گفت: با توجه به حفظ اراضی کشاورزی و باغ‌های واقع در حریم شهر و جلوگیری از توسعه بی‌رویه شهر با تاکید بر ضوابط مقررات قانونی نسبت به حفظ و نگهداری محیط‌زیست و حرکت به‌سوی توسعه پایدار شهر اقدام می‌کنیم.